Obľúbeným je hlavne čerstvý ovčí syr, ktorý sa v týchto dňoch už začína dorábať. Takýto syr robia aj na salaši v Cigle.
CIGLA. Ovečky prvýkrát vyhnali na pašu asi pred dvoma týždňami. "Dorábame výrobky z ovčieho mlieka a hlavne čerstvé syry, údené syry aj oštiepky," informoval nás bača z Cigle (okres Svidník) Michal Špirka. Pracovný deň pri chove oviec začína už skoro ráno. "V lete vstávame o štvrtej ráno. Dojenie nám trvá tak hodinu a pol. Dojíme ich dvakrát denne, keď budú dlhšie na pastve, tak budeme i trikrát. Tak sa dojí až do Jakuba," uviedol M. Špirka, ktorý je bačom od pätnástich rokov.
Vyrobiť syr nie je problém
Postup prípravy čerstvého ovčieho syra pre skúsených bačov nie je vraj nič zložité. "Po podojení oviec sa mlieko precedí cez filter. Potom sa do mlieka pridá syridlo. Mlieko stojí dvadsať až tridsať minút. Hmota, ktorá vznikne, sa rozmieša a zaleje horúcou vodou. Štandardne robíme z jednej dávky dve hrudky syra. Z 50 litrov mlieka robíme hrudky, ktoré majú 5 kíl," prezradil bača.
Bačovia majú aj mobilné telefóny
S bačovaním to nie je podľa baču Špirku ako voľakedy. "Teraz sú už modernejší bačovia, ktorí majú mobilné telefóny. Ovce voľakedy neboli ustajňované, ale boli stále v horách. Pre ovce sa urobila ohrada a boli stále vonku. Ovce potrebujú opateru a ak im človek rozumie, vie napríklad, že ak sa ovce veľa pasú, tak príde veľký dážď. Ovce cítia každé nebezpečenstvo aj v prípade, že sa z času na čas objaví pri košiari vlk," povedal bača.
Veľkou pochúťkou aj žinčica
Postupom času sa zmodernizoval aj systém dojenia oviec. Na salaši v Cigle však stále doja ručne. "Kolotočové dojenie nie je dobré, pretože pri ňom dochádza k veľkej strate na mlieku, najlepšie je klasické ručné lavičkové dojenie, ako voľakedy," povedal nám pastier oviec František Grivalský.
Veľkou pochúťkou je podľa bačov aj žinčica. "Keď už je syr hotový, tak do zvlášť kotla vylejeme zvyšnú syrovátku a varíme z nej žinčicu, ktorá môže byť sladká i kyslá. Najlepšia je taká, keď postojí 4 až 5 dní," dodal bača.
Autor: čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári