Piatok, 25. jún, 2021 | Meniny má TadeášKrížovkyKrížovky

Plavkyňa Nina Fürješová prvýkrát v reprezentácii Slovenska

Prešovská plavkyňa Nina Fürješová prvýkrát reprezentovala Slovensko na medzinárodných pretekoch Arany üst v Dunaujvárosi.

Na stupni víťazov. Nina Fürješová (vpravo) sa pri premiére v štátnych farbách dostala na medailovú pozíciu.Na stupni víťazov. Nina Fürješová (vpravo) sa pri premiére v štátnych farbách dostala na medailovú pozíciu. (Zdroj: siki)

PREŠOV. Prešovská plavkyňa Nina Fürješová (rok nar. 1998) prvýkrát reprezentovala Slovensko na medzinárodných pretekoch Arany üst v Dunaujvárosi. Bol to 31. ročník pretekov, ktoré sa považujú za najväčšie medzinárodné dorastenecké podujatie v Európe. Zúčastnili sa na ňom plavci, ktorí sa narodili v rokoch 1994-1999. Zišli sa tam najlepší zo Slovenska, Nemecka, Maďarska, Slovinska, Chorvátska, Moldavy a Srbska. Tieto preteky sú ojedinelé aj preto, lebo sa plávajú na rozplavby a finále, čo v tejto kategórii ešte nie je obvyklé. Nina plávala v štyroch disciplínach a vo všetkých sa jej podarilo dostať do finále, čo samo osebe bol už veľký úspech, lebo zo slovenských plavcov sa to podarilo iba štyrom. Nestratila sa ani vo finále. V prvej disciplíne na 200 m polohové preteky skončila časom 2:43,76 min. na šiestom mieste, ale s minimálnym odstupom na medailu. Na 100 m prsia dosiahla v kvalifikácii svoj najlepší osobný čas 1:24,24, čím sa kvalifikovala na šiestom mieste do finále, ale tam už nedokázala tento čas zaplávať a skončila na ôsmom mieste. Najlepšie si počínala na 100 a 200 m motýlik. Na kratšej trati si vytvorila svoj najlepší osobný výkon časom 1:14,26 v 50 m bazéne. Tento výkon stačil vo finále na siedme miesto. V poslednej disciplíne na 200 m motýlik si vybojovala aj vytúženú medailu. Bola bronzová časom 2:50,88, čo je rovnako jej najlepší výkon z dlhého bazéna.