Prešovský rodák Juraj Fabián zomrel vo štvrtok 8. apríla vo veku nedožitých 75 rokov. Doma i v zahraničí známy kardiológ a kardiochirurg vybudoval na Slovensku program transplantácie srdca.
PREŠOV. Prof. MUDr. Juraj Fabián, DrSc, F.E.S.C. žil a pracoval v Bratislave, kde viedol transplantačné oddelenie. Narodil sa 7. októbra 1935 v Prešove.
Svojho rodáka, kapacitu slovenskej medicíny, ocenili Prešovčania Cenou mesta Prešov za rok 2003. „Toto je v úplne inej polohe. Je to uznanie, ktoré si vysoko vážim," uviedol po prebratí ceny, hoci profesionálnych ocenení mal celý rad. Napríklad Literárny fond SR ocenil jeho poslednú monografiu Zlyhávanie a transplantácia (2007), dostal štátnu cenu za prínos v oblasti cievnej a koronárnej chirurgie (1980), cenu za založenie systematického programu transplantácie srdca, Medailu J. E. Purkyně, vyznamenanie za vynikajúcu prácu (oboje 1985) či Čestnú plaketu T. R. Niederlanda za celoživotné dielo (2009).
Fabián bol priekopníkom programu transplantácie srdca na Slovensku. Už predtým sa však na túto zložitú operáciu podujal v Prahe.
Zabijak číslo 1 - Killer No. 1. Takto nazval Juraj Fabián kardiovaskulárne choroby, na ktoré zomiera v civilizovaných štátoch najviac ľudí. Najlepším liekom voči problémom so srdiečkom je prevencia. Na otázku, aký je trend vo svete, či pribúda kardiovaskulárnych ochorení, profesor Fabián odvetil: „Populácia na celom svete starne. So starnutím sa zvyšuje výskyt kardiovaskulárnych chorôb. Bol urobený neuveriteľný pokrok za tých 50 rokov, ale ešte nie je koniec. Tá cesta ešte nie je v cieli a naši nasledovníci budú mať čo robiť, aby sa s touto problematikou vysporiadali."
Srdcovo-cievnym chorobám sa profesor Fabián venoval celý život. Medicínu vyštudoval na Karlovej univerzite v Prahe, kde roky pôsobil. Neskôr viedol v Bratislave Národný ústav srdcových a cievnych chorôb. Publikoval stovky odborných textov, vydal aj desať monografií. Jeho doménou však boli transplantácie srdca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári