PREŠOV. Pavel Hagyari vyhral primátorské voľby s obrovským náskokom ako nezávislý kandidát. Prešovčanov nadchol svojím programom plným "veľkých vecí". Skúsil to aj v župných voľbách ako kandidát koalície malých strán (SF, ND, Liga, SZ). Aj keď chcel znovu zaujať podobne pútavým programom, neuspel. Tentoraz sa chystá do parlamentu. Je dvojkou na kandidátke strany Únia.
Prioritou Únie je regionálny rozvoj a cestovný ruch. Jej predák Pavel Hagyari predstavil viaceré projekty, ktoré by mohli chytiť voličov z východu za srdce. Viaceré z nich sú však totožné s tými, o ktorých rozprával už v minulosti. O čo sa pokúša? Čo z jeho plánov sa splnilo? V akej fáze sú navrhované iniciatívy? Sú vôbec reálne?
Čo bolo...
Pred primátorskými voľbami a krátko po zvolení prišiel P. Hagyari s viacerými nápadmi. Zatiaľ sa mu ich však nielenže nedarí dotiahnuť do finálnej fázy, ale pri viacerých sa nezačalo ani s prípravou.
V podobe schváleného projektu, čakajúceho na peniaze z eurofondov, je už Mestečko seniorov na Cemjate. Projekt bol hotový aj k bazénu, ale na jeho výstavbu sa mestu nepodarilo získať dotáciu. Europrojekt galérie a turisticko-informačného centra v Caraffovej väznici bol podaný. Mesto žiada 459-tisíc eur a čaká na rezultát. Pokračuje sa vo výstavbe cyklochodníkov. Premena Mestskej haly na Prešov Arénu je vo fáze štúdie, o projekt prejavili záujem čínski investori. Do štádia prípravy projektovej dokumentácie sa ešte nedostal. Stroskotal aj Hagyariho predvolebný úmysel postaviť satelitné mestečko pre mladé rodiny v lokalite Grófske. Nahradiť ho mal podobný projekt polyfunkčného areálu na mieste amfiteátra.
Pomôžu Širokého milióny?
Na našu otázku, či si nemyslí, že mnohé z projektov sú iba nesplniteľné vízie, Pavel Hagyari odpovedal: "Bohužiaľ, treba povedať, že po roku a pol po mojom nástupe došla kríza. Takže sa všetko spomaľuje. Avšak teraz je pozitívne to, že Amfiteáter by sa mohol rozbehnúť už v priebehu troch mesiacov, teraz by mal ísť do zastupiteľstva."
Návrh na vznik spoločnosti Amfiteáter, s. r. o., ktorá má projekt realizovať, je už na stole. No zatiaľ sa ním zastupiteľstvo nezaoberalo. Okrem mesta má mať v eseročke podiel aj spoločnosť Development SK, s. r. o., za ktorou stojí Juraj Široký, známy ako mecenáš Smeru-SD.
Metro - iba žart?
A čo prešovské metro? "To metro je viac-menej položartom, ale v rámci integrovanej dopravy to môže fungovať de facto ako metro. Pokiaľ sa zakope železnica, ktorá ide na Sabinov - a tento projekt už existuje - len to musí financovať štát, dali by sa v meste urobiť povedzme dve zastávky," reagoval P. Hagyari.
Prevŕtanie Tatier: podpora od Kollára
Podľa Hagyariho treba robiť aj veľké vízie, aj malé, reálne projekty. Do tej prvej skupiny môžeme zaradiť najnovší nápad postaviť tunel cez Tatry z poľského Zakopaného na Slovensko. "Na slovenskej strane je 90 percent Tatier, na poľskej desať. Avšak turistický ruch je obrátený," podotkol P. Hagyari, ktorého v jeho snažení podporuje aj podnikateľ Boris Kollár.
"Prichádzam z reálneho života, viem veľmi veľa pomôcť a poradiť. Chcem tento segment posunúť na vyššiu úroveň. Ako podnikateľ som zistil, že zmeny možno dosiahnuť jedine cez vládu a parlament," povedal B. Kollár, ktorý je v Únii expertom na cestovný ruch.
Golf a cestovný ruch
Medzi ďalšie aktivity, ktoré Hagyari - už spolu s Úniou - presadzuje, patria Soľné kúpele v Solivare, Opálové bane na Dubníku či Vodný svet na Domaši, Šírave i Ružíne. Takéto projekty podľa jeho slov prinesú v prvej fáze aj po dvesto pracovných miest a následne až desaťnásobok ďalších pracovných príležitostí. Medzi spomínanými návrhmi sú aj golfové ihriská.
"Projekty sú. Zatiaľ ich pozastavila kríza. Jeden projekt je smerom na Solivar a Ruskú Novú Ves, druhým sú Lipovce, kde by mohol byť aj golfový areál. Americkí investori čakajú na reálne oživenie ekonomiky. Odhadujeme to však najskôr na budúci rok," upresnil P. Hagyari.
Na sochu Krista nie sú peniaze
Mediálne najznámejším nápadom primátora je najvyššia socha Ježiša Krista na svete. "Ten je teraz absolútne nereálny, vzhľadom na ekonomickú situáciu. Odhadujem, že ak, tak o dva roky. Aj keď je to súkromná iniciatíva a samospráva s tým nemá nič spoločné, reálne to bude až vtedy, keď bude jasné, že ekonomika rastie dva roky po sebe," konštatoval.
Sponzori sa zatiaľ do podpory tejto iniciatívy nehrnú. "Všetci sú viac opatrní a sú aj vhodnejšie investície v súčasnosti ako socha Krista," pripustil otec myšlienky, ktorý však nestráca nádej. Po oživení ekonomiky by sa mohla výstavba sochy začať. Hagyari to odhaduje na rok 2012. Vyššie budú aj náklady. Namiesto pôvodne plánovaného milióna eur to má byť trojnásobok.
Fakty
Zoznam projektov strany Únia:
Mestečko seniorov Cemjata
Solivary sklad soli - príprava soľných kúpeľov
Opálové bane
Vitálne parky
Cyklotrasy
Vodné svety - Domaša, Ružín, Šírava
Zábavný park Vysoké Tatry (Gánovce)
Lyžiarske strediská
Golfové strediská
Agroturistika
Kúpele, wellness
Dinopark
ZOO
Obnoviteľné zdroje energií (Slanské vrchy - zdroj geotermálnej energie)
Turistické kongresové centrum
Zoznam projektov mesta a regiónu Prešov:
Grófske - satelitné mestečko
Prešovská aréna (športové centrum)
Aquapark a mestský bazén
Amfiteáter
Metro
Letisko
Mestečko seniorov Cemjata
Župný dom - kultúrny palác
Cyklochodník okolo Torysy
Opereta
Soľné kúpele
Detské parky
Banícky skanzen - Dubnícke opálové bane
Mestská galéria v Caraffovej väznici
Zoznam súkromných projektov P. Hagyariho:
Socha Ježiša Krista
Biznis hotel v bývalej budove rozhlasu
tim, frk
Poznámka
Výmyselník? Nadšenec? Vizionár?
Jedno sa primátorovi Prešova Pavlovi Hagyarimu uprieť nedá. Dokáže zaujať, má množstvo nápadov. Chrlí ich jeden za druhým. Bolo by jednoduché urobiť si z Hagyariho prču, čo všetko nasľuboval a aká je skutočnosť. Také jednoduché to však nie je. Vízie sú jedna vec, realita všedných dní druhá. A otázka je, či sú tie vízie reálne.
Niektoré jeho nápady sú zaujímavé a realizovateľné, iné sú - mierne povedané - nezmysly. Objektívne je však pravdou, že mnohí iní politici sa ako zakuklenci v blahobyte funkcie ani nenamáhajú prísť nielen s nápadom, ale nepričinia sa ani o to, čo im z ich funkcie vyplýva ako psia povinnosť. Preto je lepšie, keď niekto vymýšľa, neostáva zakliesnený v provinčnom myslení a má hlavu plnú nových projektov. Lebo možno desať zo sto sa aj podarí uskutočniť. Kým tomu, kto nevymyslí ani jeden, sa podarí zmariť aj nápady iných.
Hagyari sa považuje za pragmatika a ako pragmatik by mal vedieť, čo sa dá spraviť a čo je len fantázia. Politika je umenie možného. Mnohé z nasľubovaných vecí sa na prvý aj na druhý pohľad javia ako nemožné. Hagyari to stále skúša - tentoraz cez veľkú politiku (hoci šanca, že sa Únia dostane do parlamentu, sa blíži k šanci, že sa dokončí megasocha Krista). A znovu stavia na svoj osvedčený recept. Projekty. S ich víziou vyhral primátorské voľby, skrz ne podporil Smer v eurovoľbách, zaujal (hoci neuspel) v župných voľbách a teraz to skúša znovu vo voľbách parlamentných.
Áno, je dobré mať vízie, projekty, byť iniciatívny. Treba však poznať aj mieru. Odlíšiť očividné hlúposti ako metro v Prešove či tunel cez Tatry do Poľska a zamerať sa - o to intenzívnejšie - na tie zmysluplné. Aj v politike platí, že menej je niekedy viac. Aby potom nevyznelo pomenovanie "vizionár" iba ako posmešný titul.
Michal Frank
Autor: Ingrid Timková & Michal Frank
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári