PREŠOV. Slovensko má tisíce kultúrnych pamiatok. V Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR, ktorý sa priebežne dopĺňa, je zapísaných v registri nehnuteľných kultúrnych pamiatok 13 212 pamiatkových objektov a v registri hnuteľných kultúrnych pamiatok 30 410 pamiatkových predmetov. Z tohto celoslovenského počtu je v Prešovskom kraji viac ako 26 percent.
Pamiatkari majú sviatok. Medzinárodný deň pamiatok a historických sídel sa oslavuje od roku 1982. Vyhlásila ho Medzinárodná rada pre pamiatky a sídla pri UNESCO a k tejto aktivite sa od začiatku prihlásilo aj Slovensko.
"V tento deň sa konajú rôzne akcie a aktivity najmä s cieľom scitlivenia širokej verejnosti a upriamenia pozornosti na hodnoty a krásu, ktorú reprezentujú v našom okolí solitérne národné kultúrne pamiatky alebo historické urbanistické pamiatkové územia. Na Slovensku hádam niet ani takej obce, kde by sa nedalo stretnúť s nejakým neživým svedkom našej histórie," uviedla riaditeľka Krajského pamiatkového úradu Prešov Mária Poláková. Ako zdôraznila, záchrana kultúrnych pamiatok nie je úlohou iba pamiatkarov: "Všetci máme svoje miesto pri tejto úlohe ochrany a záchrany kultúrneho dedičstva. Každý inú a nezastupiteľnú. To, čo môže a musí vykonať vlastník, nemôže nikto iný, ale tak isto nie je možné suplovať tých, ktorí sú odborníkmi vo výskumoch, projekcii, reštaurovaní, profesionálnymi pamiatkarmi a mnohými ďalšími účastníkmi pri obnove."
Inštitucionalizovaná forma ochrany pamiatkového fondu má už viac ako 55 rokov. Zahŕňa v sebe vedeckú, metodickú, dokumentačnú a dokumentárnu činnosť, výskumy a tiež praktické reštaurovanie. Podľa Polákovej je táto práca síce náročná, ale zároveň "nádherná, pretože jej predmetom sú hodnoty nenahraditeľné a ešte sú aj nositeľmi mimoriadnej krásy".
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári