PREŠOV. V nájomných mestských bytoch v Starej tehelni bývajú prevažne Rómovia. Niektorí si svoje nájomné povinnosti plnia, väčšina však nie. Správu mestských bytov v tejto lokalite prebralo od januára mesto. Doterajším správcom bola spoločnosť Spravbytkomfort.
"Mesto sa snaží v bytoch odstraňovať poruchy a havárie. V zime, keď boli silné mrazy, praskali potrubia. Našou úlohou je dať do poriadku pivnice, kde sú hlavné rozvody vody, ale aj šachty a odpad," uviedol správca a odborný referent nájomných bytov oddelenia mestského majetku Mestského úradu v Prešove Jozef Onderovský.
Prázdne byty musí mesto zamrežovať
Niektorí neplatiči nechajú zdevastovaný byt a utečú do zahraničia. Je ťažké nájsť ich. "Byt sa zamrežuje. Zabránime tak tomu, aby ostatní obyvatelia Starej tehelne v byte robili neporiadok. Inak hrozí, že sa tam dostanú odpadky a výkaly. Keď neplatiči odídu, byty musíme dať do poriadku od podláh, okien, dverí... Musíme doplniť gamatky, linku a sociálne zariadenie," vysvetlil J. Onderovský.
Ak niekto rok neplatí nájom, zmluva o nájme sa zruší. Prednosta mestského úradu Jozef Višňovský povedal, že novým opatrením je predlžovanie nájomnej zmluvy už po troch mesiacoch. "Je to síce spojené s administratívnou záťažou, ale prináša to svoje ovocie," konštatoval.
Náklady na opravu bytu sú päťtisíc eur
V lokalite Stará tehelňa je momentálne 20 prázdnych bytov. "Našou úlohou bude sfunkčniť ich, aby boli opravené a obývané najneskôr do zimy, pretože nevykúrený byt nám robil problémy so zamŕzaním vody. Nie všetky sú k dispozícii na odovzdanie, pretože nie sú právne vysporiadané," povedal Onderovský.
Náklady na opravu jedného bytu predstavujú zhruba 5 000 eur.
Tehelňa má aj byty na úrovni
Niektoré byty sú, naopak, vo veľmi dobrom stave. "Rómovia by si nemali ničiť svoje príbytky. My sme si v byte všetko robili sami, keď sme chceli žiť poriadne. My, poriadni ľudia, chceme bývať v poriadnom byte. Všetci by mali dostať byty, ale mali by ich udržiavať v poriadku a neničiť ich," povedala nám Anna Ferková. So svojím manželom platia za byt každý mesiac. "Vždy platím, ani jeden mesiac som nevynechal. Celý život som pracoval. Keby tu boli takí ľudia ako my, čistotní Rómovia, tak by bolo všetko iné. Deti treba dobre vychovať," povedal jej manžel, 77-ročný Dezider Ferko.
Manželia Anna a Dezider Ferkovci. O byt sa starajú, platia za neho každý mesiac.
Foto: Veronika Čorňáková
Ani Rómovia, ktorí za byt platia pravidelne, nepoznajú riešenie na to, ako by malo mesto od neplatičov vymámiť peniaze. "Neviem, čo s neplatičmi. Mnoho rodín má malé deti a potrebujú strechu nad hlavou. Neviem, ako by malo túto situáciu riešiť mesto. Niektoré byty sú tu naozaj veľmi poškodené," povedal nám Milan Balog.
Dlžná suma je 1,2 milióna eur
Celkove neplatiči dlhujú mestu 1,2 milióna eur. Mesto sa snaží od týchto ľudí peniaze vymáhať niekoľkými spôsobmi. "Nebojujeme proti jednotlivcovi či skupine, ale proti nedisciplinovanosti, nech už vznikla z akéhokoľvek dôvodu. Pre prijatie spoločenských pravidiel musíme najslabšie sociálne vrstvy a najmenej prispôsobivých obyvateľov vychovávať, a to aktuálnym všeobecne záväzným nariadením o nájomných bytoch, kde sme obmedzili možné predĺženie nájmu na jeden rok," informovala hovorkyňa mesta Prešov Iveta Adamová.
Ak sa z nájomcu stane neplatič, predĺženie nájmu mu bude umožnené až po zaplatení nedoplatku. "Od roku 2007 máme v meste zriadený inštitút osobitného príjemcu. Je prostriedkom proti tomu, aby sa zvyšoval dlh na nájomnom, ktorý môže rodinu pripraviť vlastnou nehospodárnosťou o strechu nad hlavou," uviedla Adamová. Za celé obdobie fungovania inštitútu od mája 2007 je hodnota splateného dlhu 50 600 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári