PREŠOV. Gréckokatolícka cirkev na Slovensku si v najbližších dňoch pripomenie 60. výročie tzv. Prešovského soboru, ktorým oficiálne a verejne vyvrcholila likvidácia tejto cirkvi v bývalom Československu.
Sobor sa uskutočnil 28. apríla 1950 v sále Čierneho orla v Prešove pod taktovkou komunistickej strany a Štátnej bezpečnosti. Na zhromaždenie nakomandovali straníkov, študentov, milicionárov, ale napríklad aj ženy, ktoré išli do Prešova na trh. Násilne naň priviezli aj viacerých gréckokatolíckych kňazov.
Na "sobore" bol prijatý vopred pripravený manifest s uznesením, podľa ktorého sa gréckokatolícki veriaci vracajú do Pravoslávnej cirkvi. Manifest "zrušil" jednotu Gréckokatolíckej cirkvi so Svätou stolicou a zároveň žiadal moskovského pravoslávneho patriarchu, aby gréckokatolíkov "láskavo" prijal pod svoju právomoc.
Medzitým Štátna bezpečnosť odviedla z prešovskej Katedrály sv. Jána Krstiteľa zadným vchodom do väzenia prešovského gréckokatolíckeho biskupa Pavla Petra Gojdiča, ktorý sa stal mučeníkom komunistického režimu, približuje smutné udalosti spred 60 rokov Ľubomír Petrík z Gréckokatolíckeho arcibiskupského úradu v Prešove a Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS).
Prešovský sobor bol vopred zinscenovaným zhromaždením, následkom ktorého bola Gréckokatolícka cirkev v Československu postavená mimo zákon. Bol to násilný zásah známy ako "Akcia P". Nastala perzekúcia gréckokatolíckych biskupov, kňazov a veriacich.
Všetok majetok Gréckokatolíckej cirkvi sa previedol na Pravoslávnu cirkev. Gréckokatolícki kňazi boli najprv rôznymi sľubmi, neskôr násilne, presviedčaní, aby opustili svoju cirkev. Pretože v drvivej väčšine odolali nátlaku, boli uväznení a vyvezení do českého pohraničia so zákazom pobytu na Slovensku.
Obnovená až po 18 rokoch
Gréckokatolícka cirkev celých 18 rokov oficiálne neexistovala. Pretrvávala však v podzemí, vo svedectve jej biskupov, kňazov a mnohých veriacich. Jej činnosť bola obnovená až po Pražskej jari v roku 1968, ale po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy a následnej normalizácii bola až do Nežnej revolúcie v roku 1989 štátnou mocou iba trpená.
V utorok 27. apríla 2010 sa v sále Čierneho orla v Prešove uskutoční od 9.00 h Spomienka pri príležitosti 60. výročia tzv. Prešovského soboru. Vyvrcholením programu tohto dňa bude slávenie archijerejskej svätej liturgie o 17.00 h v Katedrále sv. Jána Krstiteľa.
Spomienka bude súčasťou programu Medzinárodnej vedeckej konferencie s názvom Cirkev v okovách totality, ktorú 27. a 28. apríla organizuje Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity v Prešove, Ústav pamäti národa v Bratislave a Inštitút pamäti národa v Poľsku, informoval Ľubomír Petrík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári