PREŠOV. K Oznámila to dnes spoločnosť Fecupral, ktorá chce spaľovňu vybudovať. Proti zariadeniu protestovala časť obyvateľov mesta a ekológovia, prešovská radnica chce proti spaľovni bojovať aj zmenou územného plánu. Inšpektorát by podľa konateľov Fecupralu mohol rozhodnúť do konca roku.
"Inšpektorát pred časom prerušil konanie a vyžiadal si doplnenie niektorých podkladov. To sme urobili, konanie bolo preto obnovené," uviedol konateľ spoločnosti Fecupral Štefan Hanigovský. Po prípadnom vydaní súhlasu s projektom je spoločnosť pripravená začať s výstavbou zariadenia.
Mestu na zariadení, ktoré má mať ročnú kapacitu 21.000 ton, prekáža najmä jeho blízkosť k obytným zónam a riziko havárií. Ekológovia zas upozorňujú na možné znečistenie ovzdušia. Časť obyvateľov mesta tiež v minulosti podporila petíciu proti výstavbe spaľovne, mestská samospráva chce zas tento týždeň zmeniť územný plán lokality. Nový plán by umiestnenie spaľovne nedovoľoval.
Účinnosť takéhoto postupu mesta je podľa Hanigovského pochybná. Konanie o spaľovni, ktorá podľa Hanigovského už získala kladné stanovisko ministerstva životného prostredia, totiž začalo v čase, keď podľa neho bola spaľovňa súčasťou stále platného územného plánu.
Spaľovňa odpadov sa má stať nadregionálnym centrom zhodnocovania odpadu. Fecupral chce v prvej fáze odpad mechanicky separovať, neskôr by mala pribudnúť výroba tepla a elektriny. Nová prevádzka má vzniknúť na mieste súčasnej spaľovne, ktorá má kapacitu 1000 ton odpadu ročne.
Podobné zariadenia podľa Hanigovského existujú v západnej Európe, na Slovensku a v Česku zatiaľ takéto zariadenia nie sú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári