Mesto je proti, zvolalo tlačovku v čase neprítomnosti konateľa firmy. Ten včera zareagoval na postoj samosprávy, pričom argumenty oponentov označil za nepravdivé a zavádzajúce.
PREŠOV. O získanie povolenia na rozšírenie kapacity spaľovne z doterajších tisíc ton na 21-tisíc sa stále usiluje prešovská firma Fecupral na Jilemnického ulici. Po doplnení chýbajúcich podkladov žiadosť po roku obnovila, súhlas a integrované povolenie žiada od Slovenskej inšpekcie životného prostredia v Košiciach.
V súčasnosti prebieha verejné pripomienkovanie zámeru. Mesto ako jeden z účastníkov konania vyhlásilo, že je proti. Rovnaký postoj zaujali ekológovia. Obávajú sa škodlivého vplyvu na životné prostredie vplyvom znečistenia ovzdušia, možnej ekologickej havárie aj záťaže na dopravu. Prekáža im aj blízkosť obytnej zóny.
Rozpory v číslach
Hlavný architekt Vladimír Ligus povedal, že terajšia tisíctonová kapacita spaľovne postačuje pre potreby Prešova a okolia a pri 20-tisícovej kapacite by sa "musel nebezpečný odpad zvážať do Prešova zo širokého okolia, aj z okolitých štátov".
Hanigovský označil toto tvrdenie za nepravdivé. Dovoz z okolitých štátov by neúmerne predražil cenu, preto je nereálny. Navyše autá by zvážali odpad podľa grafikonu, teda v konečnom dôsledku ich má jazdiť do spaľovne menej než doteraz.
"Nebezpečného odpadu sa v Prešovskom kraji vyprodukuje 18-tisíc ton, v Košickom kraji 144-tisíc ton ročne," informoval šéf Hanigovský s odvolaním na údaje Slovenskej agentúry životného prostredia za rok 2006.
Zdôraznil, že triedenie a energetické zhodnocovanie odpadov je pre životné prostredie oveľa priaznivejšie ako skládkovanie. Medzi nebezpečné odpady patria napríklad plechovky od farieb, batérie, žiarovky, zaolejované handry, ktoré v súčasnosti často končia v komunálnom odpade a následne na skládkach.
Hanigovský: Skládky sú barbarstvo
Pri rozšírení kapacity má Fecupral použiť špičkovú technológiu. K postoju ekológov a ich obáv zo zlého vplyvu na životné prostredie jeho konateľ povedal: "Nie my vyrábame nebezpečný odpad, my ho likvidujeme. Skládkovanie je najbarbarskejší spôsob ukladania odpadu a zamoruje sa tým vzduch, voda a pôda. Pri organickom odpade nastáva stopercentná likvidácia pri spálení, všetko sa premení na energiu. Pri ostatnom odpade vzniká minimálne množstvo popola, ktorý na západe dávajú do ciest. Príde deň, keď aj my ten popol budeme ďalej využívať."
Územný plán rozšíreniu nemusí zabrániť
Mesto na zabránenie rozšírenia spaľovne pripravuje zmenu Územného plánu mesta Prešov, ktorý by nedovoľoval jej umiestnenie v obytnej zóne. "Nebude to mať vplyv na konanie, lebo o rozšírenie kapacity sme požiadali pred účinnosťou pripravovaného územného plánu," vyhlásil konateľ firmy Štefan Hanigovský.
Spoločnosť už kladné stanovisko od ministerstva životného prostredia získala. "Podobné zariadenia existujú v celej západnej Európe, vo Viedni je priamo v meste päť takýchto spaľovní."
Spoločnosť argumentovala nevyhnutnosťou spaľovania odpadu, a teda elimináciou skládok. Aj Európska únia stanovuje termíny na redukovanie množstva odpadu určeného na skládkovanie a v podobnom duchu je aj programová analýza odpadového hospodárstva SR.
Energiu vyrábajú aj predávajú
Hlavný architekt Ligus ako jednu z námietok proti rozšíreniu uviedol, že Fecupral energeticky nezhodnocuje odpad (nepremieňa odpad na energiu - pozn. red.), čo je proti európskej legislatíve. Hanigovský toto tvrdenie poprel: "Sme držitelia licencie na výrobu tepla, v budúcnosti chceme vyrábať aj elektrickú energiu. Teplo dodávame do viacerých firiem na Budovateľskej ulici."
Fecupral má aj ďalších záujemcov o dodávky tepla. Ako podotkol, keby boli na radnici dobrí hospodári, mesto by od neho kupovalo elektrinu na zabezpečenie napríklad verejného osvetlenia. "Predávali by sme im ju len za výrobnú cenu bez nákladov na distribúciu," dodal Hanigovský. Pripustil aj možnosť dodávok do domácností: "Prečo by obyvatelia Švábov nemohli mať lacnejšie teplo?"
Ukončený proces EIA o vplyvoch na životné prostredie dopadol pre Fecupral priaznivo. Vyjadrovali sa k nemu odborníci.
"Nikdy sme neprekročili emisné limity," zdôraznil Hanigovský, pričom poukázal na to, že Fecupral nie je ani v prvej desiatke znečisťovateľov ovzdušia v meste a jeho širokom okolí. Viac znečistenia vraj produkuje každá pumpa. V prípade, že Fecupral uspeje v rámci integrovaného povolenia, chcel by k rozšíreniu pristúpiť už tento rok.
Drienovská spaľovňu nechce
Mesto a spoločnosť Fecupral sú na nože. Primátor Pavel Hagyari (nez.) potvrdil, že mesto trvá na zápornom stanovisku. Predloží ho aj v pripomienkovom konaní.
"Spaľovňa nebezpečných odpadov do mesta nepatrí. Takéto technológie sú potrebné v tomto tisícročí, ale nie v obytnej zóne," povedal primátor, ktorý povedal, že s Hanigovským na túto tému hovoril neformálne. Podobné zariadenie si vie predstaviť mimo mesta.
Napríklad v Drienovskej Novej Vsi, "kde je voľný areál". Hanigovský povedal, že sa s primátorom na pôde Fecupralu nestretol, aj keď "som ho viackrát pozýval".
Starosta Drienovskej Novej Vsi František Marcin (nez.) pre Korzár potvrdil, že o takejto požiadavke počuje prvý raz.
"Neviem, či pán primátor nemal na mysli bývalú kafilériu v Drienove. Na našom území taký závod nie je," podotkol.
Ako by zareagoval, ak by sa takýto návrh objavil? "Ťažko posúdiť. Osobne by som bol proti tomu, aby to bolo blízko obytnej zóny. Ak vo vzdialenejšej časti, neviem. Možno by nebol problém, ale to hovorím za seba. Neviem, čo by povedali poslanci," uviedol starosta František Marcin (na snímke) a dodal, že obec v rámci regionálneho združenia Dolná Torysa dávala v pripomienkovom konaní záporné stanovisko k rozširovaniu kapacity spaľovne v Prešove.
tim, frk
Úmyslený požiar
Jednou z príčin obáv ochranárov i radnice je riziko ekologickej katastrofy. Odvolávajú sa na požiar, ktorý v októbri 2008 vypukol v skladových priestoroch firmy Fecupral. V blízkosti spaľovne evakuovali stovky zamestnancov okolitých firiem. Na margo tejto udalosti konateľ firmy Š. Hanigovský uviedol: "Nehorelo vo výrobnej prevádzke, ale v sklade v recyklačnom dvore. Do ovzdušia neunikli žiadne nebezpečné látky."
Zdôraznil, že vyšetrovanie potvrdilo, že išlo o úmyselné zapálenie. "Páchateľ hodil fľašu s neznámou látkou cez okno skladu a začalo tam horieť. Preto som dal všetky okná smerujúce von z areálu na sklade
zamurovať." Podľa jeho slov zrejme nešlo o náhodu, keďže v tom týždni očakával Fecupral vydanie stanoviska z ministerstva životného prostredia.
tim, frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári