Ľudia žijúci v okolí Tichého Potoka sa od roku 1992 desia stavby vodnej nádrže. Jej prípravou vtedy poverila vláda vodohospodárov. Vznikol však chaos v množstve vody potrebnej pre región, preto projekt dočasne pozastavili. Teraz sa oň pokúšajú znova.
TICHÝ POTOK. Iba 600 metrov nad Tichým Potokom (okres Sabinov) má stáť obrovská vodná nádrž s 20 miliónmi kubíkov vody! Ľudia sú proti, boja sa jej pretrhnutia. Nechcú zažiť podobnú tragédiu ako v roku 1997, keď im voda pri povodni spláchla všetko, čo jej stálo v ceste.
"Bojíme sa žiť blízko takej veľkej priehrady," povedala nám Jana Čaráková.
"Aj zlých vplyvov na tunajšie prostredie. Toho, že tu bude vlhko a chladno," doplnila starostka T. Potoka Ľubica Džuganová (KDH).
Vodohospodári si postup dohodli s ministerstvom
Vodohospodári po rokoch oprášili stavebný zámer za 332 miliónov eur na vybudovanie vodárenskej nádrže, ktorá by mala byť zdrojom pitnej vody pre košický a prešovský región. Vypracovali štúdiu o posudzovaní vplyvov na životného prostredie - EIA. Tú odovzdali na ministerstvo v roku 2006. Teraz požiadali starostov o verejné prerokovanie zámeru v obciach, ktorých sa výstavba dotýka.
Obyvatelia Tichého Potoka a obcí v Levočskom okrese - Nižné a Vyšné Repaše, Torysky, Oľšavica sú však jednoznačne proti. Starostovia týchto obcí sú presvedčení, že proces hodnotenia výstavby nádrže nie je v súlade s platnou legislatívou.
Vedúci odboru investícií Vodohospodárskej výstavby Bratislava (VVB) Ján Hrnčiš na to zareagoval slovami: "S ministerstvom bolo dohodnuté, že celý proces vzhľadom na to, že sa začal podľa zákona z roku 1994, bude podľa tohto zákona aj dokončený."
Šestnásť rokov nedostatok vody neprekážal
Ľudia z dotknutých obcí pomoc čakali od ministra životného prostredia Jozefa Medveďa (nominant Smeru). Ten síce Tichý Potok v utorok navštívil, ale pomoc na zastavenie výstavby neprisľúbil. Uviedol, že ide o veľký projekt s nadregionálnym významom: "Treba vidieť tento problém v širšom spoločenskom kontexte rozvoja nielen tohto regiónu."
Pripustil, že za dlhé obdobie posudzovania mohlo dôjsť k opomenutiu niektorých skutočností a ak sa stali chyby pri hodnotení vplyvov na životné prostredie, dá vypracovať novú EIA.
"Veríme, že zdravý rozum zvíťazí a nebude potrebné stavať," vyslovila sa Ľ. Džuganová. Podľa nej starostovia doteraz netušia, prečo sa ministerstvo opäť snaží o oživenie tohto starého projektu.
Peniaze navrhujú použiť inak
Proti je aj mimovládna organizácia Ľudia a voda. Podľa jej predsedu Michala Kravčíka si investor "nedal ani tú námahu, aby aktualizoval text správy. Ten jasne dokazuje, že je stará 5 až 10 rokov."
Je presvedčený, že investícia za toľké peniaze je zbytočná a peniaze by stačili na vytvorenie pracovných príležitostí, vytvorenie dostatku vody pre ľudí, prírodu i potraviny. A na minimalizovanie rizík povodní. Tie by sa po výstavbe priehrady podľa Kravčíka zvýšili a hrozilo by napríklad vytvorenie povodňovej vlny z deravého podložia. Ohrozené by tak boli všetky obce v údolí rieky Torysa až po Košické Olšany. Vodohospodári totiž vraj neakceptovali najnovšie poznatky o nevhodnosti geológie v území plánovanej priehrady pre jaskynné priestory, ktoré boli zmapované za posledných 5 rokov.
Premýšľajú nad stanoviskom
VVB nám na naše otázky neodpovedala, namiesto odpovedí na ne zaslala toto stanovisko: "Proces prípravy vodnej nádrže Tichý Potok prebieha niekoľko desaťročí a počas celého tohto procesu sa o ňom vedú aj diskusie. Vystihnúť podstatu problému v zjednodušenej podobe vyžaduje značnú erudíciu a chladnú myseľ. Z uvedeného dôvodu podnik svoje kompetentné stanovisko a odpovede na otázky verejnosti prostredníctvom médií poskytne do konca tohto týždňa."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári