Exriaditeľ spoločnosti Prešov Real, s.r.o., a mestský poslanec Jozef Kislík (KDH) kritizoval súčasnú situáciu s prenájmom nebytových priestorov v meste. Zdôraznil, že je veľa voľných priestorov a radnica ročne prichádza o 261-tisíc eur. Súčasní konatelia Peter Bobko a Martin Buranovský síce nepopierajú, že existujú nevyužité priestory, ale podľa nich na to existujú pádne dôvody.
PREŠOV. Podľa J. Kislíka v súčasnosti je v ponuke okolo 50 voľných nebytových priestorov a ďalších 6 v Župnom dome, teda v sídle spoločnosti Prešov Real.
"Dôvodom je fakt, že nájomcovia stratili dôveru v postup radnice a obávajú sa zvyšovania nájmov v priebehu zmluvného vzťahu. Práve preto časť z nich odišla z mestských objektov a našli si iné priestory. Primátor doslova vyľudnil niektoré kancelárske priestory, napríklad na Požiarnickej ulici je voľných sedem. Sú drahé, ide o 30 eur na meter štvorcový," komentoval situáciu Kislík.
Podľa súčasného konateľa Petra Bobka o výške a výbere nájomného rozhoduje mesto. Nepoprel, že ceny na Hlavnej ulici sa zvýšili. Tie určila smernica z roku 2008. V súčasnosti sa pripravuje nové všeobecne záväzné nariadenie, ktoré bude obsahovať aj cenovú mapu a podmienky osobitného zreteľa. Údajne bude predložená poslancom už na júnovom zastupiteľstve. V súvislosti s voľnými priestormi uviedol: "Problematické sú najmä okrajové časti mesta, ako je lokalita Pri Hati, Šidlovec a ďalšie, ale záujem ovplyvňuje ich zlý technický stav."
Mesto nič nestráca
Podľa Kislíka by sa ročná strata 261-tisíc eur, o ktoré mesto prichádza pre neobsadené nebytové priestory, dala riešiť napríklad zavedením zliav vo výške 30-50 percent na určité obdobie. "Mesto by sa malo zamyslieť nad podmienkami prenájmov a správať sa trhovo. Je čas upraviť cenovú smernicu a zvýšiť využiteľnosť nebytových priestorov," poznamenal. Mimochodom, taký návrh opakovane predložil aj v mestskom parlamente, ale neprešiel.
Peter Bobko Kislíkov výpočet strát odmietol komentovať, ale argumentoval príjmami z nájmov. Kým za čias pôsobenia J. Kislíka, teda v roku 2006, bol zisk z výberu nájmu 8 796 eur, ďalšie roky rástol a vlani to bolo 257-tisíc eur. "Pribudli nám do správy nejaké objekty, ale zväčša ide o základné a materské školy v zlom technickom stave, takže to zisk neovplyvnilo. Zaznamenali sme aj odliv nájomníkov, lebo sú aj komerční poskytovatelia, ale dôvodom je aj kríza. Majitelia majú nižšie príjmy a niektoré prevádzky zatvorili," argumentoval Bobko. Dodal, že aj v súčasnosti sú ceny nájomného diferencované, a to nielen podľa lokalít. Tretí sektor a záujmové združenia majú nižšie ceny ako komerční podnikatelia.
Zmrazili investície
Kislík tiež kritizoval, že mesto do opráv a údržby v posledných rokoch vôbec neinvestovalo. "Zisk z nájmu ostáva v mestskej pokladnici. Odmietanie je podľa mňa o tom, že schátrané objekty sa ľahšie predajú za nízku znaleckú cenu a možno aj v lukratívnych lokalitách," dodal.
Tento postoj konateľ spoločnosti Prešov Real dôrazne odmieta. "My sme síce len správcami, rozhodnutie je na vlastníkovi, ale pravda je, že údržbu a opravy zastavila kríza. Niektoré objekty sú doslova v dezolátnom stave a postupne pripravujeme ich odpredaj." Pôjde o 46 voľných priestorov. Východisko zo situácie vidia Bobko aj Buranovský skôr v investíciách do opráv obchodných centier na sídliskách, kde môžu vzniknúť zaujímavé priestory pre záujemcov o prenájom.
Vypracovali audit nehnuteľností
"V prípade, že je záujemca a ponúkne nižšiu cenu ako je cena stanovená smernicou a nemáme iného záujemcu, takýto priestor vieme prenajať za najvyššiu ponúknutú cenu. Pán Kislík si možno nevšimol, že na trhu s nehnuteľnosťami je už 2,5 roka kríza. Mesto pružne reaguje na ponuky a dopyt, vypracovalo audit nehnuteľností, podľa ktorého je na rozhodnutí mestských poslancov, ktoré nehnuteľnosti si máme ponechať, prípadne opraviť a ktoré z dôvodu nevyužívateľnosti a nepotrebnosti predať," reagoval na kritiku primátor Pavel Hagyari (nez.) a dodal: "Je príznačné a zároveň ironické, že postup mesta kritizujú poslanci, ktorí zablokovali takýto postup a ktorých nakladanie s majetkom mesta by sa dalo nazvať veľkou prešovskou rabovačkou. Viď napríklad predaj všetkých výhodných parkovacích miest v Prešove."
Poznamenal tiež, že súčasné výnosy z prenájmu sú o tretinu vyššie, ako za bývalého vedenia a to hovorí za všetko.
Mestská spoločnosť Prešov Real eviduje 480 nájomníkov v zhruba 50 objektoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári