Mestské parky a zeleň na prešovských sídliskách nie sú v najlepšom stave. Prešovčania sa sťažujú na nedostatok stromov najmä na Sekčove. Podľa nich je zelene pod bytovkami žalostne málo a obviňujú radnicu, že sa stará viac o centrum. Mesto sľubuje, že sa posnaží. Peňazí na zeleň je však tohto roku menej, ako vlani.
PREŠOV. "Zelene nie je nikdy dosť," tvrdí 70-ročná dôchodkyňa z Prešova Juliána Pavlovská a pokračuje: "V centre by sa toho mohlo vysadiť viac. Sídlisko III je pekné, tam je zelene dosť, no na Sekčove rozhodne chýba. Bývam blízko ulice Duklianskych hrdinov, a vidím, že je tam zeleň veľmi málo udržiavaná. Treba sa o ňu rozhodne viac starať."
"Bývam na Sídlisku III a tam je to naozaj super. Žila som aj na Sekčove, ale tam sa o zeleni hovoriť takmer nedalo," pridala sa 34-ročná mamička Miroslava Pribilovičová.
Mesto chce parčíky oživiť
Pri pohľade na priestranstvá medzi panelákmi na Sekčove je evidentné, že v minulosti sa ich úprava zanedbala. Nie je to tak dávno, čo sa mesto postaralo o výsadbu nových drevín. Nasadili s dlhovekými aj krátkoveké dreviny, ktoré mali mať len kozmetický charakter a to dovtedy, kým by sa dlhoveké dreviny neujali. "Tieto mali rýchlo vytvoriť sadovnícku hmotu a mali byť z porastov včas odstránené," informovala hovorkyňa mesta Prešov Iveta Adamová. To sa však neudialo, pracovníci správcovskej firmy na to zabudli.
V dnešnej dobe krátkoveké dreviny vytláčajú dlhoveké. "Často boli ako výplňové dreviny použité cudzokrajné rýchlorastúce druhy, ktoré sa u nás správajú invazívne, šíria sa do prirodzených porastov aj mimo intravilán mesta, odkiaľ vytláčajú pôvodné druhy drevín aj bylinných spoločenstiev," uviedla I. Adamová. Rast dlhovekých drevín v parkoch sa kvôli výplňovým potom spomaľuje.
"Uvedomujeme si, že stromy schnú, trpia chorobami, škodcami a chradnú. Už vlani sme navrhli riešenia," dodala Adamová. Vedenie mesta chce revitalizovať napríklad frekventovanú časť mesta, ako je Námestie Kráľovnej pokoja v lokalite Sídliska III. "Budeme sadiť nové dreviny, ktoré zabezpečia aj vekovú rôznorodosť výsadieb, čím sa zvýši životaschopnosť parku ako celku a zlepší jeho vyhliadky do budúcnosti," skonštatovala hovorkyňa.
Aj parčík na Masarykovej ulici chce mesto oživiť. "Chceme tam doplniť chýbajúce kvety, vyčistiť sochy. Doplníme časti obrubníkov a dosypeme kamenivo. Uvažujeme aj nad ozvučením a osvetlením," vysvetlila Adamová.
V parčíku Biela pani na Čiernom moste vlani urobili základy pre revitalizáciu parku. "Chceme doplniť drobnú záhradnú architektúru o lavičky a najmä koše. V priebehu roka budeme hľadať nové zdroje na opravu umeleckého artefaktu Biela pani," povedala hovorkyňa.
V parčíku na Duchnovičovom námestí vlani prejavilo iniciatívu občianske združenie na vyčistenie sochy. "Zatiaľ to nie je evidované ako priorita mesta," uviedla Adamová.
Parčíky sú aj na Sídlisku II na Námestí mládeže a sídlisku Sekčov na Májovom námestí. Mesto plánuje oživiť aj celý peší prieťah Kmeťovho stromoradia a obnoviť hradný múr.
Peňazí bude tohto roku menej
Na všetky plánované zámery však bude mať mesto tohto roku menej peňazí, ako to bolo vlani. V roku 2009 na údržbu zelene v lete poslanci schválili 631-tisíc eur. Tohto roku je to o 46-tisíc eur menej.
V centre mesta sa reprezentačná zeleň kosí 5-krát ročne, líniová, popri cestných komunikáciách 4-krát a verejné otvorené plochy v meste sa kosia 3-krát do roka. Letná údržba v sebe zahŕňa kosenie, vyhrabávanie, výzdobu kvetinovou slávnostnou zeleňou, výruby, orezy a výsadbu nových drevín i rastlín.
Parky v Prešove
1. Park Vlada Clementisa (Sídlisko III)
2. P. Námestie Kráľovnej pokoja (Sídlisko III)
3. Kolmanova záhrada a Ekocentrum Holá hora (Sídlisko II)
4. Park Keratsini (jeho súčasťou je aj Park Angelinum) (sídlisko Sekčov)
5. Panská záhrada pri kaštieli v Nižnej Šebastovej
6. Park v centre mesta – Severný a Južný (centrum mesta)
7. Záhrada umenia (centrum mesta)
čor
Adoptuj si svoj strom
Prešovčania si môžu v meste adoptovať svoj strom, o ktorý sa budú pravidelne starať. Pri adopcii si môže ktokoľvek vziať pod patronát výsadbu nového stromu a starostlivosť oň, ktorú úplne alebo čiastočne zaplatí. "O stromček sa budete ďalej starať, zalievať ho, chrániť pred vandalmi. Takto si môžete vziať pod patronát aj náhradnú výsadbu za choré a prestarnuté stromy, ktoré museli byť vyrúbané. Adoptovať si môžu obyvatelia Prešova aj starší strom, ktorý potrebuje údržbu, ktorú budú financovať. Potrebu údržby môžu ohlásiť na mestskom úrade a zrealizuje ju odborná firma," informovala hovorkyňa mesta Prešov Iveta Adamová.
Adoptovať si môžu obyvatelia mesta i celú zelenú plochu. "Napríklad plochu pri vchode domu, predzáhradky, ktoré sú mnohokrát zdevastované zatepľovaním, o ktoré sa budete starať, dohliadať na ne, chrániť ich pred vandalmi, vysádzať na nich kvetiny, sledovať stromy a kry, či nepotrebujú odborné ošetrenie. Túto potrebu nahlásite na mestskom úrade, po odbornom posúdení ju zrealizuje odborná firma a práce úplne alebo čiastočne uhradíte," uviedla Adamová.
čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári