Prešovskí poslanci, teda aspoň niektorí, bijú na poplach. Prešov je podľa nich na tom finančne zle. Primátor Pavel Hagyari (nez.) oponuje, že mesto je v dobrej finančnej kondícii a hodnota majetku stúpla. Nepoprel však schodok vo výške 9,4 milióna eur. Kritiku poslancov odmieta. Tí argumentovali, že schodok bol vykrytý úvermi a celkové hospodárenie je na hrane.
PREŠOV. Úverové zaťaženie mesta je viac ako 19 miliónov eur, čo je zhruba 40 percent bežných príjmov za minulý rok. Pre ilustráciu, ozdravný režim a nútená správa hrozí, ak úverová zadlženosť mesta presiahne hranicu 60 percent.
Podľa Hagyariho úverové zaťaženie spôsobili problémy okolo priemyselného parku IPZ Záborské. Časť úverov podľa neho použili na investície, ktoré zhodnotia majetok mesta, ale v reálnych číslach sa to ukáže vraj až o rok. Odmieta hlasy niektorých poslancov, ktorí v súvislosti s hospodárením mesta hovoria o katastrofe.
Profil mesta je vraj kladný
Podľa primátora je profil mesta z dlhodobého hľadiska kladný, čo podľa neho potvrdzuje aj minuloročný rating vykonaný agentúrou Moody's Investors Service. Tá znížila mestu rating o jeden bod. Podľa vedúcej finančného odboru na prešovskej radnici Márie Novákovej má mesto Prešov podľa tohto ratingu 8 bodov. Hodnotí sa na stupnici od 1 do 21, pričom 1 znamená najnižšie riziko. "Dôvodom zníženia o jeden bod je zvýšenie objemu krátkodobých úverov a zníženie príjmu z podielových daní," vysvetlila.
Kislík: Sme pár krokov od nútenej správy
Poslanec Jozef Kislík (KDH) naopak tvrdí, že úverovou zaťaženosťou sa mesto dostalo do situácie, keď je len pár krokov od nútenej správy. "Príjem z podielových daní bol v roku 2009 nižší, ako sa plánovalo a dá sa predpokladať, že tento rok bude ešte nižší. Každý ďalší úver nás reálne ohrozuje," uviedol Kislík, ktorý bol členom finančnej komisie pri mestskom zastupiteľstve 12 rokov. "Taká zlá situácia, aká je v súčasnosti, ešte v Prešove nebola. Verím, že sa ani nezopakuje," dodal.
Podobne hodnotil situáciu aj Milan Berdis (Smer-SD), ktorý upozornil, že do rozpočtu museli naliať peniaze z rezervy a nechce si ani predstaviť, čo by bolo, keby rezervu nemali.
Primátor: Mesto neprekročilo limit
Primátor naopak tvrdí, že mesto neprekročilo zákonný limit pre úvery a má ešte 20-percentný limit na ďalšie úvery.
"Mesto Prešov zaznamenalo výrazný progres v rámci investičných projektov a zhodnotenia majetku. V porovnaní s rokom 2008 došlo k zvýšeniu hodnoty majetku mesta v obstarávacej cene o 4,3 milióna eur, pričom celková výška majetku je vyše 277 miliónov eur. Vlani sme preinvestovali zhruba 11,2 milióna eur," argumentoval číslami primátor. Investovalo sa najmä do rekonštrukcie križovatky Sabinovská-Bajkalská, Okružnej ulice, obnovy základných škôl, objektu PKO a podobne.
Kameňom úrazu je IPZ
Za hlavné dôvody zadlženia označil primátor investície do dokončenia priemyselného parku IPZ Záborské, pri ktorom sa stále čaká na rozhodnutie agentúry SARIO. Ide o to, či vložené prostriedky preplatí. Brzdou je trestné stíhanie pre subvenčný podvod voči bývalému primátorovi Milanovi Benčovi. Radnici by sa malo vrátiť zhruba 6,6 milióna eur z implementácie projektu. V opačnom prípade pozemky v priemyselnom parku samospráva predá investorom. "Táto suma sa potom mestu vráti, záujemcovia o park ma už teraz oslovujú. Park ani nemal byť v Záborskom. Plánovala sa lokalita Lominová alebo Grófske. Teraz sme ešte museli zaplatiť obci Záborské daň z nehnuteľnosti vo výške 23-tisíc eur," dodal.
Podľa J. Kislíka sa problém okolo riešenia IPZ zbytočne oddialil pre súdny proces. "Otázkou je, kto ho inicioval. Keby sa nekonal, peniaze pre park už mohli byť v Prešove," dodal Kislík.
V tejto súvislosti aj Anton Bidovský (exSF) pripomenul, že bol jedným z tých poslancov, ktorí pri riešení okolo IPZ upozorňovali poslanecký zbor, aby sa radšej vrátili z kratšej cesty, ale vtedy ho označili za pesimistu.
Za pokles príjmov môžu dane
Prednosta mestského úradu Jozef Višňovský záverečný účet mesta hodnotil aj z pohľadu vývoja daní. Príjem z nich bol o 3,5 milióna eur nižší, ako pôvodný odhad. Nenaplnil sa ani zamýšľaný objem získaných peňazí z predaja mestského majetku. "Plánovaný príjem bol 5 miliónov eur, ale keďže predaj blokovali poslanci, reálne sa predal majetok za 1 milión eur," upresnil J. Višňovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári