PREŠOV. Slovenská cesta do mikrokozmu je názov putovnej interaktívnej výstavy, ktorú dnes popoludní otvorili v expozícii Slovenského technického múzea (STM) v priestoroch Národnej kultúrnej pamiatky Solivar na Zborovskej ulici v Prešove.
Koordinátor projektu Eduard Kladiva pre TASR uviedol, že cieľom výstavy je priblížiť verejnosti Európsku organizáciu pre jadrový výskum (CERN) a Veľký hadrónový urýchľovač častíc LHC, ktorý bol nedávno uvedený do prevádzky.
"Okrem toho prezentuje aktivity našich vedeckých pracovníkov v rámci fyzikálnych experimentov ATLAS a ALICE, ako aj činnosť ďalších slovenských organizácií, ktoré spolupracujú s CERN-nom v rôznych oblastiach od vývoja a dodávok špičkových zariadení až po vzdelávanie študentov stredných škôl," povedal Kladiva.
Návštevníci tu môžu vidieť originálne časti vedeckej aparatúry, ktoré navrhli, vyvinuli a dodali do CERN-u slovenskí vedci a inžinieri. Súčasťou výstavy sú tiež výtvarné práce študentov stredných škôl s tematikou časticovej fyziky, multimediálne prezentácie urýchľovača a detektorov častíc a filmová produkcia. Záujemcovia majú možnosť prostredníctvom internetu sledovať experimenty prebiehajúce na urýchľovači LHC pri Ženeve. Okrem toho lektori návštevníkom predvádzajú fyzikálne pokusy s vysokým napätím a elektromagnetickým žiarením.
Výstavu pripravil Ústav experimentálnej fyziky SAV, košické vedecké a vzdelávacie inštitúcie v spolupráci s katedrou fyziky Prešovskej univerzity a Slovenským technickým múzeom. Projekt podporila Agentúra na podporu výskumu a vývoja.
Výstava v Solivare, ktorá bude verejnosti sprístupnená 15. mája, potrvá do konca júna. Od 20. mája sa každý štvrtok o 15.30 h budú konať prednášky o fyzikálnom výskume na najväčšom urýchľovači častíc na svete určené pre širokú verejnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári