Ministerstvá školstva a financií vypracovali novelu zákona o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov a vláda SR by ho mala na najbližšom zasadnutí prerokovať. Obecné aj súkromné centrá voľného času (CVČ) a záujmové združenia sa cítia novelou ohrozené. Obmedzené financie by im znemožnili činnosť. Podľa nich ide o nesystémový krok, za ktorým stojí Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Na problém chcú upozorniť dnešným štrajkom.
PREŠOV. K štrajku sa prihlásilo 150 z celkových 350 zariadení záujmovej činnosti na Slovensku. Štrajk v praxi bude znamenať absentovanie akýchkoľvek aktivít. Objekty budú síce otvorené, deťom zabezpečia dozor, ale namiesto krúžkov chcú riaditelia deti aj rodičov informovať o vzniknutej situácii.
Asociácia centier voľného času SR, Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR a Asociácia základných umeleckých škôl SR v pondelok zaslala ministrovi školstva Jánovi Mikolajovi otvorený list. Navrhujú vytvoriť komisiu, ktorá k danému problému pripraví systémové riešenie. "Problém je v tom, že znížením prostriedkov pre nás a podporou obcí sa roztrieštia zariadenia, ktoré nebudú mať šancu prežiť. Obávame sa, že samosprávy ich použijú na inú činnosť alebo potreby," argumentovala predsedníčka Asociácie CVČ SR Marta Hanečáková zo Starej Ľubovne.
O čo vlastne ide?
Zmenu vo financovaní regionálneho školstva iniciovalo ZMOS. Podľa nich by sa malo zmeniť kritérium prerozdeľovania 40 percent výnosu z dane tak, aby finančné prostriedky na záujmové vzdelávanie dostávali všetky obce a mestá, teda konkrétne na počet obyvateľov vo veku 5-14 rokov s trvalým pobytom na ich území. Inak povedané, pôjde o 60 eur na jedno dieťa, ktoré by mali dostávať aj obce, ktoré CVČ alebo školské strediská záujmovej činnosti nemajú.
"Pre nás to znamená drastické zníženie peňazí, diskrimináciu talentovaných detí a enormné administratívne zaťaženie. Dôsledkom môže byť, že ak aj obyvateľ nejakej obce bude chcieť, aby jeho dieťa navštevovalo zariadenie v meste, starosta nemusí dať na to súhlas a preplatiť zaň 60 eur, teda koeficient na žiaka. Pre samosprávy sú dôležitejšie cesty, chodníky a osvetlenie, ako deti," uviedol za Asociáciu súkromných škôl a školských zariadení SR Pavol Barňák z Košíc.
Spolu s M. Hanečákovou zároveň upozornili na fakt, že len jedna tretina prostriedkov je z daní, zvyšok uhrádzajú rodičia a sponzori. Odvolávali sa tiež na porušovanie školského zákona, ktorý sa vzťahuje na výchovné pôsobenie na deti do 30 rokov, pričom návrh na novelu rieši len deti od 5 do 14 rokov.
Samosprávam neveria
Aj CVČ v Giraltovciach sa chce pripojiť k štrajku. Návrh považuje riaditeľ Ján Vook za nelogický a likvidačný. "Keď to prejde, tak voľnočasovým aktivitám hrozí zánik. Obce síce peniaze dostanú, ale nebudú budovať centrá, veď prax to už potvrdila v roku 2004, keď sa ich väčšina miest zbavila. Peňazí nikdy nebolo dosť a aj teraz v zastupiteľstvách rozpočtovým opatrením zdôvodnia, na čo príspevky na deti použili. Štát ich nebude kontrolovať, lebo nebudú účelovo viazané," povedal nám názor na situáciu J. Vook.
CVČ v Giraltovciach sa mimochodom stará o aktivity 1 700 detí zo Svidníka, kde CVČ zaniklo a ďalších 1 500 z Giraltoviec, okolia aj z Medzilaboriec. Neverí, že samosprávy prispejú na aktivity detí 30 škôl z troch miest. "Je celkom pravdepodobné, že skončíme všetci a deti, o ktoré sa teraz staráme v množstve krúžkov a športových oddielov, stratia terajšie možnosti," dodal J. Vook.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári