PREŠOV. Nepríjemný zápach, nedýchateľný vzduch a dym, z ktorého štípali oči. Taká je skúsenosť obyvateľov Švábov z predminulého víkendu. Dôvodom boli zapálené kontajnery v priemyselnom areáli na Jesennej ulici. Pôvodca tohto znečistenia ovzdušia nie je známy.
V kontajneri horeli farby
V dvoch veľkoobjemových kontajneroch ktosi nelegálne zneškodňoval odpad, a to vrátane nebezpečného odpadu. Horeli v ňom farby a plasty, pričom škodlivé látky sa dostávali do ovzdušia. Potvrdzujú to aj fotografie, ktoré sme dostali do redakcie. Keď sme si boli situáciu preveriť na mieste na druhý deň, našli sme zvnútra obhorený kontajner, v ktorom boli pozostatky plechoviek od farieb, plastové materiály a ďalší odpad.
Nájsť vinníka je ťažké
Páchateľ nie je známy. Vykonávať dozor u podnikateľských subjektov je oprávnená Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP). "Inšpektorát životného prostredia Košice neeviduje žiaden podnet takéhoto alebo podobného znenia poukazujúci na spaľovanie odpadov v priemyselnom areáli na Jesennej ulici v Prešove," potvrdil riaditeľ košického inšpektorátu SIŽP Jozef Gornaľ.
Zatiaľ nie je jasné, či k spaľovaniu odpadu došlo zo strany podnikateľského subjektu alebo občana. Ak išlo o občana, tak kompetencia kontroly prislúcha mestu, prípadne Obvodnému úradu životného prostredia v Prešove. Vinníka je však problematické vypátrať. Treba ho totiž pristihnúť pri čine, spätné dokazovanie je veľmi ťažké.
Do vzduchu unikli škodlivé látky
Pri takomto "domáckom" likvidovaní odpadu unikajú škodlivé látky, pretože boli spaľované aj nebezpečné odpady - napríklad farby. "Pri takomto pálení sa do ovzdušia uvoľňuje CO, CO2, ale aj tuhé znečisťujúce látky, ťažké kovy obsiahnuté vo farbách i ďalšie nebezpečné látky," povedal Štefan Hanigovský (na snímke Michala Franka) zo spoločnosti, venujúcej sa likvidácii nebezpečných odpadov.
Ako vysvetlil, takéto pálenie s relatívne nízkymi teplotami nemá žiadne čistenie, preto všetky znečisťujúce látky odchádzajú priamo do vzduchu. Nebezpečné je aj pálenie plastov s obsahom chlóru, pri ktorom sa uvoľňujú dioxíny.
Hrozí 166-eurová pokuta
Podľa všeobecne záväzného nariadenia mesta (VZN) Prešov o odpadoch sa zakazuje "zneškodniť odpad, alebo ho znehodnotiť inak, ako v súlade s týmto VZN". Každý, kto zlikviduje odpad v rozpore s VZN a so zákonom o odpadoch, sa dopustí priestupku. Môže dostať blokovú pokutu do výšky 33,19 €, prípadne v správnom konaní až 166-eurovú pokutu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári