Ako budú vyzerať volebné obvody v Prešove v nasledujúcich komunálnych voľbách? Odpoveď na túto otázku dá prešovské mestské zastupiteľstvo. Podľa posledných správ sa zdá, že sa hranice obvodov asi budú meniť, ale počet poslancov sa znižovať nebude. Zhoda však panuje pri návrhu na zníženie odmien.
PREŠOV. Mestská rada v Prešove sa už zaoberala návrhom na zmenu počtu volebných obvodov. Ani jeden zo štyroch variantov, predložených úradom, zatiaľ neprešiel.
Primátor chce zmenu
Zmenu volebných obvodov by privítal primátor Pavel Hagyari (nez.), ktorý k nemu uviedol: "Napríklad Sekčov je veľmi veľký a prišlo aj niekoľko podnetov, aby sa tento obvod rozdelil, rovnako tak Sídlisko III. A odčlenila sa aj prirodzená časť Nižná Šebastová." Primátor navrhuje aj znížiť počet poslancov z terajších 31 na 19.
Smer: My šetríme už dávno
S jeho návrhom sa poslanecké kluby nestotožnili. „Ľudia musia cítiť väčšiu väzbu s poslancami. Pre nich je kľúčové to, aby volení zástupcovia obhajovali ich záujmy, potreby mesta, tiež aby reagovali na aktuálne podnety, dvíhali telefóny a odpovedali na emaily," uvádza vo svojom stanovisku krajská organizácia strany Smer-SD.
Podľa nej ide nejde o šetrenie, ale o populizmus. Ako príklad šetrenia uviedla to, že počas tohto volebného obdobia sa Smer zriekol možnosti mať viceprimátora. Zmeny v hraniciach volebných obvodov, ako aj zníženie poslaneckých odmien Smer pripúšťa.
SDKÚ-DS: Sekčov a „trojku" rozdeľme
Podobný postoj zaujala aj SDKÚ-DS. Dôvodí to tým, že Prešov ako najväčšie slovenské mesto (nerátajúc Bratislavu a Košice, pre ktoré platí iný zákon a majú mestské časti so starostami a zastupiteľstvami) má mať plný počet 31 poslancov. „je prirodzené, že pán primátor chce čím menší počet poslancov, lebo s menším počtom sa totiž skôr „dohodne", ako s väčším počtom. Preto prišiel s touto myšlienkou a dôvodí to šetrením," uvádza krajská rada SDKÚ-DS, podľa ktorej vyšší počet poslancov znamená aj väčšiu kontrolu.
S šetrením však súhlasí, navrhuje dvadsaťpercentné zníženie platu a odmien primátorovi, zástupcovi primátora i poslancom. V prípade volebných obvodov súhlasí s ich zmenou. Má však vlastný návrh. Aby sa veľké obvody č. 1 (Sídlisko III) a č. 6 (Sídlisko Sekčov) rozdelili na dve. Ostatné by boli zachované. Vrátane Nižnej Šebastovej, ktorá mala byť podľa návrhu radnice jednomandátovým odborom.
„Teraz sú vo výbore mestskej časti štyria poslanci, ktorí pracujú v rôznych komisiách. Ak by bol na všetko jediný poslanec, nebolo by to dobré," tvrdí členka mestskej rady Mária Čížiková.
Bojuje za mandát pre Nižnú Šebastovú
Smerácky poslanec Ján Čižmár si zas myslí opak: „Už v minulom volebnom období som bojoval za samostatný jednomandátový obvod pre Nižnú Šebastovú. Môže sa totiž stať, že našich asi 2 100 voličov nebude mať šancu zvoliť si svojho zástupcu, proti takmer desiatim tisícom voličom zo Šidlovca, Dúbravy či Sabinovskej." Zatiaľ sa tak nestalo, v súčasnosti má Nižná Šebastová dvoch poslancov zo štvorčlenného obvodu - Jána Čižmára a Antona Neupauera (KDH).
Čižmár zdôraznil, že táto časť tvorí šestinu rozlohy Prešova a je v nej silná priemyselná zóna. „Pokiaľ by Nižná Šebastová nemala mať zastúpenie v mestskom parlamente, tak nemá v tomto meste čo robiť," naznačuje Čižmár radikálnejšie možnosti. Začiatkom deväťdesiatych rokov sa od mesta odtrhli susedné Ľubotice.
KDH: Terajšie rozdelenie je najlepšie
Krajský šéf KDH a predseda poslaneckého klubu KDH, SDKÚ-DS Stanislav Kahanec si myslí, že súčasné rozdelenie volebných obvodov je najlepšou alternatívou. „Súčasný stav bol dobre rozvrhnutý. Ak by sa mali deliť veľké obvody, ako napríklad Sekčov, treba predložiť argumenty, prečo. Sekčov i Sídlisko III sú husto kumulované územia, čo sa týka počtu obyvateľov, mali by tvoriť prirodzené celky. V minulosti už boli rozdelené a neosvedčilo sa to."
Na margo iniciatívy na zníženie počtu poslancov Kahanec tvrdí, že ide o „populistický a účelový návrh primátora", ktorým nesleduje šetrenie, ale ľahšie „presviedčanie" menšieho počtu poslancov. „Počet 31 poslancov je na vyše 90-tisícové krajské mesto adekvátny," hovorí. Čo sa týka šetrenia, vie si predstaviť, že by malo vrcholové vedenie mesta i poslanci nižšie platy a odmeny o 10 až 20 percent.
Fakty
Terajšie volebné obvody a počty poslancov v Prešove:
Volebný obvod I (Sídlisko III a Rúrky) - 7 poslancov
Volebný obvod II (Sídlisko II, Pod a Za Kalváriou, Vydumanec, Cemjata) - 3 poslanci
Volebný obvod III (Nižná Šebastová, Šidlovec, Dúbrava, Kúty, Surdok) - 4 poslanci
Volebný obvod IV (staré mesto) - 4 poslanci
Volebný obvod V (Solivar, Šváby) - 4 poslanci
Volebný obvod VI (Sídlisko Sekčov, Šalgovík) - 9 poslancov
Po vzniku mestskej samosprávy v roku 1990 mal Prešov 60 poslancov. V roku 1998 zastupiteľstvo znížilo tento počet na 51 a v roku 2002 na dnešných 31 poslancov.
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári