Obyvatelia obce Jarovnice neočakávajú od zvýšenia počtu policajtov v obci žiadne úspechy. Vravia, že ide o nesystémové riešenie. A bude to platiť dovtedy, kým si policajti nezačnú konečne všímať osadníkov a úžeru. Inak bude každá vynaložená koruna zbytočná.
JAROVNICE. Najväčší problém v Jarovniciach (okres Sabinov) je prekvitajúca úžera v osade. A vraj vedia o nej všetci kompetentní, ale nikto z nich sa ju neodváži riešiť a ani pomenovať. Tvrdia to dedinčania, ktorí sú denne konfrontovaní s problémami so spolužitím s obyvateľmi najväčšej rómskej osady na Slovensku.
Sú presvedčení, že zvýšenie počtu policajtov v obci nepomôže, kým muži v uniformách neprestanú šikanovať dedinčanov a začnú si konečne plniť povinnosti v osade. Ich služby totiž doteraz vyzerajú úplne inak.
"Sedia v aute pri kaštieli a sledujú vozidlá, či zastavia na stopke. A potom s majákmi naháňajú dedinčanov a vyberajú pokuty. A my si sami musíme pred osadníkmi strážiť svoj majetok i vypátrať zlodejov," vraví Kvetoslava Korínková z Jarovníc. "Verím, že keď je tých policajtov teraz viac, konečne začnú dbať aj na poriadok v osade," jedným dychom dodáva.
Kvetoslava Korínková. Na mieste, kde policajti zo zaparkovaného auta sledujú, kto nezastaví na stopke.
FOTO KORZÁR - INGRID TIMKOVÁ
Zamedzia kriminalite?
Podľa ministra vnútra Róberta Kaliňáka fakty vravia o tom, k čomu sú policajti vedení. "Sú to poriadkoví policajti a nie sú vyhodnocovaní za výsledky v doprave. Ale za výsledky vo verejnom poriadku, na poli trestnej činnosti, priestupkov. Ich úlohou bude, aby zamedzili kriminalite a vrátili disciplínu a poriadok do týchto regiónov," vyhlásil pre Korzár.
O úžere sa boja hovoriť
Korínkovej pred niekoľkými rokmi sľúbili policajní predstavitelia, že sa budú problémom úžery zaoberať, vytvoria špeciálny tím a budú ju kontaktovať.
"Nikto sa doteraz neozval. Kým sa v osade neskončí úžera, pokoj tu mať nebudeme. Pretože všetky peniaze končia v rukách úžerníkov a preto tí chudobní chodia kradnúť," dodáva. Je presvedčená, že všetci kompetentní o úžere vedia. "Aj policajti. Lenže nikto o nej verejne nechce rozprávať a už vôbec nie riešiť ju," presviedča nás.
Napokon, pri návšteve osady je veľmi ľahké odhadnúť, kto z jej obyvateľov má nadštandardné príjmy a žije si nad pomery. Lebo každému je hneď jasné, že zo sociálnych dávok si ťažko našetrí na autá, ktoré niektorí vlastnia. Napríklad na také Audi A6.
"To je jeden z úžerníkov," povedal nám jeden z osadníkov. Meno však odmietol zo strachu povedať. "Bola by bitka," vravia viacerí.
Odvahu nabral starší muž: "Je tu úžera a je jej tu dosť," prezradil 64-ročný Ján Husár. Ostatní sa ho snažili zahriaknuť: "On už stráca pamäť, to bolo ešte po povodniach. Teraz už nie."
Policajný prezident očakáva zlepšenie situácie
"V každom prípade sa to musí zlepšiť. My sme sem nedávali ľudí, aby sedeli na oddelení alebo kontrolovali len dopravné priestupky. Ale na to, aby robili poriadok v obci. Policajt na ulici je sám osebe prevencia a má to zvýšiť pocit bezpečnosti pre všetkých občanov," povedal pre Korzár policajný prezident Ján Packa.
Podľa neho sa policajti musia zoznámiť s prostredím a budú schopní vytypovať si tých, ktorí sa trestnej činnosti dopúšťajú: "A zatvoria ich do basy, kam patria."
Na otázku, či podľa neho policajti zámerne nevyberajú pokuty za dopravné priestupky od dedinčanov, lebo vedia, že od osadníkov ich nevymôžu, odpovedal: "Ja som navrhoval verejno-prospešné práce, aby nemohli povedať, že nemajú peniaze. Nech si pokutu odpracujú a ja ich chcem vidieť zametať policajné stanice. A nielen ich, ale aj tých s hrubými krkmi s reťazami."
Policajný šéf údajne nariadil rázny zákrok voči každému, kto sa dopustí násilia: "Vždy sem príde špeciálna jednotka, takzvaní kukláči, a vždy si urobíme poriadok. Či sa to niekomu páči alebo nie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári