Máj, lásky čas, sa pomaly končí. Viacerí snúbenci si vyberajú tento mesiac na uzavretie sobáša, iní tvrdia, že to prináša nešťastie.
PREŠOV. Májové svadby sú podľa starej povery nešťastné. Iní ich naopak uprednostňujú. A to nielen v kostoloch či na úrade, ale aj mimo nich. Pomer cirkevných a občianskych sobášov v Prešove je zhruba 2 ku 1. Tohto roku sa uskutočnila iba jedna svadba mimo kostola či obradnej siene a to v istej súkromnej reštaurácii. Vlani bolo takýchto sobášov šesť. Za príplatok to nie je problém, len to musí byť v katastri mesta a ťažkosti môžu byť so sobášiacim či svedkami.
Obrad môže byť hocikde
"Mňa by na obrad pod vodou či na padáku nikto nedostal," povedala sobášiaca viceprimátorka Katarína Ďurčanská (ex-KDH).
Naopak, primátor Pavel Hagyari (nez.) s tým problém nemá. "Som za každý adrenalín. Podmienkou je však aj účasť dvoch svedkov a taký skok z lietadla pre nich môže byť náročný," povedal primátor, ktorý sa s podobnou žiadosťou zatiaľ nestretol.
Prevláda klasika. Netradičný sobáš zažil primátor pred dvoma rokmi u snúbencov vo veku 70 a 90 rokov. Sobášil ich u nich doma, lebo zdravotný stav im nedovoľoval uzavrieť manželstvo inde.
Svadby mimo sobášnej miestnosti si (až na výnimky, ako je tá, ktorú spomíname vyššie) vyžadujú siahnuť hlbšie do peňaženky. Za sobáš v nedeľu sa pripláca 16,50 eura, za obrad mimo radnice si úrad naúčtuje 100 eur za náklady a správny poplatok je 66 eur.
Šťastné májové sobáše
Podľa povery prinášajú májové svadby nešťastie a aj podľa štatistík si ich snúbenci odkladajú skôr na ďalší mesiac. Nie všetci sú však toho názoru. Pamätnú svadbu mali napríklad Adrián Oriňák a Slávka Dugasová. Brali sa v máji 2002, presne v deň finále majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji. Stále sú spolu, majú dve deti a na dátum sobáša nedajú dopustiť.
Pamätná májová svadba. Mladomanželia Oriňákovci oslavovali aj hokejový titul. Foto: archív
"O netradičnej svadbe sme neuvažovali, chceli a mali sme klasickú svadbu v kostole. Hostina sa nám trochu posunula, väčšina hostí pozerala vo vstupnej hale finále. Bol to nezabudnuteľný zápas i nezabudnuteľný sobáš," povedala Slávka Oriňáková. Našťastie, Slováci sa stali majstrami sveta, a tak bolo na hostine o to veselšie.
V máji sa brali aj manželia Bašistovci z Prešova. A to pred 60 rokmi, teraz si pripomenuli diamantovú svadbu. Ako povedali, išlo o lásku na prvý pohľad, chodili spolu dva roky a dodnes sa ľúbia. "Keby bola moja žena zlou manželkou, tak by sme toľké roky spolu nežili. Vždy sme si dobre rozumeli a nebolo toho veľa na odpúšťanie," prezradil Bartolomej Bašista.
Pre veriacich je manželstvo sviatosť
Pre veriacich je podstatné uzavrieť manželstvo nielen úradne, ale aj pred Bohom. "Sviatosť manželstva je sviatosť, ktorá zaväzuje muža a ženu k jednote, vernosti a láske až do smrti. Ustanovil ju Ježiš Kristus slovami: Čo teda Boh spojil, nech človek nerozlučuje! No smutné je, že dnes sa táto sviatosť znehodnocuje. Nič a nikto nie je ideálny. Manželia sa musia dopĺňať a komunikovať spolu. Nikto sa nevyhne problémom. Pred manželstvom treba mať oči otvorené, v manželstve ich treba občas prižmúriť. Nie naopak," povedal správca Pravoslávnej cirkevnej obce vo Svidníku Ján Sovič.
Prešovský rímskokatolícky kaplán Radoslav Krenický hovorí, že "samotné manželstvo neuzatvára kňaz, ale oni dvaja - muž a žena - vyznaním lásky a vernosti predpísanou formulou v kostole, teda v Dome Božom".
FAKTY
Svadieb je málo
Celkový trend uzatvárania manželstiev v Prešove je nepriaznivý, hoci situácia sa mierne zlepšuje. "V roku 2001 bolo uzavretých v meste Prešov najmenej (388) sobášov za posledných 15 rokov. Od roku 2002 začala sobášnosť stúpať a roku 2006 bolo uzavretých najviac (537) sobášov od roku 1996. Tento trend sa však nepodarilo udržať," uviedol Ján Kozoň z prešovského pracoviska Štatistického úradu SR. Vlani bolo v meste uzatvorených 488 nových manželstiev (sleduje sa podľa trvalého pobytu ženícha). Je to viac ako polovica manželstiev v rámci okresu.
Posunul sa aj vek, kedy ľudia vstupujú do chomúta. Najviac ženíchov a neviest bolo vo veku 25 až 29 rokov. Vo veku do 19 rokov bolo len 6 ženíchov a 14 neviest. Priemerný vek ženícha v Prešove bol 31,6 a nevesty 28,8 roka.
Najviac sa ženia a vydávajú slobodní (vyše 88 percent mužov, 86,6 percenta žien), potom rozvedení (11,3, resp. 12,6 percenta) a najmenej ovdovení (ani nie jedno percento).
Veľa je aj rozvodov, minimálne každá tretia svadba dopadne napokon takto.
Autor: čor, frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári