Korzár logo Korzár Prešov
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 18:19

Prešov a šarišský región bojuje s následkami povodní

V šarišskom regióne zasiahli rozsiahle povodne najmä okresy Prešov, Sabinov a Bardejov. Postihnuté bolo krajské mesto, ale aj menšie obce, ktoré sa nevyhli evakuáciám.

Rómskej rodine v Jarovniciach rozvodnená Svinka zničila príbytok v osade.Rómskej rodine v Jarovniciach rozvodnená Svinka zničila príbytok v osade. (Zdroj: Martin Belej)

Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.

PREŠOV/SABINOV/BARDEJOV. Najvyšší, tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásil dnes o siedmej ráno pre celé okresy Prešov a Sabinov prednosta Obvodného úradu životného prostredia v Prešove Jozef Adamko.

Na krajskej povodňovej komisii predpoludním vyhlásil prednosta Obvodného úradu životného prostredia v Prešove Václav Mihok pre celý Prešovský kraj tretí stupeň povodňovej aktivity. Najvyšší stupeň majú aj štyri okresy Bardejov, Prešov, Sabinov a Stará Ľubovňa.

Podľa Nadeždy Minčíkovej z Obvodného úradu životného prostredia v Prešove (OÚŽP) vyhlásili 3. SPA starostovia v 32 obciach v okresoch Prešov a Sabinov vrátane okresných miest.

Čítajte aj:

Vo Vyšnej Šebastovej našli v potoku mŕtveho muža a auto

Aktualizovanú povodňovú situáciu na východe nájdete tu

Problémy v meste Prešov

Rieka Torysa sa v Prešove vyliala v noci. V miestnej časti Pod Kamennou baňou sa vybrežila, zaliala pivnice a záhrady.

"Je to strašné. Bývam tu už 40 rokov, ale ešte tu také záplavy neboli. Auto sme v poslednej chvíli stihli vybrať z garáže, potom ju zatopilo. Mali sme tam i plynový kotol," povedala nám Eva Lukáčiková.

Mihálik: Chýbajú preventívne opatrenia

Jej susedia Mihálikovci sa zobudili až o piatej ráno. "Vodu sme už mali všade na dvore. Treba zlepšiť preventívne opatrenia, spevniť hrádzu. Možno stačili dve tatrovky plné piesku na to, aby ovplyvnili prietok Torysy. Prečo sa situácia nemonitorovala skôr? Prečo až teraz, keď sa Torysa vyliala?" rozhorčil sa Radoslav Mihálik.

Hovorkyňa mesta Prešov Iveta Adamová odpovedala: "Správcom toku je Povodie Bodvy a Hornádu, nie mesto. Viackrát sme vlani rokovali so Slovenským vodohospodárskym podnikom kvôli výraznejším úpravám toku a koryta. Odpoveď bola, že fungujú v rozpočtovom provizóriu. Budeme uvažovať o tom, čo sa dá robiť s hrádzou."

Zatopené domy na ulici Pod Kamennou baňou v Prešove. Foto: TASR/Milan Kapusta

Sepeši: Katastrofe sa nedalo zabrániť

Prešovský primátor dnes, tesne pred šiestou ráno, vyhlásil tretí stupeň povodňovej aktivity na celom území mesta. Mimoriadne zasadol krízový štáb. "Tvrdiť, že sa tomu dalo zabrániť, keď vás náhle zmetie päťdesiatročná voda, je tak trochu odvážne. Koryto Torysy či Sekčova je obrovské. Na Ulici 17. novembra, v okolí Mestskej haly má päť metrov a predsa odrazu kapacitne nestačilo," uviedol vedúci odboru verejnoprospešných činností Mestského úradu v Prešove Kamil Sepeši.

Pod Kamennou baňou. Dnes ráno bola hladina rieky na úrovni cesty. Foto: Veronika Čorňáková

Zatopilo aj záhradkársku oblasť v časti pod Bikošom, cestu pod mostom na Jilemnického ulici, zle to vyzeralo aj na Košickej ulici.

Kritická situácia nastala pri čerpacej stanici blízko Mestskej haly. Kulminovala o siedmej ráno. Z kanálov striekali metrové gejzíry. Voda zaliala cestu, bola prejazdná len s problémami. Pripomínala skôr vodnú priekopu. Živel ochromil dopravu v meste. V rannej špičke meškali niektoré spoje MHD.

Hrozil aj Sekčov

Najhorší stav na rieke Sekčov bol o štvrtej hodine nadránom. Mestská polícia monitorovala, podľa slov jej náčelníka Jána Andrejka, situáciu každých 15 minút. "Obyvatelia dostali vrecia a piesok, aby mohli chrániť svoj majetok," povedala Iveta Adamová.

Predpoludním začali hladiny riek Sekčov a Torysa klesať. Mimoriadny stav odvolali, tretí stupeň povodňového nebezpečenstva zostane minimálne do dnešného rána.

Medzi Finticami a Prešovom došlo k dvom dopravným nehodám, pri ktorých vodiči skončili v zatopenej priekope. Hasiči jedného z nich zachraňovali z auta pred utopením.

Diaľnica medzi Prešovom a Košicami je v obkľúčení vyliatou Torysou. Foto: SITA/Marián Angelovič

Voda sa vyliala na diaľnicu

Rozvodnená Torysa, ktorá sa dostala pri obci Drienov v okrese Prešov až na časť diaľnice D1, hatí plynulosť jazdy. Na tomto úseku je doprava odklonená do jedného jazdného pruhu v smere z Košíc do Prešova.

Ako uviedol pre agentúru SITA riaditeľ Strediska správy a údržby diaľnic v Prešove Anton Vaňo, situáciu monitorujú. Voda začala klesať, ak sa situácia nezhorší, diaľnicu neplánujú uzatvoriť. Vodiči by však mali jazdiť v tejto časti so zvýšenou opatrnosťou.

Čítajte aktuálne a podrobne z povodní na východe

Aká je situácia v košickom regióne, na Spiši, pod Tatrami a na Zemplíne

Strach majú aj v Haniske

Torysu s napätím sledujú aj obyvatelia nižšie položenej obce Haniska. Na breh rieky, ktorá sa vylieva z koryta, naviezli niekoľko nákladných áut hliny, aby neohrozila rodinné domy. "Zdá sa, že sa to trocha ustálilo, teraz asi bude záležať na tom, ako sa bude správať Sekčov, ktorý sa do Torysy vlieva nad obcou," uviedol jeden miestnych obyvateľov.

Priesak spodnej vody registrovali v utorok vo večerných hodinách aj v areáli tamojšej opravárenskej firmy. "Celú noc sme to monitorovali a od 4. hodiny sa začalo vylievať z brehu a teraz je celá firma zaliata. Museli sme výrobu zastaviť. Dúfam, že to rýchlo klesne, poupratujeme a pustíme sa do práce," povedal dcéra majiteľa firmy.

Voda vtrhla opäť aj do osád. Museli ich evakuovať

Vytrvalé dažde sužujú šarišský región. Zatopilo studne, pivnice i záhrady, voda zahatala cesty, brala úrodu. Znovu udrela aj do rómskych osád. Ich obyvateľov museli evakuovať.

SABINOV/JAROVNICE/LAŽANY/SVINIA. V Sabinove vyčíňala rieka Torysa. Zaplavilo viaceré domy a záhrady najmä v severnej časti.

Svoje o tom vedia v objekte Mestského kúpaliska vedľa rozvodnenej Torysy. "Mama býva tu, na kúpalisku. Stále, keď je veľká voda, tak jej buchne do pivnice," povedal nám Peter Korinek ukazujúc na vodu v pivnici v asi 40-centimetrovej výške.

Voda udrela v utorok o desiatej večer. Odvtedy platí v Sabinove tretí stupeň povodňovej aktivity. "Opakuje sa to skoro každý rok," dodal P. Korinek.

Živel narobil problémy aj v ďalších objektoch. Voda podľa miestnych odrezala od sveta susednú obec Drienica. Problémy robil potok Ľutinka, vytopil aj rómsku osadu na kraji Pečovskej Novej Vsi.

Voda zobrala chatrč

"Situácia je ustálená, robíme záchranné práce. Doviezli sem lomový kameň, prišiel bager, hasiči..." povedal nám dnes ráno Milan Kyjovský (nez.), starosta Jarovníc. Povodeň tu poškodila cestu pri škole, čiastočne vodovod a zariadenie čistiarne odpadových vôd (ČOV). Udrela z vyšného konca dediny, zaliala studne, pivnice i záhrady. Rómsku osadu museli čiastočne evakuovať. Dvesto ľudí noc strávilo v kultúrnom dome.

Dve rodiny prišli o svoje chatrče. Filip Husár vysvetlil, ako prišli o strechu nad hlavou: "O druhej nadránom nám zobrala izbu voda. Nemám čo deťom obliecť. Ešte sme ani nejedli." V domci býval so štyrmi deťmi a tehotnou družkou. Vybavujú si ubytovanie v unimobunke. Záplavy v Jarovniciach vyčíňali aj pred dvomi rokmi a F. Husár pamätá aj povodeň z roku 1998, keď zomrelo 50 ľudí. Medzi nimi aj jeho rodina. Aj preto má obavy bývať v osade. "Ale keď nemáte kde?"

Škody sú aj na obecnom majetku. Zatopilo reaktorovú časť ČOV. Tým pádom bola odstavená, biologická časť uhynula. Pri opätovnom spustení zariadenia bude treba doniesť nanovo všetky baktérie. Správca ČOV Jozef Roba sa bojí, či polmetrová voda nepoškodí aj rozvádzač. Aby toho nebolo málo, len pred dvoma týždňami strhla víchrica strechu, tiež na obecnom majetku.

Svinia: Evakuovali 680 ľudí

Voda nepáchala škody len v mestách a obciach, ale aj na cestách a poliach medzi nimi. Zaliata, ale prejazdná, bola komunikácia medzi Jarovnicami a Lažanmi. Na repkovom poli pri Lažanoch vznikla doslova samovoľná rieka. Úrodu zalialo.

Susedná Svinia mala najväčšie problémy v noci z utorka na včera. "Hladina Svinky sa zvýšila natoľko, že sme pristúpili k vyhláseniu tretieho stupňa a evakuácii ľudí z osady, pretože boli ohrození," uviedla starostka Agnesa Uličná (ĽS-HZDS). Do základnej školy a komunitného centra evakuovali 680 ľudí. Podľa starostky presun prebehol hladko, bez paniky, za asistencie polície. Ťažké srdce má na Povodie Bodrogu a Hornádu, ktoré žiada o vyčistenie toku už osem rokov.

"Ostal som v osade. Spal som. Nebál som sa, len ženu a decko som odniesol hore," opísal situáciu obyvateľ osady Milan Holub.

Aj v obci Svinia vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity.

Situácia sa upokojuje, následky ostávajú

Rómovia z osád v obciach Jarovnice a Svinia, ktorých presťahovali do školy, komunitného centra a kultúrneho strediska, boli dnes už späť doma. Starostu Kyjovského teraz trápi, kde tým, či prišli o chatrče, pozháňa unimobunky.

Michal Frank

Tri obce pri Bardejove odrezalo od sveta, vybudovali provizórnu cestu

Problémy hlási aj horný Šariš. Obce Kríže, Livov a Livovská Huta ostali po nočných dažďoch a záplavách odrezané od sveta. Vodný živel zobral asi 20 metrov cesty medzi Livovom a Lukovom, ktoré boli postihnuté povodňami aj pred dvomi rokmi. Na tejto ceste pritom len nedávno položili novú vozovkovú vrstvu. Zlá situácia je aj medzi Livovom a Livovskou Hutou. Neprejazdný bol i 40-metrový úsek medzi obcami Bogliarka a Kríže.

Topľa zničila cestu a odrezala obce od sveta. Foto: PSK

Cestu do Livova a Livovskej Huty sa podarilo podvečer čiastočne sprejazdniť. Uviedla to po zasadnutí krízového štábu predsedníčka Obvodnej povodňovej komisie v Bardejove (ObPK) Mária Hankovská.

"Voda v priebehu dňa opadla, čo umožnilo cestárom navoziť kameň na značne poškodené úseky a upraviť komunikáciu tak, aby po nej mohli prechádzať osobné autá i autobus," konštatovala Hankovská. Dodala, že intenzívne prebiehajú aj práce na sprejazdnení cesty za Bogliarkou smerom do obce Kríže, ktorá by mala byť provizórne upravená ešte dnes večer.

Do odrezaných obcí včera posielali cisterny s pitnou vodou. Obyvatelia boli v poriadku, mali zásoby jedla aj vody. Hankovská uviedla, že ak by starostovia požiadali o núdzovú dodávku potravín, do Krížov by sa skúsili dostať tak, ako pred dvoma rokmi, peši cez les. Do ďalších dvoch by sa dostali iba pomocou transportéru.

V Bardejove bola najviac ohrozená mestská časť Pod Lipkou, kde sa vylial Šibský potok a zatápal domy. S rozvodnenou Topľou bojovali v mestskej časti Bardejovská Zábava.

Situácia v zaplavenej časti Prešova Pod Kamennou baňou. Foto: Veronika Čorňáková

Filip Husár z Jarovníc prišiel o strechu nad hlavou. Foto: Michal Frank

Zatopená čistiareň odpadových vôd v Jarovniciach. Unikátna technológia vzala za svoje. Foto: Michal Frank

Po noci sa evakuanti vrátili do osady v obci Svinia

Na poli pri Lažanoch vznikol nová riečka. Foto: Martin Belej

Ranná Torysa v Sabinove. Foto: Michal Frank

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vitajte v postapokalyptickom svete
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 5. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 9. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 10. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 5. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 6. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Úprava osobného motorového vozidla
 9. Important information for Brazilians living in Slovakia
 10. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 1. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 811
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 15 843
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 12 924
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 503
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 942
 6. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 683
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 102
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 582
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 491
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 338
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koronavírus v Bardejove: Začínajú s plošným testovaním (minúta po minúte)

Odberné miesta v Bardejove sú pripravené na celoplošné testovanie na Covid-19.

Odberné miesta v Bardejove sú pripravené.
Polyfunkčný objekt, za ktorým je obytný súbor Park Anička.
Ilustračný záber tréningu mládeže v Aréne sršňov.

Mesto Prešov chce predať dom v Soľnej Bani jeho nájomcom

Krajňák nesúhlasí s takýmto zbavovaním sa majetku.

Soľná Baňa. Vľavo dom ešte vo vlastníctve mesta, vpravo pamiatka koniareň.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič.
Dobré ráno

Dobré ráno: Špeciálny prokurátor Kováčik defacto skončil

Slovenská justícia sa otriasa v základoch.

Podcast Dobré Ráno.
Minister financií Eduard Heger na tlačovej konferencii o národnom reformnom pláne.
Od soboty sa ulice vyprázdnia.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop