Korzár logo Korzár Prešov
Streda, 28. september, 2022 | Meniny má Václav

Povodne sa vrátili večer aj do šarišského regiónu

Silný dážď, ktorý dnes večer zasiahol región Šariša opäť zapríčiňil vzostup hladín vodných tokov a skomplikovali dopravnú situáciu. Problémy hlásia z okresov Prešov, Stropkov aj Bardejov.

Voda dnes klesla aj pri diaľnici z Prešova do Košíc.Voda dnes klesla aj pri diaľnici z Prešova do Košíc. (Zdroj: TASR/Milan Kapusta)

PREŠOV. Prešovský kraj má naďalej v platnosti tretí stupeň povodňovej aktivity. Rozhodli o tom na dnešnom zasadnutí členovia krajskej povodňovej komisie. Aj keď väčšina vodných tokov klesla, alebo sa aspoň ustálila, predpoveď počasia nie je priaznivá a takmer na celom území striedavo prší.

Najvyšší stupeň ohrozenia je naďalej v platnosti v okresoch Bardejov, Prešov, Sabinov a Stará Ľubovňa. Mesto Bardejov aj okres Bardejov si ponechali mimoriadnu situáciu. Informácie poskytla vedúca odboru štátnej vodnej správy Krajského úradu životného prostredia v Prešove Božena Jacko Lysáková. Počet obcí s tretím stupňom povodňovej aktivity v kraji dnes aktualizovali na 75.

V Bukovciach vzala voda most, zalieva aj Prešov a okolie

Silný dážď, ktorý dnes večer zasiahli región Šariša opäť zapríčiňil vzostup hladín vodných tokov a skomplikovali dopravnú situáciu.

V Bukovciach, okres Stropkov, rozvodnený potok Chotčianka strhol most, ktorý obci požičali Ozbrojené sily SR po tom, ako im povodeň pred dvoma týždňami zničila betónový most. Ten bol jedinou prístupovou cestou k 16 domom na ľavom brehu potoka. "Situácia je katastrofálna, most strhla voda a zatiaľ je jednou stranou priviazaný lanom o strom. Obyvatelia z druhej strany potoka sa autom nedostanú do dediny. Ak bude takto pršať aj naďalej, tak sa dá očakávať, že potok znova zaleje dvory a pivnice domov," uviedol krátko po 22. hodine starosta Bukoviec Jaroslav Palička.

Dodal, že ľudia sú opäť na nohách a so znepokojením sledujú situáciu. Rozvodnený potok na mieste, kde stojí poškodený most, naplavuje drevo a podmýva miestnu komunikáciu.

Dopravné problémy v Prešove

O vážnych problémoch v doprave informuje aj operačné stredisko prešovského krajského riaditeľstva Policajného zboru. Križovatka pri podniku ZVL v Prešove je zaliata vodou a dá sa tadiaľ prejsť pomalou jazdou. Zaplavená je znova Jilemnického ulica pod železničným mostom. Pod vodou je aj cesta v miestnej časti Kúty a časť komunikácie medzi Prešovom a obcou Dulova Ves, kadiaľ už neprejdú ani nákladné autá. Na všetkých miestach je polícia, ktorá reguluje alebo zastavuje premávku.

Podľa informácií operačného strediska je neprejazdná cesta medzi obcami Kučín a Kurima v okrese Bardejov.

tasr

V meste Prešov odvolali ráno tretí stupeň

Hladina Torysy dnes počas dňa v Prešove klesla o 2,3 metra a rieka Sekčov o 1,25 metra. "Situácia je stabilizovaná. V lokalite Pod Kamennou baňou sú naplavené konáre a kmene. Povodie Bodvy a Hornádu to bude odstraňovať. Vzhľadom na vývin situácie ráno o ôsmej hodine protipovodňová komisia odvolala tretí stupeň povodňovej aktivity. Dnes ráno priviezli do tejto lokality kontajner. Voda tam opadla už v stredu," informovala hovorkyňa mesta Prešov Iveta Adamová.

Aktuálne platí na území Prešova druhý stupeň povodňovej aktivity, počas ktorého sa dokončia povodňové záchranné a upratovacie práce. "Situácia sa stále monitoruje, keďže popoludní začalo mierne pršať," uviedla I. Adamová. V Prešove však popoludní dážď zosilnel, podvečer dokonca prišla búrka. Hladiny riek a potokov opäť začali stúpať.

Torysa sa v Prešove vrátila popoludní do svojho koryta. Večer však prišiel nový nápor vody. Foto: Veronika Čorňáková

Aktualizované správy o stavoch riek a celkovej povodňovej situácii na východe čítajte tu.

Čítajte podrobné a aktuálne informácie z povodňovej situácie na východe - na Spiši, v košickom regióne, na Zemplíne, v podtatranskom regióne

Cesta medzi Hrabkovom a Krížovanmi sa zosunula, uzavreli ju

Jeden pruh cestnej komunikácie medzi Križovanmi a Hrabkovom v okrese Prešov sa dnes prepadol. Príčinou môže byť podložie nasiaknuté spodnou vodou, ktorá pri týchto intenzívnych dažďoch prudko stúpla.

Anton Stahovec z Hrabkova jazdí po ceste medzi jeho dedinou a Križovanmi každý deň. Doteraz s touto komunikáciou neboli problémy. Naposledy tade išiel včera ráno o siedmej do Prešova. Naspäť už musel ísť pešo. "Auto som nechal v Križovanoch. Keď som videl zákaz vjazdu, tak som predpokladal, že bude problém," povedal.

Čo bude teraz robiť? "Hádam to za jeden, dva dni urobia. Ak nie, budeme chodiť pešo alebo dookola," zareagoval Anton Stahovec. Obchádzkou cez Víťaz a Široké sa mu trasa predĺži o vyše 20 kilometrov.

"Momentálne skúmame príčinu. Preskúmaná bude aj geológia. Na základe týchto poznatkov budeme hľadať riešenie," uviedol riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) Vladimír Kozák, ktorý sa prišiel presvedčiť priamo na miesto, aké škody vznikli na tejto ceste III. triedy. Potvrdil, že zatiaľ ostáva uzavretá: "Nemôžeme riskovať, aby tu došlo k nešťastiu."

Zničená cesta pri Hrabkove. Foto: Michal Frank

Tri desiatky podmytých ciest

V súvislosti so záplavami je kritická situácia na všetkých cestách kraja. SÚC PSK sleduje vývoj troch desiatok podmytých ciest a na ďalších dokončuje záchranno-zabezpečovacie práce. Všetku techniku a ľudí má v teréne.

"Boli sme v Tatrách, kde sa našlo riešenie na sprejazdnenie Cesty slobody. Najvážnejšia situácia je v okresoch Bardejov a Stará Ľubovňa, hoci sa podarilo sprejazdniť úseky Livovská Huta, Livov, Kríže a ďalšie," konštatoval riaditeľ a potvrdil, že SÚC PSK nie je na takú enormnú záťaž finančne pripravená, preto bude hľadať ďalšie zdroje. "Našou úlohou je sprejazdňovať úseky. Na to sú určité prostriedky," povedal V. Kozák s tým, že obmedziť budú musieť výdavky na bežnú údržbu ciest.

Polícia hľadá nezvestnú z Lipian, videli ju pri Toryse

Ďalšia obeť povodní? Túto otázku si kladú v Lipanoch (okres Sabinov), kde je od stredy nezvestná 56-ročná žena. Naposledy ju videli pri rozvodnenom toku rieky Torysa.

LIPANY. Policajti pátrali po nezvestnej Márii Leškovej z Lipian celé stredajšie dopoludnie až do večera. Pátrania sa zúčastnili aj mestskí policajti a dobrovoľníci. Bezvýsledne.

Mária Lešková (nar. 18. 8. 1953) z Lipian (rodáčka z neďalekej obce Krivany) odišla z domu v stredu o 10.50 hod., pričom išla smerom k toku rieky Torysa v časti Petrovenec pri starom Komunále. Naposledy ju videl jej 60-ročný sused.

"Menovaná je vysoká 163 cm, plnoštíhlej postavy, má oči sivej farby, vlasy čiernej farby strednej dĺžky po ramená. Nemá žiadne zvláštne znaky, resp. znamenia. Nezvestná trpí duševnou chorobou a v minulosti bola trikrát liečená na psychiatrickom oddelení FNsP Prešov. Pri odchode z domu mala na sebe oblečené tepláky ružovej farby, mikinu do pásu ružovo-červenej farby a na nohách mala obuté spoločenské poltopánky nezistenej farby. Pokrývku hlavy nemala. Pri sebe mala finančnú hotovosť vo výške 50 eur," uvádza polícia, ktorá po M. Leškovej naďalej pátra.

Akékoľvek poznatky k nezvestnej môžu občania oznámiť na oddelení pátrania Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Prešove (tel. č. 0961 803 370), Obvodnom oddelení PZ Lipany (tel. č. 0961 803 865), alebo na číslo 158.

frk

Bardejov a okolie vystrašila búrka

Krátka, ale intenzívna asi desaťminútová búrka dnes vystrašila ľudí v Bardejovskom okrese. Na najviac ohrozené úseky rozviezli preventívne vrecia s pieskom. Proti zdvihnutiu hladiny Tople a jej prítokov poistili v meste Bardejov ulicu Mičkovú, hasiči viezli piesok do obce Kľušov, de sa v miestnej časti Kľušovská Zábava vylieva miestny potok. Vodu zo suterénov čerpali v Bardejovskej Novej Vsi, Livove a Brezove.

Povodňová situácia v okrese Bardejov sa však zlepšila, naďalej pokračujú zabezpečovacie práce na poškodených úsekoch ciest a spevňovaní podmytých brehov vodných tokov. Uviedla to dnes popoludní predsedníčka Obvodnej povodňovej komisie v Bardejove Mária Hankovská.

V celom obvode stále platí mimoriadna situácia, pretože predpoveď počasia hovorí o možných zrážkach v regióne. O jej prípadnom zrušení sa bude rozhodovať v piatok ráno na zasadnutí krízového štábu.

Všetky cesty sú od včerajšieho večera sprejazdnené, poškodené úseky zaviezli cestári kameňom tak, aby boli zjazdné pre autá. "Dôležité však je, aby vodiči v postihnutých oblastiach jazdili opatrne, pretože voda spôsobila viacero zosuvov, ktoré môžu ohrozovať vozovky. Najviac takýchto kritických miest je v okolí Livova, Lukova a Kružlova, kde toky podmyli komunikácie," konštatovala Hankovská.

Po opadnutí vody sa dnes do obcí vydali aj hygienici na kontrolu studní. Vodu v cisternách ešte dovážajú do Gerlachova a Lukova. Plyn by sa mal dnes náhradným potrubím dostať k večeru do obcí Kožany a Kučín, kde po záplavách prišlo o dodávku vyše sto odberateľov.

Dodala, že obce, kde bola znečistená pitná voda, zásobujú cisternami. Slovenský Červený kríž zabezpečil minerálky pre obyvateľov Livova, kde žijú hlavne starší občania, tie majú do obce dopraviť hasiči. Hankovská uviedla, že pomoc im ponúkla aj súkromná spoločnosť, ktorá chce poskytnúť minerálky pre najviac postihnuté obce, kde majú problémy s pitnou vodou.

Vo Vranovskom okrese väčšie problémy nemali

Prednosta Obvodného úradu životného prostredia vo Vranove nad Topľou Bartolomej Bak informoval, že vodohospodári v stredu spevňovali brehy obecného potoka v Petrovciach pri Hanušovciach nad Topľou. S vodou počas stredy zápasili obyvatelia Hencoviec v okrese Vranov, kde povrchové vody zaplavili niekoľko desiatok pozemkov a pivníc rodinných domov. "Kvôli zlým spádovým pomerom sa vyskytli problémy so zaplavením pozemkov aj v obci Dlhé Klčovo," doplnil Bak.

Poľnohospodárska pôda v blízkosti rieky Topľa je zaplavená pri obciach Bystré, Vyšný Žipov, Skrabské, Soľ, Jastrabie, Komarany a Čakľov.
 

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 2. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 3. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 4. Jazdíte na pneumatikách Continental?
 5. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
 6. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 7. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 8. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 1. Union prepláca všetky doplatky za lieky pre deti do 18 rokov
 2. Medzi prírodnými izoláciami vedie celulóza
 3. Zvyšky z vašej kuchyne môžu pomôcť v boji s klimatickou krízou
 4. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 5. Nie všetko sa deje na červenom koberci
 6. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 7. Jazdíte na pneumatikách Continental?
 8. Rebríček úsporných ojazdených vozidiel
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 12 198
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 11 135
 3. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 3 649
 4. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 594
 5. Jazdíte na pneumatikách Continental? 2 746
 6. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike 2 561
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 560
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 334

Blogy SME

 1. Marek Mačuha: Prečo odvolať Matoviča
 2. Peter Fiabáne: Riešenia najväčších výziev vyžadujú čas a rozvahu, nie statusy na sociálnych sieťach.
 3. Patrik Zimáni: Šeď nevšímavosti okolo nás.
 4. Marián Betík: Môj mobil je debil a čo ja?
 5. Miroslav Danko: Otvorený list Mikulášovi Dzurindovi
 6. Štefan Vidlár: Krvavé častušky
 7. Roman Kebísek: Desaťročie veľkého prenasledovania evanjelikov 1671-1681
 8. Věra Tepličková: Už nemusíme tápať v temnotách. Svetlo sveta uzreli prvé nápady, ako na pracoviskách šetriť energie
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 451
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 898
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 7 473
 4. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 531
 5. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 4 157
 6. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 427
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 2 797
 8. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, part II. 2 788
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Marek Mačuha: Prečo odvolať Matoviča
 2. Peter Fiabáne: Riešenia najväčších výziev vyžadujú čas a rozvahu, nie statusy na sociálnych sieťach.
 3. Patrik Zimáni: Šeď nevšímavosti okolo nás.
 4. Marián Betík: Môj mobil je debil a čo ja?
 5. Miroslav Danko: Otvorený list Mikulášovi Dzurindovi
 6. Štefan Vidlár: Krvavé častušky
 7. Roman Kebísek: Desaťročie veľkého prenasledovania evanjelikov 1671-1681
 8. Věra Tepličková: Už nemusíme tápať v temnotách. Svetlo sveta uzreli prvé nápady, ako na pracoviskách šetriť energie
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 451
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 898
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 7 473
 4. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 531
 5. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 4 157
 6. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 427
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 2 797
 8. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, part II. 2 788
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu