Korzár logo Korzár Prešov
Sobota, 19. jún, 2021 | Meniny má AlfrédKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 23:27

Povodne sa vrátili večer aj do šarišského regiónu

Silný dážď, ktorý dnes večer zasiahol región Šariša opäť zapríčiňil vzostup hladín vodných tokov a skomplikovali dopravnú situáciu. Problémy hlásia z okresov Prešov, Stropkov aj Bardejov.

Voda dnes klesla aj pri diaľnici z Prešova do Košíc.Voda dnes klesla aj pri diaľnici z Prešova do Košíc. (Zdroj: TASR/Milan Kapusta)

PREŠOV. Prešovský kraj má naďalej v platnosti tretí stupeň povodňovej aktivity. Rozhodli o tom na dnešnom zasadnutí členovia krajskej povodňovej komisie. Aj keď väčšina vodných tokov klesla, alebo sa aspoň ustálila, predpoveď počasia nie je priaznivá a takmer na celom území striedavo prší.

Najvyšší stupeň ohrozenia je naďalej v platnosti v okresoch Bardejov, Prešov, Sabinov a Stará Ľubovňa. Mesto Bardejov aj okres Bardejov si ponechali mimoriadnu situáciu. Informácie poskytla vedúca odboru štátnej vodnej správy Krajského úradu životného prostredia v Prešove Božena Jacko Lysáková. Počet obcí s tretím stupňom povodňovej aktivity v kraji dnes aktualizovali na 75.

V Bukovciach vzala voda most, zalieva aj Prešov a okolie

Silný dážď, ktorý dnes večer zasiahli región Šariša opäť zapríčiňil vzostup hladín vodných tokov a skomplikovali dopravnú situáciu.

V Bukovciach, okres Stropkov, rozvodnený potok Chotčianka strhol most, ktorý obci požičali Ozbrojené sily SR po tom, ako im povodeň pred dvoma týždňami zničila betónový most. Ten bol jedinou prístupovou cestou k 16 domom na ľavom brehu potoka. "Situácia je katastrofálna, most strhla voda a zatiaľ je jednou stranou priviazaný lanom o strom. Obyvatelia z druhej strany potoka sa autom nedostanú do dediny. Ak bude takto pršať aj naďalej, tak sa dá očakávať, že potok znova zaleje dvory a pivnice domov," uviedol krátko po 22. hodine starosta Bukoviec Jaroslav Palička.

Dodal, že ľudia sú opäť na nohách a so znepokojením sledujú situáciu. Rozvodnený potok na mieste, kde stojí poškodený most, naplavuje drevo a podmýva miestnu komunikáciu.

Dopravné problémy v Prešove

O vážnych problémoch v doprave informuje aj operačné stredisko prešovského krajského riaditeľstva Policajného zboru. Križovatka pri podniku ZVL v Prešove je zaliata vodou a dá sa tadiaľ prejsť pomalou jazdou. Zaplavená je znova Jilemnického ulica pod železničným mostom. Pod vodou je aj cesta v miestnej časti Kúty a časť komunikácie medzi Prešovom a obcou Dulova Ves, kadiaľ už neprejdú ani nákladné autá. Na všetkých miestach je polícia, ktorá reguluje alebo zastavuje premávku.

Podľa informácií operačného strediska je neprejazdná cesta medzi obcami Kučín a Kurima v okrese Bardejov.

tasr

V meste Prešov odvolali ráno tretí stupeň

Hladina Torysy dnes počas dňa v Prešove klesla o 2,3 metra a rieka Sekčov o 1,25 metra. "Situácia je stabilizovaná. V lokalite Pod Kamennou baňou sú naplavené konáre a kmene. Povodie Bodvy a Hornádu to bude odstraňovať. Vzhľadom na vývin situácie ráno o ôsmej hodine protipovodňová komisia odvolala tretí stupeň povodňovej aktivity. Dnes ráno priviezli do tejto lokality kontajner. Voda tam opadla už v stredu," informovala hovorkyňa mesta Prešov Iveta Adamová.

Aktuálne platí na území Prešova druhý stupeň povodňovej aktivity, počas ktorého sa dokončia povodňové záchranné a upratovacie práce. "Situácia sa stále monitoruje, keďže popoludní začalo mierne pršať," uviedla I. Adamová. V Prešove však popoludní dážď zosilnel, podvečer dokonca prišla búrka. Hladiny riek a potokov opäť začali stúpať.

Torysa sa v Prešove vrátila popoludní do svojho koryta. Večer však prišiel nový nápor vody. Foto: Veronika Čorňáková

Aktualizované správy o stavoch riek a celkovej povodňovej situácii na východe čítajte tu.

Čítajte podrobné a aktuálne informácie z povodňovej situácie na východe - na Spiši, v košickom regióne, na Zemplíne, v podtatranskom regióne

Cesta medzi Hrabkovom a Krížovanmi sa zosunula, uzavreli ju

Jeden pruh cestnej komunikácie medzi Križovanmi a Hrabkovom v okrese Prešov sa dnes prepadol. Príčinou môže byť podložie nasiaknuté spodnou vodou, ktorá pri týchto intenzívnych dažďoch prudko stúpla.

Anton Stahovec z Hrabkova jazdí po ceste medzi jeho dedinou a Križovanmi každý deň. Doteraz s touto komunikáciou neboli problémy. Naposledy tade išiel včera ráno o siedmej do Prešova. Naspäť už musel ísť pešo. "Auto som nechal v Križovanoch. Keď som videl zákaz vjazdu, tak som predpokladal, že bude problém," povedal.

Čo bude teraz robiť? "Hádam to za jeden, dva dni urobia. Ak nie, budeme chodiť pešo alebo dookola," zareagoval Anton Stahovec. Obchádzkou cez Víťaz a Široké sa mu trasa predĺži o vyše 20 kilometrov.

"Momentálne skúmame príčinu. Preskúmaná bude aj geológia. Na základe týchto poznatkov budeme hľadať riešenie," uviedol riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) Vladimír Kozák, ktorý sa prišiel presvedčiť priamo na miesto, aké škody vznikli na tejto ceste III. triedy. Potvrdil, že zatiaľ ostáva uzavretá: "Nemôžeme riskovať, aby tu došlo k nešťastiu."

Zničená cesta pri Hrabkove. Foto: Michal Frank

Tri desiatky podmytých ciest

V súvislosti so záplavami je kritická situácia na všetkých cestách kraja. SÚC PSK sleduje vývoj troch desiatok podmytých ciest a na ďalších dokončuje záchranno-zabezpečovacie práce. Všetku techniku a ľudí má v teréne.

"Boli sme v Tatrách, kde sa našlo riešenie na sprejazdnenie Cesty slobody. Najvážnejšia situácia je v okresoch Bardejov a Stará Ľubovňa, hoci sa podarilo sprejazdniť úseky Livovská Huta, Livov, Kríže a ďalšie," konštatoval riaditeľ a potvrdil, že SÚC PSK nie je na takú enormnú záťaž finančne pripravená, preto bude hľadať ďalšie zdroje. "Našou úlohou je sprejazdňovať úseky. Na to sú určité prostriedky," povedal V. Kozák s tým, že obmedziť budú musieť výdavky na bežnú údržbu ciest.

Polícia hľadá nezvestnú z Lipian, videli ju pri Toryse

Ďalšia obeť povodní? Túto otázku si kladú v Lipanoch (okres Sabinov), kde je od stredy nezvestná 56-ročná žena. Naposledy ju videli pri rozvodnenom toku rieky Torysa.

LIPANY. Policajti pátrali po nezvestnej Márii Leškovej z Lipian celé stredajšie dopoludnie až do večera. Pátrania sa zúčastnili aj mestskí policajti a dobrovoľníci. Bezvýsledne.

Mária Lešková (nar. 18. 8. 1953) z Lipian (rodáčka z neďalekej obce Krivany) odišla z domu v stredu o 10.50 hod., pričom išla smerom k toku rieky Torysa v časti Petrovenec pri starom Komunále. Naposledy ju videl jej 60-ročný sused.

"Menovaná je vysoká 163 cm, plnoštíhlej postavy, má oči sivej farby, vlasy čiernej farby strednej dĺžky po ramená. Nemá žiadne zvláštne znaky, resp. znamenia. Nezvestná trpí duševnou chorobou a v minulosti bola trikrát liečená na psychiatrickom oddelení FNsP Prešov. Pri odchode z domu mala na sebe oblečené tepláky ružovej farby, mikinu do pásu ružovo-červenej farby a na nohách mala obuté spoločenské poltopánky nezistenej farby. Pokrývku hlavy nemala. Pri sebe mala finančnú hotovosť vo výške 50 eur," uvádza polícia, ktorá po M. Leškovej naďalej pátra.

Akékoľvek poznatky k nezvestnej môžu občania oznámiť na oddelení pátrania Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Prešove (tel. č. 0961 803 370), Obvodnom oddelení PZ Lipany (tel. č. 0961 803 865), alebo na číslo 158.

frk

Bardejov a okolie vystrašila búrka

Krátka, ale intenzívna asi desaťminútová búrka dnes vystrašila ľudí v Bardejovskom okrese. Na najviac ohrozené úseky rozviezli preventívne vrecia s pieskom. Proti zdvihnutiu hladiny Tople a jej prítokov poistili v meste Bardejov ulicu Mičkovú, hasiči viezli piesok do obce Kľušov, de sa v miestnej časti Kľušovská Zábava vylieva miestny potok. Vodu zo suterénov čerpali v Bardejovskej Novej Vsi, Livove a Brezove.

Povodňová situácia v okrese Bardejov sa však zlepšila, naďalej pokračujú zabezpečovacie práce na poškodených úsekoch ciest a spevňovaní podmytých brehov vodných tokov. Uviedla to dnes popoludní predsedníčka Obvodnej povodňovej komisie v Bardejove Mária Hankovská.

V celom obvode stále platí mimoriadna situácia, pretože predpoveď počasia hovorí o možných zrážkach v regióne. O jej prípadnom zrušení sa bude rozhodovať v piatok ráno na zasadnutí krízového štábu.

Všetky cesty sú od včerajšieho večera sprejazdnené, poškodené úseky zaviezli cestári kameňom tak, aby boli zjazdné pre autá. "Dôležité však je, aby vodiči v postihnutých oblastiach jazdili opatrne, pretože voda spôsobila viacero zosuvov, ktoré môžu ohrozovať vozovky. Najviac takýchto kritických miest je v okolí Livova, Lukova a Kružlova, kde toky podmyli komunikácie," konštatovala Hankovská.

Po opadnutí vody sa dnes do obcí vydali aj hygienici na kontrolu studní. Vodu v cisternách ešte dovážajú do Gerlachova a Lukova. Plyn by sa mal dnes náhradným potrubím dostať k večeru do obcí Kožany a Kučín, kde po záplavách prišlo o dodávku vyše sto odberateľov.

Dodala, že obce, kde bola znečistená pitná voda, zásobujú cisternami. Slovenský Červený kríž zabezpečil minerálky pre obyvateľov Livova, kde žijú hlavne starší občania, tie majú do obce dopraviť hasiči. Hankovská uviedla, že pomoc im ponúkla aj súkromná spoločnosť, ktorá chce poskytnúť minerálky pre najviac postihnuté obce, kde majú problémy s pitnou vodou.

Vo Vranovskom okrese väčšie problémy nemali

Prednosta Obvodného úradu životného prostredia vo Vranove nad Topľou Bartolomej Bak informoval, že vodohospodári v stredu spevňovali brehy obecného potoka v Petrovciach pri Hanušovciach nad Topľou. S vodou počas stredy zápasili obyvatelia Hencoviec v okrese Vranov, kde povrchové vody zaplavili niekoľko desiatok pozemkov a pivníc rodinných domov. "Kvôli zlým spádovým pomerom sa vyskytli problémy so zaplavením pozemkov aj v obci Dlhé Klčovo," doplnil Bak.

Poľnohospodárska pôda v blízkosti rieky Topľa je zaplavená pri obciach Bystré, Vyšný Žipov, Skrabské, Soľ, Jastrabie, Komarany a Čakľov.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 3. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 5. Crème de la crème po slovensky
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 28 491
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 952
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 741
 4. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 7 469
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 6 453
 6. Po Slovensku na motorke 6 433
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 304
 8. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 5 151
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 4 329
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 4 264
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Cez dočasné premostenie jazdia autá už rok.

Slovenská správa ciest vyhlásila verejné obstarávanie.


SITA 9m
Prezident Maďarska János Áder podáva kvety prezidentke Slovenskej republiky Zuzane Čaputovej.

Do Borše prišla slovenská prezidentka aj jej maďarský kolega.


TASR 42m
Ilustračné foto.

Únik na dani predstavuje asi 1 500 eur.


SITA 3 h
Vodičom áut vyšla dychová skúška negatívne.

Šoférovi Kie Rio zadržali vodičský preukaz.


8 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ľuboš Kosík po príchode do Mali (vľavo) a teraz.

Zastavenie vyšetrovania starej kauzy SIS bolo nezákonné.


17 h
Joshua Jozef Kanáloš sa vo svojom novom domove hneď spriatelil s ďalšími psíčkarmi. Sám má dvoch psov, ktorých zachránil z ulice.

Známy predajca Nota bene získal mestský byt.


18. jún
Premiér Eduard Heger.

Najvyšší súd roztrhal verdikt Sabovej senátu na márne franforce.


17. jún
Ilustračná fotografia.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 391-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 486 obetí.


a 3 ďalší 16 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop