Korzár logo Korzár Prešov
Nedeľa, 28. máj, 2023 | Meniny má Viliam

V Prešove už kulminovala Torysa aj Sekčov

Neutíchajúci dážď spôsobil katastrofálnu povodňovú situáciu v šarišskom regióne. Postihnutých je množstvo miest a obcí, odkiaľ museli aj evakuovať desiatky ľudí.

Torysa sa vyliala v Prešove na Ulicu 17. novembra pri Mestskej hale.Torysa sa vyliala v Prešove na Ulicu 17. novembra pri Mestskej hale. (Zdroj: Veronika Čorňáková)

Neutíchajúci dážď spôsobil katastrofálnu povodňovú situáciu v šarišskom regióne. Postihnutých je množstvo miest a obcí. V Prešove sa popoludní pripravovali na najväčší nápor Torysy, napokon však z katastrofických scenárov zišlo.

PREŠOV/BARDEJOV/STROPKOV/SVIDNÍK/SABINOV. V Prešovskom kraji vyhlásili o 11:00 mimoriadnu situáciu, velenie prebral prednosta Obvodného úradu v Prešove a odbor krízového riadenia. Rozhodli o tom na Krajskej povodňovej rade. Voda zatopila mnohé obce a mestá na severnom Šariši a pod Tatrami. V priebehu dňa museli evakuovať občanov vo viacerých okresoch.

Prešov bojoval s Torysou a Sekčovom

V meste Prešov o piatej ráno vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity. Torysa kulminovala už o 14. hodine na 524 cm, čo je podstatne vyššie, ako počas stredajšej povodne, odvtedy klesá. Sekčov však stúpal aj naďalej, napokon kulminoval medzi 19. a 20. hodinou na úrovni 383 cm. O hodinu neskôr už klesol.

Očakávaná prívalová vlna od Sabinova na rieke Torysa, ktorá mala doraziť do Prešova o 15:00, teda nemala očakávanú silu.

Navyše sa časť vody vyliala ešte pred zastavanou časťou mesta v lokalite Pod Bikošom, kde zaliala záhradkársku osada. Majiteľom záhrad zobrala prístrešky, zničila ploty a skleníky. Voda prenikla aj na benzínové čerpadlo Pod Kamennou baňou.

Smutné povodňové ráno. Ulicu Pod Kamennou baňou vytopilo druhýkrát za tri dni. Foto: Veronika Čorňáková

Už skoro ráno vojaci stavali hrádzu na konci ulice Pod Kamennou baňou. "Odčerpali sme z pivníc vodu, ktorá udrela v stredu v noci, teraz čerpáme spodnú vodu. Už ani nemá kde odtekať," povedala nám Eva Lukáčiková.

"Popoludní už museli z Pod Kamennej bane evakuovať šesť starších ľudí na člnoch. Vyzdvihli si ich rodinní príslušníci," informovala hovorkyňa Prešova Iveta Adamová. Celkovo voda, ktorá sa tlačí von z kanalizácie, zaplavila asi 40 rodinných domov na ulici Pod Kamennou baňou v Prešove. Svoje príbytky muselo popoludní opustiť vyše sto ľudí.

Viera Miháliková odišla z domu napoludnie: "Na záhrade sme mali vodu po krk, na ceste nad kolená. Musela som odísť preč, nemohla som sa na to pozerať." "Je to katastrofa," pridal sa k nej ďalší sused Jaroslav Šechný.

Most smerom k športovej hale je uzavretý pre dopravu aj chodcov. Voda sa však neprelieva. Premočené sú záhrady pozdĺž Torysy a voda sa dostala aj na parkovisko pred športovou halou. Brehy Torysy naďalej spevňujú vrecami naplnenými pieskom hlavne v okolí Prešovskej univerzity na Ulici 17. novembra a Škultétyho.

Zaplavená záhradkárska oblasť pod Bikošom. Foto: Veronika Čorňáková

Okolo poludnia prišla od Sabinova prívalová vlna a Torysa sa preliala aj na začiatku Prešova v lokalite Pod Bikošom. Záhradkárska oblasť bola takmer celá pod vodou. "Záplavy tu boli aj po iné roky, ale toto je extrémny stav. No berieme to optimisticky. Príroda je silná, ona sa rýchlo spamätá. Chatka mi zatiaľ stojí, ale je tam asi tak meter a pol vody," povedal obyvateľ Sídliska III Ladislav Kuzmiak.

Mestský úrad v Prešove vyzýva občanov, aby v prípade, že budú mať problémy so záplavami, informovali o tejto skutočnosti na telefónnej linke 159. Hovorkyňa Adamová uviedla, že všetky zložky záchranného systému navzájom kooperujú a vymieňajú si informácie.

Adamová uviedla, že Mestská povodňová komisia rozhodla, že v prípade nutnosti evakuácie budú občania postihnutých lokalít prevezení do základnej školy Československej armády.

Komplikovaná dopravná situácia

Dopravná situácia v Prešove sa kvôli záplavám výrazne skomplikovala. Operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove informovalo, že autá z diaľnice v smere od Košíc sa do mesta dostanú len cez časť Delňa a cez sídlisko Šváby, pričom polícia ich bude odkláňať do tieto ulice za predajňou Mercedes na Petrovianskej ulici.

Na moste pri Mestskej hale pracovala ťažká mechanika. Foto: SITA/Viktor Zamborský

Ako informovala hovorkyňa mesta Iveta Adamová, neprejazdné sú ulice 17. novembra, Budovateľská, križovatka pri ZVL, Pod Kamennou Baňou a Jána Pavla II. Presmerovaná je aj mestská hromadná doprava.

Polícia upozorňuje vodičov, že do Prešova sa v smere od Košíc nedostanú po starej ceste cez Lemešany a Kendice a Hanisku pri Prešove, iba cez diaľnicu v oboch smeroch, aj to s obmedzeniami pri príjazde do Prešova.

Hasiči informovali, že na viacerých miestach bola kanalizácia neúčinná a voda sa hromadila na cestách. V Prešove bola neprejazdná Jilemnického ulica, kde sa pod železničným podjazdom nahromadilo množstvo vody. Cesta bola pod vodou aj v miestnej časti Kúty. Úplne je neprejazdná komunikácia z Prešova smerom na obec Dulova Ves, kde stiekla voda na vozovku z polí. Do obce je prístup od Záborského.

Voda sa pod Bikošom dostala až k železničnej trati smerom na Sabinov. Foto: SITA/Viktor Zamborský

Už vo štvrtok úplne uzavreli úplne uzavreli cestu medzi Hrabkovom a Krížovanmi, kde sa zosunul svah na vozovku. Obchádzková trasa vedie cez Chminiansku Novú Ves, Široké, Víťaz a Ovčie.

Cesta medzi obcami Petrovany a Drienov pri tehelni Leier je neprejazdná z dôvodu prepadnutia vozovky.

V Bardejove evakuovali školy, v Nižnom Tvarožci Rómov

Mesto Bardejov dnes ráno zasiahla záplavová vlna. Rieka Topľa sa na niekoľkých miestach vybrežila a voda sa vyliala na viacero ulíc. Podľa hovorcu mestského úradu René Semanišina bola zaplavená veľká časť územia v blízkosti rieky.

Okolo deviatej sa Topľa vyliala do ulíc Bardejova. Foto: Dominik Pračko

"Museli sme evakuovať domov dôchodcov na Toplianskej ulici a Základnú školu pod Vinbagom. Zaplavilo desiatky domov, futbalové ihrisko i obchodné centrum na Slovenskej ulici, ktoré otvorili len vlani," uviedol hovorca mestského úradu René Semanišin. Nedávno opravená Oroszova lávka je znovu zničená. Pod vodou boli ulice Štefánikova, Kutuzovova, Toplianska, Slovenská, Nábrežná, aj Bardejovská Nová Ves.

Na kritických miestach sú vrecia s pieskom, to však nepomohlo. Dopravu riadila polícia, hliadky boli aj na všetkých mostoch v meste.Topľa sa v Bardejove vyliala okolo deviatej ráno. K toku prichádzali davy zvedavých ľudí, ktorých polícia nevpúšťala do nebezpečného priestoru.

Ako dnes ráno uviedol operačný dôstojník Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Bardejove, kvôli vyliatemu miestnemu potoku opustilo svoje príbytky 120 obyvateľov rómskej osady v Nižnom Tvarožci, ktorých predbežne umiestnili do priestorov školy. Evakuovaní boli aj Rómovia z dvoch chatrčí v obci Lukov, ktoré zaliala voda na lúke.

Aktualizované správy o stavoch riek a celkovej povodňovej situácii na východe čítajte tu.

Čítajte podrobné a aktuálne informácie z povodňovej situácie na východe - na Zemplíne, na Gemeri, v podtatranskom regióne, na Spiši, v košickom regióne

Podľa operačného dôstojníka posádky zasahovali na viacerých miestach v okrese, vážna situácia bola v Bardejovskej Zábave, v ktorej bojujú s vodou, prípadne s následkami povodní už celý týždeň.

Nočné dažde zapríčinili vybreženie viacerých menších potokov a rieky Topľa na jej hornom toku. "Problémy so záplavami hlásili starostovia Lukova, Livova, Hrabské, Snakov, Frička, Kurov, kde opäť hrozí podmytie brehov, štátnych ciest a zaliatie domov," povedala predsedníčka Obvodnej povodňovej komisie v Bardejova Mária Hankovská.

V okrese Bardejov bola neprejazdná cesta medzi obcami Kučín a Kurima.

Topľa zatopila aj priestor pri bardejovskom obchodnom centre. Foto: Dominik Pračko

Okolo Sabinova padali mosty, zalialo domy

Torysa dnes kulminovala v Sabinove. Vylievala sa z brehu, zatopila okolité domy a záhrady. Niekoľko ľudí museli hasiči evakuovať. Cestu na Ražňany uzavreli, podobne ako ďalšie úseky. V Krásnej Lúke spadol most.

ŠARIŠ. Voda v Sabinove znovu udrela. Cestu na Ražňany uzavreli, k mostu cez Torysu prišli po vlastných desiatky zvedavcov. Včera dopoludnia sledovali, ako pred očami stúpa vodná hladina a vylieva sa voda. Na mieste boli aj policajti, hasiči a záchranári.

Zvedavci pri uzavretom moste v Sabinove. Foto: Michal Frank

Nešla im eletrina ani voda

"Väčšinou tu majú záhradky starší ľudia, narobili sa na tom a všetko im vzala voda," povedal nám Sabinovčan Dušan Trojanovič. Zvedavcov museli usmerňovať aj policajti. Najlepší výhľad bol z koľajiska, po ktorom však premávali vlaky.

"Ráno som ešte tadiaľ išiel do Prešova. Teraz je to uzavreté, musím ísť dookola," poznamenal Marian Kacian bývajúci v dome v smere na Ražňany a dodal: "Nezaplavilo nás, pretože bývame tak vysoko. Zato však od rána nejde elektrina, ani voda."

Živel poškodil desiatky domov a záhrad. Medzi nimi aj len desaťročný dom Jozefa Janigu. Záhrada sa zmenila na bazén a voda sa dostala aj dnu. "Do pivnice ide spodná voda. Odčerpávame ju, ale nepomáha to. Musíme čakať, či neprestane pršať," ukázal na spúšť okolo svojho domu J. Janiga.

Zatopené záhrady na brehu Torysy v Sabinove. Foto: Michal Frank

Uviazla na streche

Hasiči a záchranári museli ľudí evakuovať. Dvoch mužov zo záhradných chatiek previezli do bezpečia na člnoch. "Jedna pani ostala na streche, zobrali sme ju pomocou rebríka a evakuovali sme aj zvieratá," povedal hasič Milan Malcovský.

Pršať neprestávalo, voda stúpala. "Ľudia sú ešte vo svojich domoch, lebo každý si chráni svoj majetok. Sme s nimi v kontakte, v prípade potreby je čln k dispozícii a budeme ich evakuovať," konštatoval M. Malcovský.

Torysa strhla most

Zlá bola aj situácia na cestách. Voda podmyla podložia, brala kusy vozovky i mosty. Časť cesty sa zrútila pri Šarišských Dravciach, úsek však bol prejazdný. Horšia situácia bola v Krásnej Lúke, kde silný prúd Torysy strhol most. Na jeho mieste vznikol kráter. V smere na Šambron (okres Stará Ľubovňa) sa teda autom prejsť nedalo, uzavretý bol celý úsek cesty.

Zničený most pri obci Krásna Lúka, ktorá je prakticky odrezaná do sveta. Foto: Michal Frank

S vodou zápasia všade

Vážna situácia bola dnes aj v okresoch Stropkov, Svidník a Vranov nad Topľou. Medzi obcami Miňovce a Breznica v Stropkovskom okrese sa včera zosunula časť cesty, premávku v jednom jazdnom pruhu riadila polícia. Prepadla sa aj cesta pred odbočkou na Olšavu, ale aj v Šandale (obe okr. Stropkov) a vo Fijaši (okres Svidník).

V Giraltovciach (okres Svidník) došlo k zosuvu pôdy v blízkosti troch domov. Dve rodiny zo zaplavených domov a ďalšie z troch domov, na ktoré sa zosunula pôda, evakuovali do kultúrneho domu.

Podľa polície bol dnes hraničný priechod Vyšný Komárnik (okres Svidník) prejazdný iba pre osobnú dopravu. Asi desať kilometrov pred obcou Dukla na poľskej strane sa prepadla vozovka. Osobné vozidlá odkláňali cez okolité dediny v Poľsku. Hraničný priechod Ľeľuchov je prejazdný zo slovenskej strany. V obci Muszyna zalialo vozovku.

Prívalovú vlnu dnes očakával aj Vranov. Dokonca najväčší supermarket vypratával tovar a zatvoril skôr.

Michal Frank

V Bukovciach prišli o nový most

V obci Bukovce v okrese Stropkov, kde v máji zobralo most a pred 11 dňami im armáda poskytla náhradný most, rozbúrená riečka Chotčianka strhla aj toto provizórne premostenie. Voda takmer úplne zničila aj poslednú lávku pre peších, ktorá spájala jednu ulicu so 16 domami s ostatnou časťou dedinou.

Most v Bukovciach museli priviazať, aby neodplával. Foto: PDK

"Ľudia žijúci na druhej strane sú opäť odrezaní od sveta," informoval nás starosta obce Jaroslav Palička (Smere-SD). V obci tak ostala znova iba lavička na peší priechod. "Tá je tiež poškodená, prechod po nej je len na vlastné riziko. Hladina vody je vysoká, môže dôjsť k problému aj na tomto úseku."

Provizórny most by chceli postaviť do pondelka. V prípade naliehavej situácie je prístup rýchlej zdravotnej služby či hasičov do tejto miestnej časti v súčasnosti vylúčený.

Ohrozené sú vodovody a studne

Mnohé obce v týchto dňoch zásobujú pitnou vodou cisterny. Voda v studniach je už totiž kontaminovaná.

PREŠOV. Verejný vodovod poškodilo v obciach Varhaňovce, Ondrašovce, Rokycany aj v Olejníkove v časti Majdan. Východoslovenské vodárne a kanalizácie tam už dopravili cisterny s pitnou vodou. Sú však aj obce, ako napríklad Radatice, Žipov, Chminianska Nová Ves, Pečovská Nová Ves, Varhaňovce a Mirkovce, ale i niektoré časti mesta Prešov, ktoré majú zaplavené vlastné zdroje vody. "Až do odvolania by mali obyvatelia túto vodu používať len ako úžitkovú," uviedla regionálna hygienička Jana Mýtniková.

Čo so zvierami a potravinami

Voda nešetrí ani zvieratá či uskladnené potraviny. Odborníci varujú, že zvieratá sa nesmú zakopávať do zeme. Zaplavené potraviny sú nevhodné na konzum s výnimkou tých, ktoré sú v plechovkách alebo sklenených obaloch.

Podľa riaditeľa Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Prešove Vladimíra Gašpara zatiaľ museli likvidovať len jedno teľa, ktoré v Žipove uhynulo vo vode: "Obce musia kontaktovať kafilériu v Mojšovej Lúčke, v najhoršom prípade požiadať o zvoz uhynutých zvierat pracovníkov z prekládky v Záborskom. Platí to aj pre potraviny živočíšneho pôvodu." Keď voda opadne, starostovia musia zabezpečiť vrecia, kde sa uložia zaplavené potraviny, aby sa zlikvidovali na určenom mieste.

ak
Školy končili vyučovanie skôr

Stredné školy dostali pokyn na predčasné ukončenie vyučovania, aby sa študenti mohli dostať domov.

PREŠOV. Deväť stredných škôl v Prešovskom samosprávnom kraji - v Prešove, Bardejove, Kežmarku, Starej Ľubovni a v Poprade zrušilo vyučovanie. Dôvodom bola obava, že sa stredoškoláci cez zaplavené úseky nedostanú domov.

Podľa hovorkyne Veroniky Fitzekovej v Kežmarku uvoľnili stredoškolákov z Hotelovej akadémie O. Brucknera, Strednej umeleckej školy a Strednej odbornej školy na Garbiarskej ulici. V nich zatopilo suterény.

V Starej Ľubovni prerušili vyučovanie na dvoch školách. "Žiaci Obchodnej akadémie a Strednej odbornej školy na Jarmočnej ulici mali odrezaný prístup do školy. Do školy sa nemohli dostať ani žiaci Strednej zdravotníckej školy v Poprade. Tých, ktorí tam prišli skôr, poslali domov," uviedla hovorkyňa.

Podobná situácia bola aj na Hotelovej akadémii J. Andraščíka v Bardejove. V tomto prípade išlo o ohrozenie majetku vodou, ktorá sa vylievala z rieky Topľa. Padlo tiež rozhodnutie, aby študenti z okresov Stará Ľubovňa a Sabinov nemuseli prísť na vyučovanie do Strednej priemyselnej škole stavebnej v Prešove. Študentov zo Sniny poslali domov aj zo Strednej umeleckej školy v Prešove.

ako, sita, tasr

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 3. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 4. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
 6. Plánujete si dokonalú rodinnú dovolenku?
 7. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 8. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami
 1. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
 2. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
 4. Päť rád, ako si po vysokej škole nájsť vysnívanú prácu
 5. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 6. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 7. 7 dôvodov, že investícia do bezpečnostných dverí sa vypláca
 8. Dualisti o praxi: Sme súčasťou všetkých procesov
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 634
 2. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 8 108
 3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 7 131
 4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 074
 5. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 4 848
 6. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 681
 7. Čeľustní ortopédi bijú na poplach: Pacienti potrebujú ochranu 4 051
 8. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 455

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Azda mi chce admin zakázať v SME publikovať? (1.)
 2. Peter Kubica: Kniha o tom, ako odbehnúť maratóny
 3. Ján Škerko: Smero-hlasácko-fašistická Hydra. Herkules, kde si?
 4. Anna Miľanová: V zálive...
 5. Ján Šeďo: "Putin dostal dve facky a povedal, že sa Ukrajine pomstí".
 6. Silvia Smolková: Ako hasia problémy v republike naše „stopäťdesiatky“?
 7. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 28. /
 8. Dušan Király: Kuala Lumpur: tajomstvá Petronas Towers a záhadné zmiznutie Belgičanky
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 106 748
 2. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 40 808
 3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 549
 4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 30 987
 5. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 231
 6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 14 557
 7. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 7 331
 8. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 008
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Azda mi chce admin zakázať v SME publikovať? (1.)
 2. Peter Kubica: Kniha o tom, ako odbehnúť maratóny
 3. Ján Škerko: Smero-hlasácko-fašistická Hydra. Herkules, kde si?
 4. Anna Miľanová: V zálive...
 5. Ján Šeďo: "Putin dostal dve facky a povedal, že sa Ukrajine pomstí".
 6. Silvia Smolková: Ako hasia problémy v republike naše „stopäťdesiatky“?
 7. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 28. /
 8. Dušan Király: Kuala Lumpur: tajomstvá Petronas Towers a záhadné zmiznutie Belgičanky
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 106 748
 2. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 40 808
 3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 549
 4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 30 987
 5. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 231
 6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 14 557
 7. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 7 331
 8. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 008
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu