K dispozícii boli pracovníci Národnej transfúznej služby (NTS), Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny FNsP v Prešove aj Územný spolok SČK.
PREŠOV. Stánok NTS sa od rána plnil dobrovoľnými darcami krvi. Prešovčania si počas piatich rokov zvykli, že zdravotníci minimálne raz v roku prichádzajú za nimi do centra mesta. "Život nie je len o radosti, ale aj o tragédiách a bez krvi nie je možné zachrániť ľudský život," povedala nám primárka NTS Jana Leško-Andraščíková.
Na otázku, či ľudia reagujú aj na nedávne povodne a sú ústretovejší, reagovala: "Tragédie zbližujú, prichádzajú k nám ľudia ochotní nezištne pomôcť, lebo nikto nevie, kedy bude sám pomoc potrebovať. Bude ich viac ako sto."
Do stanu prichádzali nováčikovia, stáli darcovia, občas aj náhodní okoloidúci, ktorých prilákal kultúrny program. "Nerobím to pravidelne, mám málo času, ale teraz som sa rozhodol preto, lebo je to v meste a ešte ma vyšetria," povedal nám Vladimír Ligus.
Pracovníci SČK aj Kliniky anestéziológie a klinickej medicíny záujemcom hovorili o svojich skúsenostiach pri záchrane života a vysvetľovali, ako často zachraňuje život včas a dobre podaná prvá pomoc, ale aj zásoba krvi.
Záchranári ukázali, ako resuscitovať
Záchranári z Fakulty zdravotníctva na Prešovskej univerzite ľuďom vysvetľovali zásady správnej resuscitácie. Umožnili im vyskúšať si to na figuríne, lebo ako zdôraznil jeden zo študentov, je lepšie si raz vyskúšať, ako stokrát počuť. Mladé mamičky sa zase zaujímali o to, ako poskytnúť dieťaťu pomoc, keď sa dusí. "Dieťa si položíme v sede bruškom na svoju nohu a dva- až trikrát mu treba buchnúť dlaňou medzi lopatky. Keď to nepomôže, otočíte ho na chrbát a tlačíte na bránicu, kým nevypľuje vdýchnutý predmet," poradil budúci záchranár Peter Kočan.
Na otázku, či by mamička Dušana Neubert dokázala takto manipulovať s dieťaťom, nám odpovedala, že sa jej to už stalo. Vtedy konala podobne celkom intuitívne a našťastie všetko dobre dopadlo. "Som rada, že som to teraz mohla skúsiť na figuríne a pod dohľadom odborníka," dodala.
Merali tlak a cholesterol
Deň pre vaše zdravie bol paralelnou akciou Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Pri ich stánku stáli v radoch desiatky ľudí. "Je to veľmi dobrá služba. Aspoň som nemusela ísť k lekárovi, ale poradil mi priamo na ulici. Mám menej fajčiť," povedala nám Magdaléna Juricová.
"Ja zase musím dve kilá schudnúť, ale inak mám hodnoty celkom dobré," dodala Gabriela Staneková.
Terézia Pravdová a Pavlína Tomková sa zhodli v tom, že na preventívne prehliadky chodia pravidelne, ale aj tak neobišli možnosť nechať sa vyšetriť. Vraj pre vnútorný pokoj.
"Chceme ľudí upozorniť na riziko kardiovaskulárnych ochorení. Po vyšetrení môžu svoje hodnoty hneď konzultovať s naším lekárom a majú tak základnú informáciu o svojom zdravotnom stave," informovala o službe pracovníčka VšZP Renáta Sakalová.
Revízny lekár Vladimír Labík nápor ľudí a záujem o vlastné zdravie hodnotil pozitívne. Dodal, že za hodinu musel minimálne piatim ľuďom odporučiť, aby okamžite vyhľadali pomoc špecialistu. "Niektorí ľudia chcú byť zdraví, ale sú pohodlní ísť k lekárovi alebo sa riadiť jeho pokynmi," dodal Labík.
Kožná lekárka Katarína Turňáková zase vyšetrovala materské znamienka, prípadne odporúčala ďalšiu liečbu, čo ľudia pred dovolenkami uvítali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári