Remeselníci v 60 stánkoch predvádzali svoje výrobky, skupina neprofesionálnych maliarov zase maľovala prvky architektúry a mestské uličky. Podvečer Prešovčanom spríjemnili kapely Hrdza, Družina, Klenoty a Fleret.
PREŠOV. Hrnčiarske, drevené či kováčske výrobky vznikali pred očami návštevníkov. Pri krosnách sme zastihli Máriu Michalkovú zo Spišskej Novej Vsi. "Tkaniu sa venuje celá rodina a ja som sa to naučila od mamy. Začala som pred 12 rokmi a už som tkala koberce, plátna a teraz aj farebné ripsové tkaniny robené starou technikou, ktoré sú o niečo náročnejšie," podelila sa s nami o svoje remeslo. Ako povedala, na tkaní je najťažšie navinúť osnovu a niteľnice a potom to už ide.
Remeslo má zlaté dno
Pavol Tomko z Malého Ruskova pri Trebišove mal stánok plný píšťal, fujár, valašiek aj zvoncov. Bez rozpakov trúbil záujemcom na nezvyčajne veľkej signálnej trúbe. Mnohí niečo také ešte ani nevideli a aj nás zaujala. "Používali ju pastieri v horách, najmä ak mali salaše vo veľkej vzdialenosti. Mali dohodnuté signály a takto sa dorozumievali, ak ich ohrozoval medveď, vlci, alebo sa chceli stretnúť," povedal majster Tomko.
Na otázku, či má remeslo naozaj zlaté dno a dá sa pri tom zarobiť na živobytie, reagoval: "Dá sa zarobiť, ľudia majú záujem, hoci to nie je vo veľkom. Podstatné je, že ma to baví a ešte dôležitejšie je to, že sa na jarmokoch stretneme a spoznávame nových ľudí."
Pri stánku s drevenými hračkami skupina dievčat obdivovala ich farebnosť aj nápady. "V obyčajnosti je krása a sú rozhodne pútavejšie ako plastové alebo plyšové hračky," povedala nám Henrieta Kollarčíková.
Výrobca aj predajca z Oravy Miroslav Krška okrem drevených áut, dokonca aj helikoptér a iných drobností vyrezáva tiež umelecké reliéfy.
Umelecký kováč Michal Kačmár zase prilákal k svojej vyhni návštevníkov buchotom kladív. Pristavil sa aj pán Alojz Janiga z Hrabkova. Pripomenulo mu to časy, keď ako mladý chodieval pravidelne ku kováčom podkúvať kone. S povzdychom poznamenal, že toto remeslo už takmer zaniklo. "Mám stále veľa práce, ľudia vždy niečo potrebujú. Vyrábam bežné náradie, ploty, napríklad zásuvky do kachľových pecí a iné veci až po umelecké predmety," poznamenal.
Návštevníci jarmoku atmosféru chválili. Pestrosť stánkov ich zaujala a remeselníci - medovnikári, syrári, čipkárky, tkáči či kožušníci zo Slovenska, Česka aj Poľska nemali núdzu o zákazníkov.
Prešovský Montmartre
Viliam Volk, Jozef Onduš, Emília Ksenzsighová, Natália a Anna Hirkové maľovali v uliciach prvky mestskej architektúry a zákutia Prešova v rámci Prešovského Montmartru. "Pochádzam z Ľubotína, ale Prešov poznám dobre. Teraz som začal maľovať námestie a kostol," povedal nám Viliam Volk, ktorý so štetcom a paletou zachytáva scenériu miest už 13 rokov. Ani jeho kolegovia nezaháľali a okoloidúcim ochotne vysvetľovali, z ktorého kúta mesta sú pripravené skice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári