Informačný bod, teda počítač s pripojením na internet, sprístupnili nedávno verejnosti vo vestibule Úradu Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Umiestnil ho tam Úrad vlády SR a ľudia by k nemu mali mať neobmedzený a anonymný prístup. Má pomôcť boju proti korupcii.
PREŠOV. V rovnakom čase podobné zariadenie umiestnili vo všetkých ôsmich krajoch Slovenska na dva roky, teda počas trvania projektu. Podľa riaditeľa sekcie kontroly a boja proti korupcii na Úrade vlády SR Milana Ježa projekt stál 7-tisíc eur. Financovaný je z európskych zdrojov a 20 percent nákladov investoval Úrad vlády SR.
Projekt ponúka základnú informáciu k problematike boja proti korupcii, a to aj pri medzinárodných obchodných transakciách. "Ide o to, aby sme umožnili občanovi získať základné informácie o korupcii, aká je trestnoprávna zodpovednosť a čo môže občan urobiť, ak má nejaké podozrenie z korupčného správania," uviedol Ježo.
Reálne je teda k dispozícii zoznam inštitúcií, ktoré môže občan kontaktovať a podať podnet. Na našu otázku, či už existuje nejaká spätná väzba Ježo reagoval: "Máme také informácie, že sa o stránku zaujímajú a posielajú nám svoje otázky, prípadne aj zasielajú podnety a my ich postupujeme na kompetentné orgány. V rámci tohto projektu ešte uvažujeme o vydaní letákov a brožúr s touto problematikou."
V skutočnosti teda občan, ktorý sa stretne s korupčným správaním úradníkov nemôže sám podať podnet cez infobod. K dispozícii má len sumár adries, prípadne webovú stránku Úradu vlády aj PSK. Pri otvorení infobodu podpredseda PSK Ján Ragan zdôraznil, že Prešovský kraj nemá s korupciou vážnejšie problémy, ale infokiosk vníma ako ďalšiu službu obyvateľom kraja. "Prínos je vo verejnej informovanosti o boji proti korupcii, ale aj o činnosti vlády a PSK," dodal ešte pred sobotňajšími voľbami Ragan.
POZNÁMKA
Zastaví počítač podplácanie?
Novinka. Počítače s neobmedzeným pripojením na internet za európske a štátne peniaze dosluhujúca vláda umiestnila na osem úradov na Slovensku. Fajn. Ale ako to pomôže? Nuž iba tak, že poskytne zoznam kontaktov na políciu či prokuratúru v danom kraji, prípadne si záujemca môže prečítať, čo sa teoreticky v boji proti korupcii na Slovensku udialo. Vo všeobecnej rovine.
Dnes má však počítač s pripojením na internet takmer každá rodina a keby náhodou nie, tak má takú možnosť v práci a keby aj to nie, tak má okruh priateľov. V tejto rovine to nepomôže. Občan skôr od takého projektu očakával, že bude môcť anonymne podávať podnety bez toho, aby sa musel identifikovať. Odhaliť korupciu je náročné. Veď koľko takých škandálov polícia vyšetrila? Koľko ich skončilo na súde? A koľko je odsúdených za tento trestný čin? Veľmi málo.
Infokiosk by mal zmysel vtedy, keby sa cez to vytvárala databáza podnetov a niekto by ich naozaj vyšetroval. Napríklad občan ide na úrad niečo vybaviť, tam ho úradník šikanuje alebo si rovno vypýta všimné. Ideálne by bolo, keby mohol hneď reagovať a podať konkrétny podnet. V takom prípade by sa už dalo hovoriť o odrazovom mostíku, ako eliminovať korupciu, ktorá tu vždy bola a bude. Informačná osveta ju nezastaví, ale takto si úradníci môžu urobiť čiarku za aktivitu a štát a EÚ to zaplatia.
Anna Košuthová
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári