Prístrešia pre dlhodobých neplatičov nájomného si ako horúci zemiak pohadzujú prešovskí primátori už niekoľko volebných období. Mesto navrhuje postaviť kontajnerové byty v Starej tehelni, na Vodárenskej a Radlinského ulici. Nesúhlasia poslanci ani obyvatelia týchto lokalít.
PREŠOV. Niektoré neprispôsobivé rodiny nielenže neplatia za bývanie, ale devastujú a rozpredávajú súčasti interiéru v nájomných bytoch. Mesto ich napriek súdnym rozhodnutiam o vyprataní z bytu nemá kam vysťahovať. Riešením sú kontajnerové byty. Najnovšia koncepcia politiky sociálneho bývania rozprúdila búrlivú diskusiu medzi poslancami. Vedúci odboru sociálnych služieb Marián Bača v nej navrhol niekoľko lokalít na umiestnenie kontajnerových domov. K Radlinského a Vodárenskej ulici v poslednej chvíli pripojil aj návrh lokality na Solivare. Poslanci ho doslova zmietli zo stola s tým, že na Solivare potrebujú riešiť cintorín, a nie byty.
Kužma: Je to predvolebný rituál
Jozef Kužma (SDKÚ-DS) označil predložený materiál za pravidelný predvolebný rituál, ktorý síce odznie, ale nič sa nevyrieši. "Už raz padla dohoda, že nebudeme vytvárať ďalšie getá a nebudeme premiestňovať Rómov do iných častí mesta," uviedol. Tvrdí, že riešenie je prevzaté z Košíc a od nich sa niet čo učiť. "Nebudeme stavať ďalší Lunik IX. Kontajnery nie je problém postaviť, ale náklady na médiá sú také, že ich aj tak nebudú vedieť zaplatiť. Som za to, aby sa kontajnery postavili v lokalite Stará tehelňa," dodal Kužma. Odmietol aj Radlinského aj Vodárenskú ulicu s odôvodnením, že by sa tak zastavila rozvíjajúca sa výstavba domov.
Pribúda cezpoľných nájomníkov
Poslankyňa Marta Kollárová (nez.) upozornila na fakt, že v poslednom čase sa na Starej tehelni objavujú Rómovia z vidieka a žijú tam bez prihlásenia na trvalý pobyt. "Nikto to nekontroluje a už ani nevieme, koľko je tam cezpoľných Rómov," uviedla Kollárová. Jej slová potvrdili aj obyvatelia Starej tehelne. "Je to pravda, v jednom byte žije aj päť rodín. Nasťahujú sa ku neplatičom za nejakú finančnú odmenu a ostanú tu. Keď ich vyhodia, presťahujú sa do iného bytu," povedal nám Milan Daňo. Porozbíjané okná, chýbajúce rámy, dvere, gamatky či umývadlá, to je realita na Starej tehelni. Tak vyzerajú byty niektorých neprispôsobivých nájomníkov, ale aj tie, z ktorých rodiny odišli do Anglicka. Ich susedia im rozbili okná a byty vykradli. M. Kollárová pripomenula, že o ďalších bytoch na Starej tehelni sa rozpráva už 8 rokov, všetci poslanci vedia, že ľudia z okolia sú proti. Ľudia chceli postaviť múr, aby chránili svoj majetok a je možné, že znova narazia na odpor.
Zdesenie na Vodárenskej ulici
Obyvatelia Vodárenskej ulice boli z návrhu tiež nemilo prekvapení. "To sa radšej odtiaľto odsťahujem. Už sme si užili dosť s tými, čo tu bývajú," povedal nám Jozef Figura. Podobne reagovala aj Anna Škintíková. "Stačí nám, keď tu chodia zo Starej tehelne kradnúť v záhradách, ďalších tu nechceme." Poslankyňa Andrea Turčanová (KDH) konštatovala, že v žiadnej mestskej časti ľudia nechcú neprispôsobivých, ale raz sa problém musí vyriešiť. "Zastupujeme tu Prešovčanov a tých sa nikto neopýtal, či sa na to chcú skladať. Pár kontajnerov môže byť aj na Starej tehelni, aby sme vyriešili aspoň tie najproblematickejšie rodiny na výstrahu ostatným," namietala Turčanová.
Čižmár posiela neplatičov do bunkrov
Ján Čižmár (Smer-SD) si nevzal servítku pred ústa. "Treba prijať rozhodnutie, lebo Rómov stále pribúda a čakajú, že sa im postavia nové byty, ktoré aj tak zničia. Kto nebude platiť, ide do kontajnera či do bunkra. Aj ja sa cítim diskriminovaný, na ich dlhy doplácame všetci," dodal emotívne. Primátor Pavel Hagyari ubezpečil poslancov, že budú riešiť len mestských Rómov, cezpoľným sociálne bývanie neponúknu. Napokon poslanci schválili šesť kontajnerov v Starej tehelni. Lokality Solivar, na Radlinského aj Vodárenskej ulici vynechali.
Dlh presiahol milión eur
V súčasnosti má mesto Prešov 600 nájomných bytov bežného štandardu. Z nich 312 postavili z dotácie štátu a prostriedkov mesta, 176 je v lokalite Stará tehelňa a 136 na Sabinovskej a Majakovského ulici. Ďalších 193 bytov je rozptýlených v bytových domoch so zmiešaným vlastníctvom v rôznych častiach mesta. V lokalite Pod Hrádkom je 36 bytov, pričom 28 nájomníkov má zmluvu na dobu neurčitú. Dlh všetkých neplatičov je v súčasnosti 1,2 milióna eur. Každý rok narastá zhruba o 200-tisíc eur. K marcu 2010 eviduje odbor sociálnych služieb na prešovskej radnici 287 žiadateľov o pridelenie mestského nájomného bytu.
ak
V Starej tehelni sú proti
- O úmysle poslancov boli obyvatelia Starej tehelne už informovaní, ale nesúhlasia s ním. Tvrdia, že už teraz žijú v gete a postaviť ďalšie byty vo vnútroblokoch nie je dobrý nápad.
- "Keď to mesto urobí, to bude koniec. Už sa tu vôbec nebude dať žiť, stále budú ohrozovať ostatných a nebude tu slušný život. Oni sa nikdy neprispôsobia, je to ich životný štýl a nič ich nepresvedčí," povedal nám názor Milan Daňo, koordinátor verejnoprospešných prác. Podľa jeho názoru by bolo rozumnejšie, keby byty postavili na kopci, nie medzi blokmi.
- Dorota Kalejová hromží, že o nich stále hovoria ako o neplatičoch, ale podľa nej je nájomné veľmi vysoké. "Platíme okolo 150-160 eur na mesiac a sme v gete. Nie sú tu obchody, lekár, nič. Toľko platia aj na Tarasa Ševčenka a sú v meste. Toto sú sociálne byty, tak nech máme nižšie nájmy, aby sme ich mohli zaplatiť," rozhorčila sa.
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári