Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) začala kampaň na odstránenie architektonických bariér v Prešove. Chceli poukázať na to, že zrakovo postihnutí musia zápasiť s bariérami. Riešením pre ich lepšiu orientáciu je kontrastné farebné označenie schodov či vstupov do objektov.
PREŠOV. Aktivisti z Krajského strediska ÚNSS v spolupráci so študentmi Gymnázia J. A. Raymana v Prešove sa pokúsili takto označiť aspoň niektoré miesta. Istú skúsenosť už mali z Levoče, kde tieto označenia urobili pred rokom.
"Ľudia nám ďakovali, lebo sa teraz cítia bezpečnejšie. Aj v Prešove nám ide o to, aby slabozrakí ľudia našli prvý aj posledný schod bez problémov a vyhli sa možným zraneniam. Našli sme pochopenie a získali súhlas od niektorých majiteľov prevádzok," povedal nám riaditeľ spomínaného strediska Jozef Hlubovič pripomínajúc, že toto riešenie nie je finančne náročné a realizujú ho z vlastných zdrojov.
Prvý a posledný schod označovali na miestach, kam slabozrakí často chodia. Išlo o budovu Úradu Prešovského samosprávneho kraja, schody do podchodu na železničnej stanici, obchodné pasáže na sídlisku Šváby a obchodné domy v rôznych štvrtiach mesta. S farbami a šablónami to počas jedného dňa hravo zvládli aktivisti a 30 študentov.
Člen ÚNSS František Juraško túto aktivitu chválil. Sám má zlé skúsenosti, keď na neoznačenom chodníku na Ulici Laca Novomeského zakopol a spadol. Pripomenul tiež, že pre nevidiaceho je bez semaforu so zvukovou signalizáciou prejsť cez cestu bez sprievodcu takmer nemožné.
"Obmedzuje nás, že na niektorých prechodoch nie sú semafory. Na sídlisku Sekčov som išiel cez taký priechod s vnukom. Napriek tomu, že dával pozor, stalo sa mi, že mi vodič pri odbočovaní buchol do slepeckej palice a ani si to nevšimol. Keby som bol sám, bol by som dezorientovaný a neviem, ako by sa to skončilo," posťažoval sa nám Juraško.
Na pešej zóne označenia chýbajú
Na prešovskej pešej zóne, ktorej rekonštrukcia sa vlani skončila na Metodovej ulici, sú síce bezbariérové prvky, ale nie označenia pre slabozrakých. Zaujímalo nás, či o požiadavke ÚNSS bude radnica uvažovať.
"Projekt na obnovu pešej zóny bol urobený v rokoch 1996-97 a vtedy ešte vykonávacia vyhláška stavebného zákona nehovorila o bezbariérovosti. Platila až od roku 2002. Budeme sa to snažiť riešiť dodatočne v spolupráci s autormi projektu pešej zóny. Verím, že nájdeme východisko," povedala nám Helena Jacová z Útvaru hlavného architekta mesta Prešov.
Autor: ako
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári