Upozorňujú, že riziko hrozí aj v ďalších lokalitách.
PREŠOV. "Už pred piatimi rokmi bolo nevyhnutné odvodniť cestu. Keby bola odvodnená, nemuseli by padať domy," povedala včera mestská poslankyňa Andrea Turčanová (KDH) poukazujúc na to, že obyvatelia lokality sa viackrát sťažovali na nedobrú situáciu: "Stále sa tam ťaží. Celá strana svahu bola pred tromi rokmi vyrúbaná. Až po mnohých urgenciách osadilo mesto pred dvoma rokmi na ceste panely za 400-tisíc korún (13,3-tis. €), ale neodvodnili ju."
Na ďalšiu žiadosť občanov prišla z mesta odpoveď v septembri 2007, že je "potrebná celková oprava tejto miestnej komunikácie, vrátane vybudovania jej odvodnenia". Predpokladaný termín realizácie bol do konca roka 2009. K tomu však podľa poslancov nedošlo.
Obavy z ďalšieho vývoja
"Ani jeden z obyvateľov nebol informovaný, že ide o zosuvné územie. Geológ povedal, že už pred sto rokmi tam bol zosuv, ale nenašiel to ani v geologických mapách, ale až teraz pri prieskume," uviedla Turčanová.
Na margo ťažby dreva dodala, že ešte aj v posledných dňoch napočítali 25 nových vyrúbaných stromov z opačnej strany: "Situácia sa môže zhoršiť po každom ďalšom daždi." Okamžité riešenie problémov opovažuje za absolútnu prioritu mesta.
Ohrozené sú aj ďalšie miesta
Poslanec Jozef Kislík (KDH) si vyžiadal geologické mapy z Geologického ústavu Dionýza Štúra, podľa ktorých hrozia zosuvy aj na iných miestach Prešova. "Riziko podmáčania územia je stále veľké," upozornil.
Okrem lokality Za Kalváriou (Horárska) a Pod Wilec hôrkou patrí medzi kritické miesta územie medzi Šidlovcom a Surdokom, ďalej pri bývalom ťažobnom priestore Solivarov v lokalite Pod Šalgovíkom a tiež v susedných Ľuboticiach, kde leží vraj až tretina územia na zosuvovom území. Podľa Kislíka by takéto územia mali byť vyznačené aj v územnom pláne, aby mesto na nich dovolilo stavať napríklad len chatky, a nie rodinné domy. Dôvodom problémov na Horárskej je podľa neho neodborná správa lesov - ich výrub, ako aj zničené prirodzené rigoly pri lesnej ceste. Potvrdil slová, ktoré nám povedali aj obyvatelia tejto štvrte: "Voda sa sústredila do jamy na vrchu kopca na Horárskej a svojou váhou spôsobila zosun územia."
Technické služby: Zosuv sme nespôsobili
Mestský les pri lokalite Za Kalváriou spravujú Technické služby mesta Prešov (TSMP). "Je pochopiteľné, že v dnešnej, veľmi zložitej situácii sa budú hľadať rôzne príčiny vzniku tejto skutočne nešťastnej udalosti. Podozrenie, že zosuv pôdy spôsobila ťažba, nie je odborne podložené argumentmi, ale iba domnienkami, ktoré už vyvrátil aktuálny geologický prieskum," reagovala výkonná riaditeľka mestskej akciovky TSMP Andrea Marcinková. "Dopravná komunikácia pred rodinnými domami nie je využívaná ani pri ťažbe dreva ani pri odvoze drevnej hmoty a to už viac ako tri roky. V uvedenej lokalite sa ťažilo výlučne za priaznivého počasia, pričom od dotknutých nehnuteľností je vzdialená minimálne jeden kilometer vzdušnou čiarou. Pochopiteľne, ťažba prebieha podľa platnej lesníckej dokumentácie," dodala. V ostatných dňoch TSMP spravili provizórne odvodnenie podľa odborného usmernenia expertov.
Mimoriadny stav trvá
V súčasnosti sú v priamom ohrození štyri domy na Horárskej. "Máme evakuačný plán. V súlade s ním je možné zabezpečiť občanom, ktorí požiadajú o evakuáciu, alternatívne bývanie," uviedla hovorkyňa mesta Iveta Adamová s tým, že obyvatelia spomínaných domov túto možnosť nevyužili a išli k príbuzným. Mesto vypísalo aj finančnú zbierku a vydáva obvodnému úradu počty poškodených ľudí, čakajúcich na odškodnenie od vlády.
Stále trvá mimoriadny stav a problémy sú aj Pod Wilec hôrkou. "Geológ kázal vyčerpať studne, prečistiť rigoly kvôli odvodneniu a keďže je tam vysoké vedenie, odporučil kontaktovať elektrárne, aby to prišli skontrolovať. Odporučil aj kompletný geologický prieskum, ako na Horárskej," dodala Adamová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári