Časť ich rozpočtov zhltli záchranné práce pri povodniach. Upozornili na to zástupcovia troch regionálnych združení. Zdôraznili, že výpadok daní na Slovensku za prvý polrok je 221 miliónov eur.
PREŠOV. Výpadok podielových daní vážne ohrozuje chod samospráv vo všetkých výkonoch. Vláda im aj tento rok presunula ďalšie kompetencie, ale bez dotácií. Niet na osvetlenie, kosenie, mzdy a do toho všetkého ešte prišli výdavky na záchranné práce pri povodniach. Ohrozené sú aj rozbehnuté projekty zo štrukturálnych fondov, na ktorých sa samosprávy finančne podieľajú.
Mestá a obce sú preto odhodlané žiadať súčasnú, ale aj budúcu vládu, aby ešte raz zvážila mechanizmus prerozdeľovania podielových daní, z ktorých sa tvoria ich rozpočty. "Prognózy o príjmoch z daní sa tento rok splnili len na 26 percent. Aj predtým dochádzalo k výpadkom daní, ale s tým sme rátali a neboli také veľké. Za posledných šesť mesiacov ide už o tretí výpadok. Za máj sme dostali len nejakých 30 percent a za jún 15 percent z daní. Nevieme už financovať vôbec nič," konštatoval primátor Veľkého Šariša a predseda Regionálneho združenia Prešov-Šariš Róbert Oros (SDKÚ-DS). Dodal, že zo zasadnutia daňového výboru očakávajú konkrétne výstupy a riešenie.
Kríza zvýšila výdavky
Primátor Lipian a predseda Regionálneho združenia obcí Horná Torysa Eduard Vokál (SDKÚ-DS) konštatoval, že pre Lipany mesačný výpadok za posledné dva mesiace predstavuje zhruba 100-tisíc eur: "Podľa rozpisu ministerstva financií by malo mesto Lipany dostať do rozpočtu 2,18 milióna eur, čo považujem v súčasnosti za nereálne. Doteraz sme dostali 900-tisíc, čo je 42 percent z rozpočtu. Do toho všetkého ešte prišli výdavky na záchranné práce pri povodniach, ktoré nás stáli v máji 27-tisíc a v júni 200-tisíc eur. Toto by mal platiť štát."
Mesačne potrebujú zhruba 100-tisíc eur na to, aby mohli zabezpečiť chod úradu, škôl, služieb a mzdy. Neskrýval rozhorčenie nad tým, že pod vplyvom krízy nielenže prišli o podielové dane, ale vláda protikrízovými opatreniami preniesla na ich plecia aj ďalšie výdavky. Mal na mysli novelu školského zákona a z nej vyplývajúce zníženie počtu žiakov v triedach a zvýšenie učiteľov, či povinnosť platiť za obyvateľa umiestneného do sociálneho zariadenia 400 až 600 eur. V ich regióne sú však obce, ako napríklad Oľšov (okres Sabinov), ktorý musí mesačne hospodáriť so sumou 1 000 eur, alebo Hanigovce (okres Sabinov), ktoré majú len 200 eur.
Kolaps hrozí aj spoločným úradovniam
"Pracujem v samospráve už šestnásť rokov, ale ešte nikdy som ľuďom nemusel povedať, že nemáme peniaze. Vždy sme akosi vedeli vygazdovať, ale teraz sa to skutočne nedá. Kolaps hrozí aj spoločným úradovniam, ktoré centrálne vykonávajú služby ostatným obciam. Na výkony a prevádzku mesačne potrebujem okolo 15-tisíc eur a v máji sme dostali 3 301, v júni 1 331 eur," uviedol starosta obce Sveržov (okres Bardejov) a predseda Regionálneho združenia miest a obcí Šariš Pavol Ceľuch (nez.).
Ako predseda zastupoval okresy Bardejov, Svidník a Stropkov. Poznamenal, že v minulosti každé ušetrené euro investovali do rozvoja, teda na projekty. "Teraz ich budeme musieť doslova prejesť, aby sme zaplátali diery a na projekty môžeme zabudnúť. V malých obciach, kde je starosta len na úväzok a na účet dostane na celý rok pár stoviek eur, sa nemôže pohnúť z miesta. Ten systém rozdeľovania daní sa musí prehodnotiť," pripomenul Ceľuch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári