Zastupiteľstvo Prešovského samosprávneho kraja dnes schválilo úpravu rozpočtu navýšením kapitálových výdavkov o 2,353 milióna eur na vykrytie nevyhnutných výdavkov po májových a júnových povodniach.
PREŠOV. Spomínaných 2,353 milióna eur z rezervného fondu sa použije na projektovú dokumentáciu a odstránenie havarijného stavu na cestách a mostoch v kraji.
Čo sa bude opravovať
Najkritickejšia situácia je na rieke Poprad, od Sulína až po Mníšek nad Popradom. Do opravy odplaveného cestného telesa v oblasti Mníšek-Káče-Medzibrodie bude nutné investovať 1,8 milióna eur. V oblasti Udavské-Vyšný Hrušov sa bude do cesty investovať 1,2 milióna eur, ale na opravu 90-metrového mosta v Jakubanoch, ktorý je spadnutý v toku, bude potrebných 1,6 milióna eur.
"Riešiť sa budú nielen mosty v Kežmarku, Krásnej Lúke, Pustom Poli, Jarovniciach, Plavči, Jakubanoch, v Holumnici ide dokonca o dva mosty, v Sulíne a Jurskom, ale aj cesty v Hrabkove, Lažanoch, Vyšných Hágoch, Križovanoch, Petrovanoch a na trase Mníšek-Káče-Medzibrodie tak, aby boli čo najskôr prejazdné pre osobnú dopravu aspoň v jednom pruhu," upresnil riaditeľ Správy a údržby ciest PSK Vladimír Kozák.
Dodal, že ďalších 6,6 milióna eur, ktoré sa zvýšili z projektov v rámci Regionálneho operačného programu, použijú na opravu iných zničených úsekov. "Nevieme si napríklad poradiť so situáciou na sačurovskom moste v smere na Dlhé Klčovo, ale opraviť bude treba ešte ďalších 30 mostov, kde už sanácia nebude tak finančne náročná. Aj s prácami na cestách musíme ešte počkať, lebo podložie pod vozovkami je mokré do hĺbky dvoch metrov," dodal Kozák.
Poslanci volajú po systémových opatreniach
Viacerí poslanci označili povodňovú situáciu a škody, ktoré napáchalo počasie, za katastrofálne. Poznamenali, že taký rozsah škôd nemá v histórii kraja obdobu. Dážď spôsoboval škody v rôznych etapách a ukazuje sa, že počasie ešte nepovedalo posledné slovo.
Pavol Tarcala (KDH) upozornil, že rezervný fond nebude stačiť na odstránenie všetkých škôd. "Musíme donútiť štát, aby škody pri takých mimoriadnych situáciách zaplatil. Platí to aj o rokovaniach s vodohospodármi. Doteraz nemali nijaký efekt. Potrebujeme systémové opatrenia. Všetky peniaze, ktoré sme investovali po povodni v roku 2006, sú preč. Zase ich vzala voda," povedal.
Predseda PSK Peter Chudík (Smer-SD) pripustil, že rokovania s vodohospodármi od roku 2002 neboli úspešné. "Nedá sa s nimi dohodnúť a musím konštatovať, že niekedy som v úžase nad ich prístupom. Systémové opatrenie však môže urobiť len štát a od roku 1990 ich ani jedna vláda neurobila," reagoval na poznámky poslancov Chudík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári