Mala vážne výhrady voči spôsobu schvaľovania dotácií, obávala sa porušenia zákona. Preto sa pri tomto bode neprezentovala. Zastupiteľstvo tak nebolo uznášaniaschopné a predseda Peter Chudík ho predčasne ukončil. Mnohé školy musia pracovať v núdzovom režime.
PREŠOV. Postavenie týchto škôl je ťažké, lebo ich rozpočty sa tvoria z podielových daní, a je jedno, či ide o súkromné školy, cirkevné či štátne. Sú totiž v kategórii originálnych kompetencií, rovnako ako materské školy.
"Realita je taká, že k 31. máju sme len na mzdách a odvodoch v mínuse o 73-tisíc eur, a to nehovorím o nákladoch na prevádzku štyroch objektov v našej správe," povedal nám riaditeľ ZUŠ M. Moyzesa v Prešove Jozef Kakaščík.
Podobne situáciu zhodnotil aj riaditeľ ZUŠ J. Pöschla v Prešove Ladislav Žilík. "Máme dlhy za energie, v podstate ideme v núdzovom režime. Každý rok sa menia koeficienty a zakaždým nás dostávajú do horšej situácie. Ani zvyšovanie školného by situáciu nevyriešilo. Nepokrylo by náklady a rodičia by svoje deti zo školy odhlásili," opísal stav dodávajúc, že by boli v inej pozícii, keby patrili do kategórie prenesených kompetencií, ako základné a stredné školy. Už niekoľko rokov o také postavenie márne bojujú.
Búrka pre dotácie
Poslanci za KDH a SDKÚ-DS najprv navrhli bod o dotáciách pre tieto školy stiahnuť z rokovania. Ich návrh neprešiel. A tak, keď prišiel v programe tento bod na rad, neprezentovali sa. Dôvodom bol fakt, že pravica požadovala prijatie všeobecne záväzného nariadenia (VZN). Pavol Tarcala (KDH) upozornil, že schválenie dotácie bez VZN je v rozpore so zákonom. Podľa župana Petra Chudíka (Smer-SD) to, naopak, neodporuje zákonu.
"Toto je len návrh na rozdelenie dotácií, ale zákon jednoznačne hovorí, že samosprávny kraj určí výšku dotácie všeobecne záväzným nariadením. Dodnes nie je ani vôľa o ňom diskutovať a aspoň čiastočne vyrovnať rozdiely. Všetky deti sú rovnaké," argumentoval Tarcala.
Tarcala dodal, že nechápe, na základe čoho týmto školám doteraz prideľovali peniaze: "VZN malo byť schválené už v minulom roku a niekto za to nesie zodpovednosť. Toto sú len obštrukcie, ako sa tomu vyhnúť."
Spor o chýbajúce VZN
V hre je ročná dotácia vo výške 2,2 milióna eur. Predkladateľka materiálu, vedúca odboru financií na Úrade Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Mária Holíková poslancov informovala, že pod vplyvom zlej finančnej situácie pristúpili k 10-percentnej viazanosti prostriedkov vo všetkých školách. Predpokladá sa ešte ďalšie krátenie rozpočtu. ZUŠ, jazykové, cirkevné a súkromné školy však dostávajú dotáciu vo výške 97,77 percenta.
"Návrh na VZN bol už dvakrát v zastupiteľstve a ani raz neprešiel. Financovanie nemôžeme pozastaviť, treba hľadať taký kompromis, aby bol v súlade so zákonom o rozpočtových pravidlách," vysvetlila.
Na otázku, aký vývoj udalostí predpokladá, keďže sa blíži koniec školského roka a financovanie týchto subjektov je neisté, reagovala: "Som za to, aby sme pripravili VZN na rok 2011 a teraz riešili situáciu kompromisom. Možno to bolo na hrane zákona, ale posielali sme týmto zariadeniam preddavkové platby na základe zmlúv o poskytnutí zálohovitých platieb. Pýtam sa, nemali sme ich financovať, bolo by to lepšie? Od poslancov sa vyžadovalo iba to, aby ako kolektívny orgán odobrili to, čo je zakotvené v zmluvách."
Podotkla, že v tomto prípade ide o politický boj, ale zamestnanci týchto zariadení to vnímajú ako existenčnú otázku. Úrad PSK im vraj ponúka menšie zlo.
Zopakovala sa situácia z marca
Pripomíname, že patová situácia nastala v krajskom zastupiteľstve už začiatkom marca, keď pravica nehlasovala za financovanie neštátnych školských zariadení. Odmietla totiž podporiť návrh, ktorý určoval dotáciu pre tieto subjekty vo výške len 88 % pripadajúcej na jedného žiaka podobného zariadenia v pôsobnosti samospráv. Argumentovali tým, že všetky deti považujú za rovnocenné a preto by zariadenia mali dostávať rovnaký príspevok bez ohľadu na to, kto je ich zriaďovateľom.
Na mimoriadnom zasadnutí o dva týždne neskôr župan Chudík rozhodol o vyplatení preddavku na prvý štvrťrok vo výške troch dvanástin z 88-percentného normatívu. Školy ich takto dostávali aj v druhom štvrťroku. Už v júli by mali dostať ďalšiu dotáciu na štvrťrok, preto nás zaujímalo, čo sa stane, ak návrh v zastupiteľstve neprejde ani na zasadnutí, ktoré predseda Chudík stanovil na 29. jún.
"Ak nedôjde k dohode, vzhľadom na zlú situáciu v príjmoch z dôvodu výpadku podielových daní, budeme musieť pristúpiť k poukazovaniu iba 1/12 dotácií," odpovedala nám Holíková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári