Pod vyliatie vody z Torysy počas nedávnych záplav sa podpísalo aj to, že jej brehy nie sú rovnako vysoké. Ľavý je totiž po nedávnom výrube stromov nižší. Stačilo nižšiu časť zvýšiť o pol metra a rozbúrená rieka by ostala v koryte. Tvrdia to obyvatelia domov za Mestskou halou. Mesto to vidí inak.
PREŠOV. Torysa sa vyliala za mostom vedúcim k mestskej hale. Postupne zaliala garáže a rodinné domy na prešovských uliciach Štúrova, Maybaumova a Budovateľská. Podľa tamojších obyvateľov sa to nemuselo stať. Stačilo urobiť ochranný násyp okolo týchto ulíc na ľavej strane brehu rieky.
Koryto je neudržiavané
Po vyliatí vody z koryta sa jej ničivé dôsledky zväčšovali zo sekundy na sekundu. "Iba sme sa bezmocne prizerali, nemohli sme nič robiť," vravia manželia Naďa a Viliam Kurovčákovci.
Rozbahnená voda im zaplavila garáž a celý suterén rodinného domu. Nechýbalo veľa a dostala by sa aj do nedávno zrekonštruovaných obytných priestorov. "Bývam tu už takmer 50 rokov a doteraz sa sem voda nikdy nevyliala. Ale to boli koryto i breh rieky vždy upravené, vyčistené, chodievali sme sa tam opaľovať," spomína pani domu.
Jej manžel dodáva, že koryto rieky bolo už deň pred záplavami naplnené: "Stačilo zvýšiť breh vrecami piesku a vody by sa tu nevyliala."
Rozvodnená Torysa napáchala pri Mestskej hale obrovské škody. Foto: Veronika Čorňáková
Mesto: Bola to mimoriadna situácia
Podľa tamojších obyvateľov ľavý breh výrazne klesol po výrube stromov. Oddelenie verejnoprospešných činností ani útvar hlavného architekta z prešovského mestského úradu to nevidia ako priamy dôvod.
"Musíme brať do úvahy, že toto bola mimoriadna situácia spôsobená podľa odborníkov 150-ročnou vodou. Aj keby sa zvýšila ochranná hrádza, obyvateľov by ohrozovala spodná voda, ktorá sa tiež enormne dvihla. Aj v tejto lokalite, tak ako v iných, by jednoznačne pomohlo zrýchlenie odtoku Torysy. Tu voda nemá kam odtiecť, respektíve preliať sa, kým dosiahne úroveň výšky koryta. Navyše, brehy sú v mnohých častiach zastavané, obývané. Konkrétne v tejto oblasti sa s korytom rieky približne 10 rokov nič nerobilo. To koryto sa malo, aj podľa hlavného architekta mesta, rozšíriť a prehlbovať," uviedla hovorkyňa mesta Iveta Adamová.
Dodala, že mesto má jedno riešenie na prehĺbenie a rozšírenie koryta práve v tejto lokalite, ale vystupuje len ako navrhovateľ. "Toto riešenie už prešlo aj územným konaním. Je na správcovi, aby ho zrealizovalo a na vláde, aby naň vyčlenila prostriedky."
Výstavba ochrannej hrádze nie je, podľa Adamovej, v kompetencii mesta, ale správcu toku. "Rieky si vyžadujú stále úpravy a udržiavanie korýt. Riešenie vidíme najmä v ich prehlbovaní a rozširovaní," uzavrela hovorkyňa.
Pomáhali tam, kde to bolo potrebné?
Zaznamenali sme aj kritiku ľudí, že kompetentní v čase tretieho stupňa povodňovej aktivity mohli zabrániť vyliatiu vody, keby zabezpečili vrecia s pieskom, ale vojaci, ktorí pomáhali pieskovať, vraj boli odvolaní na chránenie jedného zo supermarketov.
Hovorkyňa reagovala: "V tejto lokalite armáda pomáhala s vrecovaním. Mali sme v teréne 30 vojakov. Nie je pravda, že by sa špecializovali výhradne na supermarket. Vrecia s pieskom plnili pozdĺž brehu rieky Sekčov, bola nutná urgentná ochrana trafostanice, obytných blokov, areálu Solivarov a iných. Potom boli presunutí na ulice Štúrovu a 17. novembra."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári