Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
V Kapušanoch dnes zbúrali prvý dom určený na asanáciu. Búracie povolenie vydal starosta obce. Obyvatelia trojgeneračného domu sa z neho vysťahovali po nedávnom masívnom zosuve pôdy na tamojšom hradnom vrchu, keď dom popraskal a stal sa neobývateľným. Miestni si myslia, že jednou z príčin zosuvu môže byť aj cesta k obrovskej haciende pod hradným vrchom, ktorú vlastní dosluhujúci štátny tajomník Vladimír Palša (Smer-SD). K ich názoru sa prikláňajú aj geológovia.
KAPUŠANY. Majitelia domu, otec so synom, sa dnes iba bezmocne so slzami v očiach pozerali na to, ako búrajú ich celoživotné dielo. "Dom sme nedávno zrekonštruovali. V spodnej časti sme bývali s manželkou, na strednom poschodí najmladší syn s rodinou a druhý v podkroví," spomínal Jozef Brehový na časy už minulé. Okrem ich príbytku je v tejto lokalite určených na zbúranie ešte šesť domov. Ďalšie zrejme pribudnú, svah sa údajne stále zosúva.
Ľudia: Príčinou nie sú iba lejaky
Podľa miestnych ruku ku skaze priložil aj majiteľ obrovskej haciendy pod hradom tým, že vybudoval asfaltovú cestu až k obydliu a voda sa po nej zlievala na jednu časť svahu, k domom na pravej strane ulice Pod hradom. Práve tie sú najviac poškodené. Zlosť však rodina Brehových napriek tomu nepociťuje k nikomu. "Teraz je už škoda plakať nad rozliatym mliekom," vyhlásila hlava rodiny.
Zosuvy podľa miestnych odštartovala pred viac ako desiatimi rokmi aj výstavba priečnych ulíc bez priekopy a odvodňovacích kanálov. "Už vtedy sa cesta posunula o pol metra. Robili sme nátlaky, napriek tomu sa tu domy stavali ako huby po daždi a celé sa to ututlalo," zalovil v pamäti 31-ročný Patrik Brehový.
O ťažkom životnom údele rodiny Brehových z Kapušian čítajte tu.
Starosta nezverejnil celú geologickú správu
Jozef Pribula, starosta Kapušian (pôv. nominant KDH), odmietol zverejniť celú časť predbežnej geologickej správy. Svoj postoj odôvodnil tým, že niektoré merania vo svahu ešte nie sú skompletizované a úplná správa bude hotová približne o týždeň. Ukázal nám iba závery a odporúčania z geologických prieskumných prác.
Časť, v ktorej sa píše o stavbe, ktorú postavil štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Vladimír Palša, starosta prekryl. Na našu otázku, či sa v predmetnej správe hovorí aj o spomínanej stavbe, uviedol, že nie.
Nám sa však podarilo získať kópiu tohto dokumentu, v ktorom sa okrem iného uvádza: "Vykonanými stavebnými prácami sa dokonca zhoršili podmienky pre stabilitu svahu. Výstavbou cesty k pozemku Ing. Palšu bez náležitej dažďovej kanalizácie a bez nepriepustných rigolov došlo k značnému presmerovaniu prúdenia zrážkových vôd smerom na juhozápad, navyše výstavbou tejto cesty došlo k prehradeniu prirodzených ciest odtoku povrchových vôd a vznikla tu dokonca odtoková depresia, v ktorej dochádzalo k hromadeniu povrchových vôd a následnej k zvýšenej infiltrácii týchto povrchových vôd do podzemných vôd."
Pani Alžbeta bývala v dome na svahu 76 rokov, podobnú situáciu si nepamätá. Foto: Ingrid Timková
Palša: Nie je to moja stavba
Podiel viny na zosuvoch vlastníkovi rozsiahlej stavby pod hradom teda pripúšťajú aj geológovia. Najmä vybudovaním asfaltovej cesty. Opýtali sme sa preto majiteľa stavby, čo vraví na obvinenia. Bývalý šéf kapušianskeho družstva a dosluhujúci štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Vladimír Palša (na snímke Ingrid Timkovej) vinu odmieta a spochybňuje názor geológov: "Všetko sú dohady. Voda ide dole kopcom. Či prejde cez jednu lokalitu alebo inú, jednoducho stečie. Ja som sa postaral, aby voda bola odvedená do priekopy. Pozrite sa, krížom po vrstevniciach kopca, pri ostatných cestách neexistujú priekopy. To je hlavná chyba."
Na margo upchatého odvodňovacieho kanála cez spomínanú cestu uviedol: "Nie je to moja stavba, ale správy
zvernice." Dodal, že ju stavalo miestne družstvo. Podotkli sme však, že v tom čase tam pôsobil ako jeho predseda. "Áno, ale to absolútne nie je moje, tam je zverofarma. Ja bývam v Bratislave. Ale cez tú cestu bola priekopa a tá vodu odvádzala. Uvedomte si, že cez ňu odtieklo veľké množstvo vody. Keby voda ostala v tom svahu, už je celý v rieke Sekčov." Podľa neho mali majitelia domov odvádzať vodu do priekop aj z odtokových žľabov svojich stavieb.
Masívny zosuv svahu na ploche približne 500 krát 600 metrov nastal na prelome mája a júna po intenzívnych zrážkach. Svoje domy muselo opustiť takmer 80 ľudí.
Masívny zosun na ceste k zverofarme. Foto: Ingrid Timková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári