Novinár a spisovateľ Yehuda Lahav, dlhoročný reportér z Blízkeho východu, zomrel v pondelok v Izraeli vo veku 80 rokov. Yehuda Lahav, vlastným menom, Štefan Weiszlovits sa narodil 17. 1. 1930 v Košiciach, celú mladosť však prežil v Prešove.
TEL AVIV/PREŠOV. V Izraeli žil Lahav od roku 1949. Ako jediný z rodiny prežil holokaust. Jeho rodičia zahynuli v koncentračných táboroch, on sám sa tejto hrozbe vyhol tým, že ho ukryli príbuzní v Budapešti. Počas druhej svetovej vojny spolupracoval s Červenou armádou pri jej ťažení na Berlín ako tlmočník. Po návrate do Prešova sa angažoval v sionistickom mládežníckom hnutí, odišiel budovať Trať mládeže a koncom 40. rokov do izraelského kibucu Merchavja.
Vyčítali mu prílišnú umiernenosť
Yehuda Lahav bol dlhoročným novinárom, pričom bol známy svojou snahou prispieť k zmierneniu izraelsko-palestínskeho napätia. Ortodoxní Židia mu vyčítali prílišnú umiernenosť, ako aj to, že sa v prvých rokoch v Izraeli angažoval v tamojšej komunistickej strane. Písal aj pre komunistické noviny Kol Haam.
Jeho hlas bol známy slovenským poslucháčom z rozhlasu, spolupracoval aj s televíziami a písal pre rôzne denníky a časopisy na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku či Izraeli. Okrem správ a publicistických útvarov vydal aj niekoľko kníh vo viacerých jazykoch. V slovenčine sú to tituly Zjazvený život (2003), Odsúdení spolu žiť (2005), Odvrátená tvár konfliktu (2008) a Čechoslováci v Izraeli (pripravený na vydanie).
Vďaka Lahavovi má dnes Prešov svoje partnerské mesto aj v Izraeli. Je ním Rishon LeZion. "Iniciátorom bol pán Yehuda Lahav, rodák z východného Slovenska, ktorého rodičia zomreli počas holokaustu. Jemu sa podarilo utiecť do Budapešti. Po vojne sa presťahoval do Izraela, kde je veľmi známym reportérom a ktorého poznajú v izraelských, maďarských i slovenských médiách. Stále považuje Prešov za svoj druhý domov a prišiel s myšlienkou, aby sa stal partnerským mestom s Rishon LeZion, kde žije," povedal vtedajší izraelský veľvyslanec Zeev Booker pred rokovaním o partnerstve medzi tretím najväčším slovenským, a štvrtým najväčším izraelským mestom.
Prešov i Košice považoval za svoj druhý domov
Lahav sa na východ Slovenska rád a často vracal, Prešov i Košice považoval za svoj druhý domov. "Môj domov je síce v Izraeli, pretože tam som prežil väčšinu svojho života, mám tam rodinu, deti, vnukov a cítim sa tam doma, vždy keď prídem na Slovensko a prechádzame hranice, vravím svojej žene, že sme v mojom rodnom kraji. Kopce, krajina, všetko sa to viaže s mojimi spomienkami," povedal v rozhovore pre Korzár čistou slovenčinou Y. Lahav.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári