Na bardejovskom súde sa jeden zo senátov pred začatím pojednávania zamkol v súdnej sieni. A to spolu s prokurátorom. Na dverách chýbal zoznam pojednávaných vecí a sudca chcel poskytovať súhlas verejnosti pre účasť na verejnom prejednaní veci.
BARDEJOV. Správanie jedného zo sudcov bardejovského okresného súdu prekvapilo nielen obžalovaného a jeho obhajcu, ale aj ostatných prítomných na verejnom zasadnutí súdu. Stredajšie hlavné pojednávanie bolo naplánované na pol deviatu doobeda. Do súdnej siene zavolala asistentka senátu predvolaných až po niekoľkých minútach po tomto termíne. Na chodbu vstúpila z uzamknutej pojednávacej miestnosti. V nej už sedel okrem senátu aj prokurátor. Navyše, na viditeľnom mieste pri vchode do miestnosti nebol upevnený zoznam pojednávaných vecí v tento deň.
Predseda senátu Miroslav Rybčák si najprv zistil prítomnosť obžalovaného a predvolaných svedkov. Ďalej vyhlásil: "Nebudem zisťovať totožnosť ostatných. Pojednávanie odročím, lebo deväť minút pred začatím pojednávania súd obdržal námietku zaujatosti."
Vtom si však všimol, že v ruke držíme diktafón. Opýtal sa: "Vy ste kto?" Na našu odpoveď, že zástupca médií a pojednávania sa zúčastňujeme ako verejnosť, zareagoval takto: "Mali ste si pýtať povolenie, či sa môžete zúčastniť."
Na margo vyhotovovania zvukovej nahrávky uviedol, že je "slušné opýtať sa, či môžete". Následne proces odročil na neurčito. Po skončení pojednávania poslal za nami na chodbu asistentku senátu a žiadal predloženie novinárskeho preukazu.
Hovorca: Neštandardné konanie
Hovorcu prešovského krajského súdu Michala Drimáka sme sa opýtali, či je zvyčajné, že senát pred začatím pojednávania sedí v uzamknutej súdnej sieni spolu s prokurátorom. "Uvedené nie je zvyčajným procesným postupom, teda ani štandardným konaním a nemalo by sa to stať," uviedol hovorca.
Podľa neho ak to zákon neustanovuje inak, z priebehu hlavného pojednávania môžu fyzické i právnické osoby vyhotovovať zvukový záznam. Dodal, že v zmysle kancelárskeho poriadku pre súdy má byť na viditeľnom mieste pri vchode do pojednávacej miestnosti upevnený zoznam prejednávaných vecí.
K nedodržaniu času začatia konania skonštatoval, že senát môže zmeniť čas pojednávania v prípade, že dôjde k dohode strán, prípadne niekto mešká v dopravnej zápche a podobne. "Ide však skôr o výnimočné prípady," doplnil.
Na otázku, či zástupca médií musí žiadať súhlas od sudcu pre účasť na pojednávaní, odpovedal: "Nie."
Poznámka: Čudné praktiky
Zvláštne, prazvláštne praktiky panujú na bardejovskom okresnom súde. Senát sa spolu s prokurátorom zamyká v súdnej sieni a obhajca čaká za dverami. Rovnosť procesných strán jednému z tamojších mužov v talári nehovorí nič. Veď kto už by sa to len, v provinčnom mestečku, opovážil kritizovať? Veď je tam každý s každým kamarát a ten kto nie je, kto nemá dostatočne vysoké spoločenské postavenie, má smolu. Ten musí strpieť aj také praktiky, ktoré nemajú oporu ani v slušnom správaní, ani v zákone.
Ako môže takýto občan veriť na spravodlivý proces, keď sudca nepozná ustanovenia Trestného poriadku a vyžaduje svoj súhlas pre účasť verejnosti na verejnom pojednávaní? Zdôrazňujeme, verejnom! To fakt nepozná zákony alebo ich nechce poznať? Alebo sa považuje za bohorovného a myslí si, že v pojednávacej sieni si môže robiť, čo chce?
Nastupujúca ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská ešte ako vedúca Tímu pre právo, poriadok, spravodlivosť uviedla, že je ich povinnosťou súčasný stav justície zmeniť a posilniť postavenie občana v prístupe k spravodlivosti. Preto navrhli viaceré riešenia. Okrem iného aj to, aby súdy a súdnictvo bolo otvorené občianskej, verejnej kontrole a aby v talároch boli čo najkvalitnejší ľudia. Ostáva nám len dúfať, že svoje sľuby splní. Niektorých sudcov potom zrejme čaká koniec ich kariéry...
Ingrid Timková
FAKTY
Podľa § 253 ods. 4, 5, 6 Trestného poriadku (TP), ak tento zákon neustanovuje inak, z priebehu hlavného pojednávania môžu fyzické a právnické osoby vyhotovovať zvukový záznam a so súhlasom predsedu senátu aj zvukový prenos. Zvukový záznam či prenos nemožno vyhotovovať pri výsluchu agenta alebo ak sa preberajú okolnosti tvoriace utajovanú skutočnosť. Predseda senátu môže vyhotovovanie zvukových záznamov zakázať,
a) ak by to rušilo priebeh hlavného pojednávania,
b) ak sa preberajú okolnosti tvoriace tajomstvo chránené osobitným zákonom,
c) ak by zvukovým záznamom z priebehu pojednávania mohla byť ohrozená mravnosť, verejný poriadok alebo dôležitý záujem strán alebo svedkov, alebo
d) pri výsluchu ohrozeného svedka, chráneného svedka alebo svedka, ktorého totožnosť je utajená.
Podľa § 249 TP hlavné pojednávanie koná súd zásadne verejne. Verejnosť na hlavnom pojednávaní môže byť vylúčená len vtedy, ak by verejné prejednávanie veci ohrozilo tajomstvo chránené osobitným zákonom, verejný poriadok, mravnosť alebo bezpečnosť alebo ak to vyžaduje iný dôležitý záujem obžalovaného, poškodeného, jeho blízkych osôb alebo svedkov. O vylúčení verejnosti rozhodne súd uznesením, ktoré verejne vyhlási. Rozsudok musí byť vyhlásený vždy verejne.
Podľa § 35 zákona č. 543/2005 Z. z. o spravovacom a kancelárskom poriadku pre súdy, na viditeľnom mieste pri vchode do pojednávacej miestnosti sa upevní zoznam pojednávaných vecí a poučenie pre osoby vstupujúce do pojednávacej miestnosti. Podľa § 38 toho istého zákona, asistent príslušného súdneho oddelenia urobí opatrenie, aby zoznam všetkých vecí, v ktorých je nariadené súdne pojednávanie na ten istý deň, bol vyvesený na dverách alebo vedľa dverí pojednávacej miestnosti.
tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári