Tamojší farmár doteraz prišiel už o desať kráv.
SOBOŠ. Nebezpečná baktéria zabíja kravy jednu po druhej. V priebehu jedného týždňa zostalo 31-ročnému farmárovi Ladislavovi Jankuvovi z 58-členného stáda o desať kráv. Posledné uhynuli v priebehu víkendu a pondelka. Ak to takto pôjde ďalej, zruinuje ho to. Hrozí mu totiž krach firmy a neschopnosť splácať úver. Nedávno si totiž kúpil traktor. S dobytkom podniká sedem rokov.
Spóry antraxu prežijú aj sto rokov
Mladý muž by nečakal, že sa dobytok nakazí na pasienkoch. Aspoň tak si toto zákerné ochorenie vysvetľujú veterinári. "Nad pasienkami zrejme kedysi zahrabali uhynuté kravy, ktoré boli napadnuté sneťou slezinnou. Nedávne záplavy pravdepodobne vyplavili spóry, teda výtrusy tejto baktérie," myslí si veterinár z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy vo Svidníku Michal Zozuľák.
Hromadné hroby domácich zvierat museli vytvoriť pred desiatkami rokov. "Rozprával som sa so svojimi staršími kolegami a nikto si nespomína, že by sa v okolí Soboša zakopávali uhynuté zvieratá. Minimálne päťdesiat rokov späť to určite nebolo," tvrdí veterinár, podľa ktorého spóry antraxu dokážu prežiť aj 100 rokov.
Mladý farmár však tvrdí, že sa na bývalom mrchovisku s kravami príliš nezastavoval: "Lebo boli zamokrené. Kravy sa pásli inde. Cez lúky, kde sa zrejme nakazili, som ich len prehnal." Nešťastný muž už neverí, že svoje stádo pre úhynom zachráni.
Ochorieť môžu aj ľudia
Inkubačná doba tohto ochorenia je 14 dní. Preto budú stádo veterinári denne kontrolovať, či nezdochne ďalšie zviera. Podľa farmára je priebeh ochorenia zákerný: "Všetky kravy vyzerajú na pohľad zdravé. Naraz jedna spadne a do piatich minút je po nej."
Veterinári nariadili vykonanie opatrení, aby sa nákaza nešírila. Je totiž prenosná aj na ľudí a nakazení ľudia zomierajú v hrozných bolestiach. Každý, kto so zvieratami prišiel do styku, sa musí podrobiť liečbe.
Fakty
Antrax je infekčné ochorenie zvierat, predovšetkým bylinožravcov. Pôvodcom ochorenia je baktéria – Bacillus anthracis vytvárajúca spóry, ktorá za priaznivých podmienok môžu prežívať v pôde, v truse a v mŕtvolách zvierat aj niekoľko desiatok rokov. Človek sa infikuje stykom s chorým zvieraťom, s jeho výkalmi, hnojom, pri spracovaní kože, vlny, kostnej múčky. Možný je aj prenos vdýchnutím kontaminovaného prachu alebo použitím kontaminovanej vody alebo potravín.
Ochorenie u človeka prebieha v troch klinických formách, ktoré závisia od miesta vstupu infekcie:
- kožná forma je najčastejšia. V mieste poranenia koža sčervenie, neskôr vzniká pľuzgierik, ktorý sa rozpadá na nebolestivý vred s čiernym príškvarom na spodine, môže byť prítomný zápal lymfatických uzlín. Časté sú celkové sprievodné príznaky, ako zvýšená teplota, bolesti kĺbov a hlavy
- črevnú formu charakterizuje vysoká teplota, zvracanie, hnačky s prímesou krvi, podráždenie podbrušnice a zväčšenie sleziny
- pľúcna forma je najnebezpečnejšia. Začína sa prudkou triaškou, horúčkou, kašľom a sťaženým dýchaním. Vzniká zápal pľúc spojený s vykašliavaním krvi, zápal pohrudnice. Priebeh je veľmi rýchly a často sa končí smrťou.
Liečba spočíva v podávaní vysokých dávok G-penicilínu v kombinácii so streptomycínom. Pri alergii na penicilín sa aplikuje erytromycín, tetracyklín alebo chloramfenikol. Pri ťažkých infekciách u pacientov so zápalom mozgových blán sa indikujú kortikoidy.
Prevencia spočíva v očkovaní zvierat, v bezpečnom odstraňovaní uhynutých zvierat v kafilériách, v kontrole ochrany hraníc pri dovoze zvierat a zvieracích produktov.
Zdroj: ŠVaPS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári