PREŠOV/SABINOV. V Prešovskom okrese je takmer 3 200 dobrovoľných hasičov a 79 dobrovoľných hasičských zborov (DHZ). V desiatich obciach okresu dobrovoľní hasiči nie sú.
Aj v jednej obci v Sabinovskom okrese chýba DHZ. "Je to v Ratvaji. Zrejme majú nedostatok mladých ľudí, a tiež záleží na tom, ako sa k tomu stavia vedenie obecného úradu," povedal Sergej Laborecký, tajomník prešovského krajského výboru Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR.
V Sabinovskom okrese je 1 800 dobrovoľných hasičov, z toho 220 žien. "Nechýbajú nám ani deti, ktoré pripravujeme na ďalšiu spoluprácu. Zapájajú sa do hry Plameň. Tohto roku sme mali 23 družstiev," povedal S. Laborecký.
Dobrovoľní hasiči sú často neaktívni
V mnohých obciach sú dobrovoľní hasiči neaktívni. "Dlho sme v obci nemali činných dobrovoľných hasičov. Potom prišli s iniciatívou miestne dievčatá. Chodili aj po rôznych súťažiach, ale je to všetko finančne náročné. A tiež máme zastaranú techniku. Dlho sme bojovali o nový stroj," informoval podpredseda DHZ Ľutina (okres Sabinov) Miroslav Čorňák.
Ľutinu postihujú každoročne záplavy. "Pomáhame každý rok. Čerpáme ľuďom vodu z pivníc i domov. Monitorujeme situáciu. Postupom času u nás vzniklo aj mužské družstvo a vychovávame i ďalších," povedala predsedkyňa DHZ v Ľutine Marianna Felčíková a dodala, že ženské družstvo už v obci figuruje len na papieri. "Dievčatá sa povydávali a odišli bývať inde."
Zbory majú obmedzené zdroje
Dobrovoľné hasičské zbory sú občianske združenia, fungujú na báze dobrovoľnosti. "Záleží od osobného prístupu každého člena. Zbory majú obmedzené zdroje, takže pri požiaroch či iných udalostiach pomáhajú podľa svojich možností. Potenciál, ktorý majú k dispozícii, však využívajú naplno s profesionálnym a zanieteným prístupom," uviedol vedúci oddelenia prevádzkovo-technického z Okresného riaditeľstva HaZZ v Prešove nadporučík Radoslav Brehuv.
Dobrovoľným hasičom v Ľutine je i 19-ročný Peter Duháň: "Môj otec bol dobrovoľným hasičom a ja kráčam v jeho šľapajach. Baví ma to. Rád pomáham ľuďom, je to pre mňa prirodzené. Aj teraz som bol počas záplav vyťahovať ľuďom vodu z pivníc. Stojí ma to len trošku námahy a môj voľný čas, ale takto je aspoň efektívne využitý."
Tak ako celá spoločnosť, aj dobrovoľní hasiči bojujú s nedostatkom financií. "Peniaze nás brzdia. Máme ich málo a sme závislí od rozpočtov jednotlivých obcí," dodal Sergej Laborecký.
Kto sa môže stať dobrovoľným hasičom
Členovia sa delia na činných a prispievajúcich. Členom, teda dobrovoľným hasičom Dobrovoľnej požiarnej ochrany Slovenskej republiky (DPO SR), môže byť každý občan SR, ktorý dovŕšil 15 rokov, riadi sa Stanovami DPO SR a programom činnosti DPO SR, podieľa sa na jej činnosti, platí členské príspevky a pracuje v DHZ v obci alebo právnickej osobe.
Členovia vo veku od 15 do 18 rokov tvoria hasičský dorast. Do DPO SR vstupujú so súhlasom ich zákonných zástupcov.
Členom môže byť aj cudzí štátny príslušník za rovnakých podmienok, ako občan Slovenska.
Člena prijíma do DPO SR výbor DHZ s povinnosťou informovať Výročnú členskú schôdzu DHZ.
Potvrdením o členstve je členský preukaz vydaný Okresným výborom DPO alebo Územným výborom DPO.
čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári