Sedemdesiatosemročný František Neupauer výkladový slovník šarišského-širockého nárečia doplnil aj o dobové fotografie a príbehy.
ŠIROKÉ. Knihu uviedli do života počas osláv 690. výročia prvej písomnej zmienky o obci Široké (okres Prešov).
Literárne dielo, ktoré je akýmsi prekladovým slovníkom šarišského nárečia používanom v obci Široké, ho zachytáva v istom historickom stupni vývoja. Je výsledkom päťročnej práce autora. Viedla ho túžba zachovať niekdajší spôsob života predkov, ktorí sa venovali prevažne roľníctvu a remeselníctvu. "Už ako dieťa som tento kraj mal rád. Pásaval som kravy na úbočiach a videl som celú krajinu pred sebou ako na dlani. Odvtedy som myslel na to, že je potrebné urobiť niečo v jej prospech," vraví F. Neupauer.
Už v roku 2005 začal zbierať slovíčka. Ako tému si vybral obdobie 60. rokov minulého storočia, keď ľudia v dedine prestali gazdovať a zakladali družstvá. "Všetko to, čo používali predtým, sa začalo akosi strácať. Náradia, ktoré používali pri poľnohospodárstve, nahradili stroje. Chcel som, aby tie slová, ktoré boli bežné pri gazdovaní, pradení, snovaní či tkaní, neupadli do zabudnutia," vysvetľuje.
Šarišsko-širockých výrazov je v knihe okolo osemsto. Sympatický dôchodca, pôvodným povolaním technický inžinier, si ich zapamätal už v detstve: "Otec bol šuster, teda obuvník. V zime sa pri ňom schádzali ľudia, mal zakúrené, tak sa pri ňom rozprávali. Všetky výrazy, ktoré som vtedy pochytil, sú v knihe. Nič som nemusel vymýšľať."
Doplnil ich príhodami
Kniha zachytáva aj spôsob života a ľudovú kultúru dedinčanov v Širokom, tamojšie pranostiky a zvyky. Doplnená je o dobové fotografie a príbehy tamojších ľudí. Slová v šarišskom nárečí sú usporiadané abecedne do slovných hesiel. Nechýba ich výklad doplnený o popis predmetu a jeho použitie, či popis práce. Zaujímavosťou je obohatenie výkladu o udalosť, príhodu, pieseň, zvyk, príslovie či porekadlo alebo o postreh z každodenného života vtedajších obyvateľov obce.
Tento výkladový slovník nie je ojedinelou publikáciou. O zrod viacerých s podobným zameraním sa postaral aj významný etnograf Ján Lazorík z Krivian (okres Sabinov). Pri príprave širockého miestopisného slovníka autor F. Neupauer čerpal z viacerých prameňov, okrem iného aj z jednej knihy Lazoríka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári