Posun zeminy im poškodil dom. Mesto rodine ponúklo náhradné bývanie. Grešovci nechcú odísť z domu do bytu.
BARDEJOV. Mičková ulica v Bardejove nie je napojená na mestský vodovod. Ten končí 400 metrov od domu Grešovcov. "Sme súčasťou mesta, ale žijeme tu ako vyvrheli," posťažoval sa 77-ročný Ján Greš. Vodu brali z vrtu na mestskom pozemku za svojou záhradou. Výdatné júnové zrážky však spôsobili, že breh sa rozmočil. "Voda tiekla z kopca prúdom. Také čudo tu ešte nebolo, pritom tu bývame 40 rokov," skonštatoval Ján Greš. Výsledkom je, že breh sa zosunul a odtrhlo vrt. "Geológ, ktorý bol situáciu posúdiť, neodporúča nový vrt. "Bolo by to riskantné. Celý breh je popraskaný. Sú v ňom až polmetrové diery," podotkol J. Greš.
Vodu im vozia cisternami
Na otázku, ako riešia situáciu s chýbajúcou vodou, Mária Grešová uviedla, že mesto im vozí pitnú vodu v cisterne: "Manžel ju potom vedierkami prinesie do domu a naleje do bandasiek." J. Greš sa sťažuje, že pohyb zeminy ich pripravil nielen o vodu, ale ohrozený je aj dom. "Celý breh sa hýbe. Múry sú posunuté, vznikli praskliny. Najviac ich je v spodnej časti domu." Dodal, že odborník na statiku mu odporučil, aby do prasklín urobil výseky a vyplnil ich sadrou: "Keby sadrová výplň začala praskať, znamenalo by to, že svah začal pracovať," skonštatoval.
Nevedia, čo ďalej
Na otázku, či nemajú strach takto bývať, uviedol: "Máme, ale čo narobíme. Dom sme si postavili vlastnými rukami. Teraz nám padá na hlavu. Je to katastrofa." Zároveň podotkol, že nad brehom za ich záhradou je cca 300 ha poľnohospodárskych pozemkov. "Kým ich družstvá obhospodarovali, orali a siali, fungovalo aj odvodňovanie. Teraz sú zatrávnené a vodu nemá čo zadržať. Je to štátne huncútstvo na náš úkor," povedal. Na otázku, ako vidia svoju budúcnosť, skonštatoval: "Keď bude sucho, tak na nejaký čas sa to ustáli. Ale čo bude ďalej, nevieme." K ponuke mestu presťahovať sa do nájomného bytu J. Greš uviedol: "Dlho sme zvažovali, ale už sme boli oznámiť, že byt neberieme. Nemôžeme opustiť dom. Kto nám ho bude strážiť, aby ho nerozkradli? A zo spoločného dôchodku necelých 500 eur nemáme na to, aby sme platili nájomné."
Primátor: Riešenie je problémové
Primátor Bardejova Boris Hanuščak (Smer) o probléme Grešovcov vie. "Na Mičkovej ulici došlo pri povodniach k zosuvu pôdy. Rodine Grešovej zosuv sekol pripojenie vody. Riešenie je problémové. Rozhodli sme sa, že najlepšie je dať im nové bývanie. Podpísal som pre nich dekrét na dvojizbový bezbariérový nájomný byt." Primátor ďalej uviedol, že stanovisko geológa k zosuvu už majú v rukách. Či sa však pustia do zabezpečovacích prác, záleží od toho, ako sa k tomu postaví štát, či na to budú peniaze.
K povodniam sa pridali zosuvy
Bardejov v kotline je zberným košom zrážok z okolitých hôr a svahov. Aj preto povodne v tomto meste nie sú niečím novým. Napomáha im aj zníženie obrábania okolitej poľnohospodárskej pôdy. Počas tohoročného mája a júna Bardejov štyrikrát čelil povodniam. "Tento rok však vznikol nový problém. Dlhodobé dažde namočili pôdu, a v dôsledku toho dochádzalo k zosuvom," hovorí primátor B. Hanuščak. Vzniknutú situáciu prirovnáva k zemetraseniu.
Zosuv pôdy je nielen na Mičkovej ulici, kde býva rodina Grešová, ale aj na Postajku. Tam svah ohrozuje cestnú komunikáciu a súkromný dom. "Aj tejto rodine sme ponúkli náhradný byt. Situáciu však nevidia zatiaľ tak tragicky, aby sa sťahovali. Človek však nikdy nevie, kedy sa breh pohne," uviedol Hanuščak.
Riešenie zosuvov je finanče náročné. Len základné zabezpečovacie práce na Postajku budú stáť 16-tis. eur. "Pritom v oboch prípadoch ide o súkromné pozemky. Sú to však občania mesta, a musia to cítiť," dodáva primátor.
Mesto je pripravené pustiť sa do protipovodňových opatrení na rieke Topľa. "Od vodohospodárskeho podniku máme prísľub, že zregulujú Bardejovskú Zábavu. Ľudia si tam užili už dosť, poniektorí boli trikrát zaliati." Podľa primátora je urgentný aj Groner. Za roky záplav im už zmizli pozemky.
Po tohtoročných záplavách má mesto však aj ďalšie problémy. Oroszova lávka pre peších na rieke Topľa má narušenú statiku a je zatvorená. Povodne poškodili aj nedávno zrekonštruovaný futbalový štadión s umelou trávou. Trávnik za 265-tisíc eur je znehodnotený. Musí sa urobiť nanovo.
meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári