Slaná voda, takzvaná soľanka, narúša statiku budov v prešovskej časti Solivar. Môže ohroziť rodinné domy aj národnú kultúrnu pamiatku.
PREŠOV. Pracovníci Slovenského technického múzea (STM) v Košiciach kontrolovali stav národnej kultúrnej pamiatky (NKP) Solivar. Konkrétne objektu Gápľa, v ktorom je šachta Leopold. Zistili, že soľanku nemá po krachu Solivarov kto odčerpávať a slaná voda ohrozuje šachtu aj rodinné domy.
"V šachte pozorujeme neustále prepadávanie pieskovej základky. Na budove sme zistili praskliny. Tie sú aj na asfaltovej ceste blízko Gápľa, kde sú aj malé posuvy asfaltu," informovala Danica Jaremová z STM v Košiciach.
Podľa Jaremovej problém vznikol tým, že spoločnosť Solivary, a. s., ktorá v ložisku ťažila soľanku, bola povinná pravidelne merať nivelácie (meranie výškového rozdielu - pozn. redakcie) Solivaru a odčerpávať soľanku. "Táto firma v júni 2009 vyhlásila krach. Takže merať, odčerpávať a spracovávať soľanku nemá kto," uviedla D. Jaremová.
To ohrozuje celý objekt Gápľa. "Môže dôjsť aj k poškodeniu domov, osôb a majetku v okolí," povedala Jaremová.
Hnat nevie o tom, že má soľanku odčerpávať
Múzeum upozornilo na problém aj Obvodný banský úrad (OBÚ) v Košiciach a správcu úpadcu Solivarov, a. s., Miloša Hnata. "Zo žiadnej dokumentácie a ani z ústnych podaní zodpovedných osôb, bývalých pracovníkov úpadcu, mi nebol predložený žiaden doklad ani oznámená skutočnosť, na základe ktorého mal alebo majú Solivary, a. s., ako úpadca povinnosť vykonávať niveláciu či odčerpávanie soľanky. Nemáme na to ani technické zariadenie, " informoval M. Hnat.
Odčerpávanie je povinnosť
Podľa Jaremovej z rozhodnutia banského úradu z roku 1993 vyplýva pre Solivary povinnosť odčerpávať soľanku za účelom ochrany povrchových objektov v oblasti šachty Leopold. "Vzhľadom na to, že M. Hnat bol ustanovený do funkcie správcu úpadcu Solivarov, opäť sme ho žiadali, aby plnili osobitné technické podmienky, uvedené v rozhodnutí ObÚ Košice," zdôraznila Jaremová a povedala, že spolupráca je zatiaľ bezvýsledná.
V máji sa stretli kompetentní a dohodli sa na postupe pri sledovaní stavu šachty Leopold v objekte Gápľa a jeho bezprostredného okolia. "Od stretnutia pracovníci múzea nezaevidovali ďalšie narušenie ani praskliny na objekte Gápľa. Snažíme sa riešiť tento problém, kvôli kontrole stavu šachty Leopold generálny riaditeľ STM Košice zvolá onedlho stretnutie zainteresovaných v NKP Solivar," dodala Jaremová.
Mesto chce soľný potok alebo soľné kúpele
Slovenské technické múzeum a mesto Prešov vypracovali spoločný projekt na využitie historického areálu. "Ak sa už neťaží soľ, tak je pádny dôvod, aby sa soľanka využívala inak. Práve preto má obrovský význam, aby tu boli soľné kúpele alebo soľný potok," reagovala na problémy so Solivarom hovorkyňa mesta Prešov Iveta Adamová.
Časť územia pri kultúrnej pamiatke je mestská, vnútorný areál skladu soli patrí múzeu. Mesto chce objekty zrekultivovať a využívať na turistické účely. Projekt schválili, momentálne prebieha výber dodávateľa. Podľa posledných informácií sa so stavbou a rekonštrukciou začne v auguste.
Mesto má dva projekty, týkajúce sa soľanky. "Jeden by mohol byť veľmi skoro reálny. Ide o projekt Soľný potok. Keďže na to nemáme zdroje, pokúšame sa zohnať peniaze na prípravu projektovej dokumentácie. Šlo by o úpravu toku soľného potoka, ktorého súčasťou by bola retenčná nádrž slúžiaca aj na rekreáciu, infraštruktúra a cyklistické chodníky," povedala Adamová.
Ďalším projektom by boli soľné kúpele. Mestská rada ho však nepodporila.
čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári