Členovia americko-rusko-ukrajinskej expedície chcú poukázať na znečisťovanie Zeme a roztápanie ľadovcov. Práve preto bude lietadlo zrejme posledným, ktoré pristane a vzlietne zo severného pólu.
PREŠOV. Bez zbytočných fráz, avšak konkrétnymi skutkami chcú poukázať na problém globálneho otepľovania. Expedícia cestovateľov z Ukrajiny, Ruska a Ameriky sa chystá v októbri preletieť dvojmotorovým lietadlom Dakota zo severného pólu na južný. Tento typ stroja už patrí medzi veteránov. Riadiť ho budú špičkoví piloti - Američan John Rivard a veliteľ ruských kozmonautov z Hviezdneho mestečka Jurij Lončakov. Preletom chcú upozorniť na problém znečisťovania životného prostredia a topenie ľadovcov.
Ľadový krov je na severnom póle už vraj taký tenký, že ich lietadlo bude zrejme posledným, ktoré tam pristane a vzlietne. Z akcie nasnímajú dva unikátne celovečerné 3D filmy a predpokladajú, že sa dostanú do kín po celom svete. Jeden z nich bude o miestach, ktoré tu už o 20 rokov zrejme nebudú, lebo ich neodvrátiteľne zaplaví voda z roztápajúcich sa ľadovcov.
Vydržal 40 dní bez jedla
Časť expedície Equites dorazila v stredu na letisko v Ražňanoch (okres Sabinov). Odtiaľ urobili prelet nad Tatrami, Spišským hradom a Prešovom a kameraman ukrajinskej televízie nasnímal zábery do pripravovaného dokumentu. Dominuje im záber na hrad, na ktorom cvičí hlavná postava expedície - Ukrajinec Goltis Vladimír Vuksta. Ten je známy z plavby cez Atlantik, keď vydržal 40 dní bez potravy a 7 dní bez vody, aby dokázal, aké sú možnosti prežitia v extrémnych podmienkach. Spolupracuje s tímom ruských aj našich lekárov, ktorí sa zaoberajú výskumom prežitia kozmonautov v extrémnych situáciách a jeho vplyvu na organizmus. "Schudol som vtedy 26 kíl," prezradil V. Vuksta.
"Poukazujú na celosvetový problém, bubnujú na bubny. Som rád, že my im tie bubny môžeme aspoň podržať," uviedol Jaroslav Šurkala z ražňanského letiska, ktorý im zabezpečil možnosť zhliadnuť a nasnímať územie nad východným Slovenskom z vtáčej perspektívy.
Roztopili sa aj ľadovce, o ktorých písal Hemingway
Medzinárodné komando pilotov a cestovateľov plánuje cestu zvládnuť za mesiac. "Chceme obrátiť pozornosť ľudí z celého sveta k nebezpečným premenám v prírode, najmä k roztápaniu ľadovcov a zvyšovaniu hladiny svetových oceánov. Keď písal Hemingway o Kilimandžáre, bolo tam deväť ľadovcov. My sme tam boli v roku 2001 a boli už len tri. Dnes tam nie je ani jeden. Nevieme, či je na vine človek alebo klíma. Ale chceme ukázať, že ľady sa topia a Zem plače," uviedol scenárista a vedúci tímu Konstantin Mogiľnik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári