KAPUŠANY. Spišská Nová Ves, Krompachy, Kapušany, Nižná Myšľa. Túto trasu absolvoval predsedníčka vlády Iveta Radičová v rámci prvej pracovnej cesty od prevzatia úradu. Chcela sa na vlastné oči presvedčiť, aké škody napáchali povodne na prelome mája a júna. A pozorne počúvať, čo ľudí najviac trápi.
Domov v klube dôchodcov
Pod hradom v Kapušanoch vítali premiérku obyvatelia 23 domov poškodených masívnym zosuvom svahu. Sedem budú musieť zbúrať, ďalších šestnásť je neobývateľných. Majitelia ôsmich sa odmietli na vlastnú zodpovednosť vysťahovať.
Predsedníčka vlády sa pristavila pri príbytku Švecovcov. „Chodíme sem len ako na chatu," snaží sa obrátiť na žart rodinnú tragédiu Vladimír Švec. Siedmeho júna museli dom opustiť. Manželia s piatimi deťmi momentálne žijú v klube dôchodcov.
„Okolo obeda mi syn volal do práce, aby som rýchlo prišiel domov. Nestačil som sa čudovať. Betóny na dvore, chodník pred domom, múry v pivnici začali praskať. Večer prišli policajti so starostom, že do desiatich minút sa musíme vysťahovať," spomína hlava rodiny.
Švecovcom sa črtá riešenie. Obec im ponúkla časť opusteného dvojdomu. Ten je ale evidovaný v štátnych hmotných rezervách. Podľa starostu Jozefa Pribulu stačí súhlas ministerstva financií, aby prešiel na obec.
Radičová pozorne počúva. Podľa nej by s tým nemal byť problém.
Foto: Tomáš Jesenský
Zadĺžení po uši
Obyvatelia sú zúfalí. Pokupovali od urbariátu pozemky za trhové ceny, zobrali si úvery, postavili domy, ale nikto ich neupozornil, že pod hradom hrozia zosuvy.
„Kúpil som stavebný pozemok a nemám kde budovať. Zrazu tu platí stavebná uzávera. Pritom do konca života môžem splácať úver," zvyšuje hlas Alexander Pallesitz.
Viacerí vlastníci domov podpísali reverz. Žijú ale v strachu. "Buď sú tie domy bezpečné, alebo nie. Toto nie je riešenie," myslí si Martza Amrichová
Premiérka je prekvapená, že vlastníci pozemkov dostali stavebné povolenie.
„Nech sa na mňa pán starosta nehnevá, ale vydať povolenie na výstavbu v tomto teréne, navyše bez geologického prieskumu, je prinajmenej zvláštne."
Palšova cesta
Ľudia, ktorí prišli o domy, obviňujú zo zosuvu bývalého štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva Vladimíra Palšu. Na kopci si postavil haciendu, a k nej cestu, ktorá odviedla kubíky vody na svah. Aj podľa geológov mohol tento zásah prispieť k zosuvu.
„To je škandál," konštatovala Radičová.
Obec potrebuje podľa starostu na geologický prieskum stotisíc aur, ďalších osemstotisíc na sanáciu svahu. Koeficient bezpečnosti by to však zvýšilo len minimálne.
Podľa Radičovej sú to vyhodené peniaze: „Za tie isté by sa dali vybudovať predsa nové domy v bezpečnej oblasti."
Foto: Tomáš Jesenský
Chaos
Väčšina obyvateľov očakávala od predsedníčky vlády konkrétne odpovede na konkrétne otázky. Týkali sa najmä financií.
Podľa Radičovej jednotlivé rezorty už majú sumár požiadaviek. Vláda v stredu rozhodne o prioritách, podľa ktorých bude riešiť vzniknutú situáciu.
„Nehovorím, že vieme zajtra vyplatiť všetky náklady spojené so záplavami. Potrebujeme ale predovšetkým uhradiť záchranné práce, ktoré obciam vyfakturovali.," reagovala Radičová.
Súčasná vláda sa podľa nej ocitla v mimoriadne zlej situácii. Najskôr musí zistiť reálny stav verejných financií a analyzovať požiadavky po povodniach. „V úrade som našla kopec podpísaných zmlúv, niečo bolo vyplatené, niečo nie, niečo len čiastočne. No, neuveriteľné."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári