Horúce leto popri príjemnom leňošení na kúpaliskách či na prechádzkach v prírode prináša aj svoje riziká. Nedávne povodne spôsobili rozmnoženie hmyzu, ktorý môže byť infikovaný. Pre niektorých ľudí sa aj zdanlivo nevinné uštipnutie končí komplikáciou, prípadne alergickou reakciou. Počas hubárskej sezóny v lesných porastoch zase číhajú hady.
PREŠOV. Alergici, diabetici, kardiaci či malé deti reagujú na poštípanie hmyzom citlivejšie ako ostatní ľudia. Tí mávajú minimálny pupenec. Rizikoví ľudia alebo tí, ktorí už závažnejšiu reakciu raz prekonali, reagujú opuchom, ktorý dlhodobo svrbí, prípadne sa zapáli. Vtedy lekári odporúčajú natrieť miesto vpichu antihistaminikami, prípadne priložiť octový obklad. Ak problém pretrváva a začervenanie sa rozširuje alebo mokvá, mali by vyhľadať lekára.
Sťažené dýchanie a zrýchlený tlkot srdca
Oveľa nebezpečnejšie bývajú poštipnutia ovadmi, osami, včelami, ale najmä sršňom. "Zatiaľ sme nezaznamenali nárast pacientov s komplikáciami. Situácia je štandardná, ako každé iné leto. Vyskytli sa aj vážnejšie reakcie na uštipnutia, ktoré sa prejavovali nízkym tlakom, zrýchlenou činnosťou srdca, bolesťou na hrudníku a sťaženým dýchaním. Všetko záleží od vnímavosti človeka a miesta uštipnutia," informoval nás o aktuálnej situácii lekár internej príjmovej ambulancie oddelenia vnútorného lekárstva vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana Marián Slivka.
Po uštipnutí včelou odpadol
Vincent Leššo zo Šarišských Michalian nemal ani potuchy o tom, že uštipnutie včelou môže byť preňho nebezpečné. Od detstva si vybral z tela stovky žihadiel a nič sa nestalo. Až raz ho pri kosení uštipla včela do ucha. Cítil síce bodnutie, ale nevenoval mu pozornosť. Za malú chvíľu sa však začal cítiť zle a stratil vedomie. Susedia mu zavolali sanitku.
"Na nič, čo sa dialo potom, sa nepamätám. Až na hospitalizáciu, kde ma päť dní pozorovali. Odvtedy chodím pravidelne k alergologičke a každý mesiac dostávam vakcíny," popísal nám svoju skúsenosť V. Leššo.
Stále nosí pri sebe aj pohotovostný balíček, ku ktorému dostal pokyny. V prípade uštipnutia včelou alebo osou si má okamžite pichnúť injekciu a zavolať sanitku.
Podobne nepríjemnú skúsenosť mala pravdepodobne s ovadmi Marta Luptáková. Ranky po uštipnutí sa jej zapálili a svrbeli aj po niekoľkých dňoch. "Musela som ísť k lekárovi a ten mi na to dal lieky aj masť. Vraj si mám dávať pozor, lebo moja koža je citlivá, atopická. Je to dosť nepríjemné, lebo človek už nemá pri vode takú pohodu, skôr obavy, čo ho zase uštipne," povedala nám o svojej skúsenosti Luptáková.
Hubárov občas prekvapia hady
Na potulkách lesom sa hubári môžu stretnúť s vretenicou obyčajnou, naším jediným voľne žijúcim jedovatým hadom. Pre väčšinu ľudí uhryznutie nebýva smrteľné, ale u malého dieťaťa, staršieho človeka, alergika či srdciara môže byť reakcia intenzívnejšia. Výletníci občas zabúdajú aj na to, že do lesa by mali ísť vhodne obutí aj oblečení. Niekedy si ľudia ani nevšimnú, že ich pohrýzol had, preto by si mali po každom výlete prezrieť aj drobné rany.
"Had zanecháva dve rany, a tie je nutné okamžite sterilne prekryť, už sa neodporúča vysať jed z rany, ale dať škrtidlo z opaska alebo šatky asi tak 10 centimetrov nad ranu a ísť čím skôr do nemocnice. Odporúčam ísť na úrazovú chirurgiu, kde pacientovi podajú antisérum," povedal nám internista Slivka.
Popísal tiež príznaky možnej otravy po uhryznutí. Patrí k nim nevoľnosť, zvracanie, zníženie krvného tlaku, zrýchlený dych aj srdcová činnosť. Túto sezónu zatiaľ taký prípad nezaznamenali.
Čo robiť po uhryznutí a uštipnutí
- Jed z rany vytlačte alebo nechajte vytiecť po drobnom narezaní. Končatinu niečím priškrťte asi 10-20 centimetrov nad ranou. Občas škrtidlo uvoľnite, a potom znovu stiahnite o niečo vyššie. Končatinu znehybnite a nechajte v nižšej polohe, než je telo.
- Postihnutého rýchlo odvezte do nemocnice, kde dostane antisérum.
- Ak máte komplikované reakcie na bodnutie včelou, osou alebo sršňom vyhľadajte alergológa a dajte si urobiť testy. Ak sa alergia potvrdí, lekár vám predpíše lieky zo skupiny antihistaminík, prípadne predpíše pohotovostný balíček, ktorý obsahuje autoinjekčné pero s adrenalínom, ktoré si vpichnete ihneď po bodnutí.
- V prírode je vhodné nedráždiť hmyz rýchlymi pohybmi a nenosiť výrazne farebné oblečenie, ktoré ich láka rovnako ako rozkvitnutá lúka. Odpadky skladujte v krytých nádobách a nechoďte po tráve bosí.
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári