. Ten však mestskí poslanci odmietli.
PREŠOV. Na stredajšom mestskom zastupiteľstve poslanci odhlasovali záplaty v mestskej kase. Aj po schválení úspor za viac ako pol milióna ostáva deficit 1,4 milióna eur. Podľa primátora Pavla Hagyariho (nez.) bude ďalším krokom na získanie peňazí predaj majetku a do rozpočtu sa presunie aj 400-tisíc eur od mestskej spoločnosti Prešov Real. Ide o prostriedky, ktoré získala spoločnosť z prenájmu nebytových priestorov v meste. V minulosti ich využívala na nutné opravy a rekonštrukcie budov, teraz ich bude musieť odsunúť.
Minú aj rezervu
Škrty v rozpočte sa týkajú všetkých odborov na prešovskej radnici. Ako zdôraznil prednosta Jozef Višňovský, šetriť sa bude tvrdo, ale tak, aby bol zachovaný chod úradu. Z kapitoly všeobecnej pokladničnej správy uvoľnia rezervu vo výške 241,7-tisíc eur. Tieto peniaze boli určené na nepredvídané situácie, teraz sa použijú na chod mesta. Poslanec Milan Berdis (Smer) zdôraznil, že opatreniami síce ušetria nejakú sumu, ale radnica nemá vykrytý deficit na originálne kompetencie, teda na chod materských škôl, sociálnych zariadení, ani na uskladnenie komunálneho odpadu. "Neplnia sa ani príjmy z predaja majetku, výpadok je okolo 700-tisíc eur. Nemáme priestor na ďalšie úvery, myslím, že bude problém pokryť splátky za existujúce. Odporúčam ďalšie šetrenie," povedal v rozprave.
V hre je predaj majetku
Anton Bidovský (exSF) vstupoval poslancom do svedomia v súvislosti s predajom niektorých objektov. Podčiarkol, že niekedy zbytočne blokujú predaj malometrážnych predajní, ktoré si podnikatelia môžu kúpiť za cenu 10 až 12-ročného nájomného. Podľa Bidovského výsledkom je, že z plánovaného milióna eur z predaja majetku je reálny príjem len 10-tisíc eur. Ľudovít Malaga (HZDS-ĽS) oponoval, že tu nejde o blokovanie, ale niekedy o málo záujmu zo strany kupujúcich. "Nie som za nepremyslený predaj, sme tu na to, aby sme majetok zveľaďovali, nie naopak," dodal Malaga. Ivan Benko (nez.) upozornil na taktickú dovolenku kolegov spomedzi pravice. Na zasadnutí ich totiž chýbalo 14, preto navrhol, aby o tomto bode nerokovali, ale presunuli ho na mimoriadne zastupiteľstvo. "Som zvedavý, ako sa vykryje chybná kanalizácia na uliciach Horárska, Železničiarska, Budovateľská a pod Wilec Hôrkou. Budú na to potrebné peniaze," poznamenal dodávajúc, že popri šetrení je potrebné zohľadniť aj havárie, ktoré priniesli povodne. O jeho návrhu sa nakoniec vôbec nehlasovalo.
Postoj primátora
Podľa prognózy Ministerstva financií SR hrozí mestu Prešov do konca roka výpadok z podielových daní 2,57 milióna eur. Primátor P. Hagyari však chce aj naďalej investovať do rozostavaných stavieb, opráv havarijných stavov na základných a materských školách, kde by v opačnom prípade hrozilo zastavenie prevádzky. Po pripomienkach poslancov sme sa zaujímali o jeho postoj k otázke úveru. "Môj názor je taký, že si ešte môžeme dovoliť úver a dokončiť rozostavané stavby. Odkladanie by bolo oveľa drahšie. Príjmy by sa už mali stabilizovať a časť zdrojov získame z predaja majetku. Pôjde najmä o nebytové priestory, ktoré sú dlhodobo zanedbávané a nie sú prínosom pre mesto," reagoval. Výber takéhoto majetku by mali schváliť poslanci na augustovom zasadnutí. Zrejme ani otázka úveru nie je celkom uzavretá. Všetko závisí od vývoja príjmov z podielových daní.
Na čom sa bude šetriť
Škrty sa dotknú štúdií a posudkov pre útvar hlavného architekta, kde sa ušetrí 79-tisíc eur. Znížia sa odmeny a odvody zamestnancov stavebného úradu o 18 800 eur. Nižšie mzdy aj odmeny budú mať aj mestskí policajti, kde sa má ušetriť 18-tisíc eur. Dotkne sa to aj ostatných zamestnancov, keď sa odmeny a odvody znížia o 80 800 eur. Šetriť sa bude aj v ďalších oblastiach, napríklad pri čistení verejných priestranstiev minú menej o 6 500 eur, na údržbe budov 10-tisíc eur, na interiérovom vybavení 12-tisíc eur. Siahne sa aj do sociálnej oblasti, kde bude menej na opatrovateľskú službu o 12 240 eur.
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári