nnosti.
PREŠOV. Konkrétne v hádzanej žne Tatran Prešov, šesťnásobný slovenský majster, úspechy aj na medzinárodnom fóre. Lenže vrcholové podujatia v Lige majstrov Tatran Prešov doma nemohol organizovať. Pred časom Európska hádzanárska federácia (EHF) sprísnila podmienky, ktorým hracia plocha v Tatran hanball aréne na Baštovej ulici už nevyhovovala. Aj preto sa takto pred rokom kvalifikačný turnaj o postup do základnej skupinovej fázy Ligy majstrov nehral v Prešove, ale poľských Kielcoch, v tomto roku ho pôjdu hrať prešovskí hádzanári do rakúskeho Bregenzu.
Na začiatok milión a pol
Čoskoro ale aj Prešov bude mať na vrcholovú hádzanú regulárnu hraciu plochu. Tatran Prešov dostal Mestskú halu v Prešove do prenájmu na 25 rokov (s účinnosťou od 1. októbra 2010) ročne za 40-tisíc eur. Zároveň do haly investuje 400 000 eur na skvalitnenie jej tepelnoizolačných vlastností a na vonkajší šat. Milión eur by mal ísť na ďalšie technické zhodnotenie tohto, aj v budúcnosti viacúčelového zariadenia. „Súdiac podľa toho, o čom som sa mal asi pred dvomi mesiacmi presvedčiť osobne, Mestská hala si vyžiada na rekonštrukciu podstatne väčšie náklady ako sú spomenuté,“ mieni majiteľ Tatrana Prešov Miloslav Chmeliar. „Všetky peniaze, ktoré ale prípadne vynaložíme nad rámec dohodnutej zmluvy, budú naším príspevkom mestu. Zvýrazniť chcem aj skutočnosť, že Mestská hala bude naďalej slúžiť aj na iné účely, kultúrne i spoločenské. Samozrejme, s prioritou hádzanej.“
Nielen hádzaná, aj relax a zábava
Po športovej stránke palubovka Mestskej haly vyhovuje kvalitou a parametrami kritériam EHF. Vraví sa ale o dosť rozsiahlych rekonštrukčných zámeroch. „Zatiaľ sme okrem jednej prehliadky haly viac možností detailne si ju prehliadnuť nemali,“ pokračuje M. Chmeliar. „Preto vychádzam iba z toho, čo 'mám v očiach'. Chce to zatepliť, dať hale sviežejší, modernejší šat opláštením. Pochopiteľne, po dohode s autorom pôvodného projektu. Taktiež nainštalovať úsporný systém vykurovania, rekonštruovať hotelovú i reštauračnú časť, ktorú ale hodláme prenajať. Najprv však musíme dať do poriadku hráč〜ske kabíny. Tie sú momentálne malé s množstvom spŕch. My to chceme opačne. Priestranné, pohodlné, s menším počtom spŕch. Nejaké skúsenosti so súčasnými požiadavkami športovcov už mám, preto viem, o čom hovorím. Vynoviť musíme aj celé zázemie v blízkostí šatní, treba posilňovňu, priestory na rozcvičenie a podobne. Samozrejme, veľa chcem urobiť aj pre návštevníkov haly, fanúšikov. Mali by tam byť bufety, obchodíky. Vynovené bude postupne hľadisko, pribudne nové kvalitné ozvučenie, ak sa bude dať, 'zavesíme pod strechu kocku'. Skrátka chceme, aby vzniklo prostredie so všetkým pohodlím. Aby ľudia do haly nechodili len na samotné zápasy, ale aj za určitým relaxom, deti za zábavou, hrami. Robiť skrátka niečo, čo vo vyspelom svete v podobných väčších stánkoch je už bežné.“
Zhodnotia cudzí majetok
So súčasným stavom Mestskej haly sa podľa M. Chmeliara dá veľa robiť. Prvoradé je ale budovu zatepliť, vyriešiť kúrenie, dať do poriadku šatne, sociálne zázemie, posilňovne, regeneračnú a rehabilitačnú časť. „Naša snaha urobiť z Mestskej haly moderný viacúčelový stánok, v ktorom by hrala prím hádzaná, sme mali už skôr. Pripravované boli ale iné projekty s iným potenciálnymi investormi, ktoré mali prednosť, avšak nevyšli. Tak sme na rad prišli my. Veľa peňazí sa na údržbu a rekonštrukciu haly v predošlých rokoch nedalo. Výnimkou je vynovená palubovka. Navyše, mesto Prešov na jej prevádzku každoročne doplácalo niekoľko miliónov korún. Po daní do prenájmu ostáva Mestská hala majetkom mesta, peniaze na jej prevádzku ušetrí a na dôvažok, po vynovení bude slúžiť na viacero účelov, ako bolo doteraz. Tatran Prešov investuje v podstate do cudzieho majetku, čo je jav dosť nezvyklý. Hádzaná je u nás už taká zakorenená, že sme ochotní ísť aj do toho, že v snahe poskytnúť fanúšikom i návštevníkom najvyššiu kvalitu, zhodnocujeme vo veľkom rozsahu cudzí majetok. Kto videl haly na Nábrežnej či Baštovej ulici v Prešove v minulosti a teraz, iste uzná, že do čoho sa pustíme, to aj dotiahneme. Platí to aj o našich zámeroch s Mestskou halou.“
Liga majstrov ešte otázna
Nič sa však nedá spraviť šibnutím čarovného prútika, všetko chce svoj čas. Štart hádzanárskej sezóny sa blíži. Začiatkom septembra sa začína kvalifikácia Ligy majstrov (LM), rozbehne sa najvyššia slovenská i maďarská liga. Tatran Prešov ale oficiálne preberie Mestskú halu až 1. októbra. „To si uvedomujeme. Ak sa nám podarí v Bregenzi postúpiť do základnej skupinovej fázy LM, koncom septembra by sme mali hrať doma s maďarským Veszprémom a dánskym Koldingom. Bude teda potrebné nejako sa dohodnúť. Zatiaľ to neriešime, lebo sme ešte nepostúpili. Ak to vyjde, tak sa s vedením Mestskej správy služieb, ktoré ešte Mestskú halu prevádzkuje, vynasnažíme nájsť dohodu, aby naše mužstvo mohlo v predstihu v nej trénovať a potom aj odohrať spomenuté zápasy.“
Zmenia názov
Od októbra bude mať Tatran Prešov, okrem Tatran hanball arény (THA) na Baštovej a na Nábrežnej, k dispozícii aj Mestskú halu. „Nábrežná je určená najmladším adeptom hádzanej. Na tom sa nič nemení. V súčasnosti neviem, aký osud stihne halu na Baštovej,“ priznáva M. Chmeliar. „Určite sa nestane, aby jeden klub prevádzkoval v jednom meste tri haly. THA má v centre mesta veľmi dobrú polohu. Nevýhodu v nevyhovu〜júcich rozmeroch na LM i malej kapacite parkovacích miest. Zatiaľ naozaj neviem, čo s ňou v budúcnosti ďalej.“ THA dostala názov po rekonštrukcii pred rokmi. Podobné vraj čaká aj Mestskú halu. „Aj keď tá bude využívaná okrem hádzanej aj na kultúrne a spoločenské účely, chcem, aby sa počas doby prenájmu volala Tatran handball aréna a 'farebne ladila' tiež ako jej menšia predchodkyňa.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári