BARDEJOV/BARDEJOVSKÉ KÚPELE. Odzajtra až do nedele 29. augusta (okrem pondelka) sa každý deň od 11.00 do 16.30 hod. uskutočnia v Bardejovských Kúpeľoch promenádne koncerty v hudobnom pavilóne. Hrať bude Prešovský salónny orchester. Na každom koncerte zaznie minimálne jedna skladba Bélu Kélera.
Ďalšie koncerty
V stredu sa v koncertnej sále Astória v Bardejovských Kúpeľoch o 15.30 hod. uskutoční koncert zameraný na tvorbu Bélu Kélera. Vo štvrtok obohatí Kultúrne leto Bélu Kélera výstava z pozostalosti skladateľa. Pripravilo ju Šarišské múzeum, koná sa v jeho priestoroch na Radničnom námestí. Vernisáž je o 15. hodine.
Desiateho augusta príde na rad komorný koncert na Radničnom námestí v Bardejove, účinkovať budú absolventi medzinárodnej prezentácie z Nového Saczu v Poľsku. Trinásteho bude koncert pod lipami na Radničnom námestí (19. hod.), 23. augusta v liečebnom dome Astória v Bardejovských Kúpeľoch sa uskutoční ďalší koncert venovaný dielu Béla Kélera. Na Radničnom námestí sa 29. 8. s hudbou Béla Kélera predstaví Štátna filharmónia Košice (16.00 hod.). Repríza koncertu sa uskutoční 4. novembra v Dome umenia v Košiciach.
Béla Kéler
- Narodil sa v roku 1820 v Bardejove. Jeho rodný dom je na Radničnom námestí č. 41. Po skončení štúdií pôsobil v Prešove, hral na husliach vo Viedenskom divadle, komponoval, hral v orchestri aj dirigoval.
- Zložil vyše 200 skladieb. K najvýznamnejším patria Bardejovský spomienkový čardáš, Kossuthov pochod a Čardáš chudobného sedliaka.
- Jeho umenie mu prinieslo uznanie. V roku 1874 dostal zlatú medailu Literris et artibus od švédskeho kráľa Oskara II., pruský kráľ Wilhelm mu daroval zlatú dózu s vlastnoručným venovaním.
- Z jeho pozostalosti sú v bardejovskom múzeu vysvedčenia od Franza von Suppého za prácu v orchestri Viedenského divadla z roku 1853, ako aj niekoľko jeho skladieb.
- Zomrel v roku 1882 vo Wiesbadene.
meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári