PREŠOV. Faktom však je, že túto sezónu je všetkého menej - ovocia aj uhoriek. Marhule už pomaly končia, a ako nám povedala pestovateľka Magdaléna Kačíková zo Stredy nad Bodrogom, úrodu predala veľmi rýchlo. Ich cena sa pohybovala okolo 1,10 eura, mäkšie na lekvár sa predávali za 70 centov. Ceny marhúľ v obchodných sieťach sa však pohybovali od 1,50 do 1,90 eura. Dali sa však kúpiť len skoro ráno, okolo poludnia už v kamenných obchodoch chýbali. Podobné ceny mali aj broskyne.
Uhorková sezóna
"Máme len čerstvý tovar. Uhorky sú oberané včera a to, čo máme, predáme za dve-tri hodiny. Cenu máme pomerne nízku, hoci okolo pestovania uhoriek je veľa práce," informovala nás M. Kačíková na prešovskom mestskom trhovisku. Malé nakladačky predávali za 1,20 eura, väčšie za 80 centov a šalátové za 30 centov. Viacerí zákazníci sa zhodli v tom, že je to veľmi dobrá cena. "Ja som kúpila kilo nakladačiek za 2,5 eura, lebo som sa bála, že už nebudú. Tieto sú takmer zadarmo a asi si z nich ešte kúpim," povedala Mária Amrichová. Hoci už zavárala aj kompóty, varila lekvár, stále ju láka tovar na trhovisku. Vraj preto, že je všetkého akosi menej a zima bude zrejme dlhá. "Na kúpené zaváraniny si asi nikdy nezvyknem. Mám svoje recepty a moje kompótové sirupy či nálevy do uhoriek s mrkvou, cibuľou, kúskami chrenu a feferónkami rodine chutia," dodala. Aj pri ďalších stánkoch mali uhorky, ale skôr šalátové a ich cena sa pohybovala okolo od 80 centov do 1 eura. To je cena, ktorá sa zhoduje s veľkoobchodmi. Tie však len výnimočne ponúkajú nakladačky a aj tie sú z Poľska, Maďarska či Nemecka, a tým je ovplyvnená aj ich cena. "Ja rozhodne radšej nakupujem na trhu. Viem, že kupujem slovenskú zeleninu, vyberiem si a môžem zjednávať cenu. Do obchodu chodím na zeleninu nerada. Neviem, ako dlho stojí v sklade a aké tam majú podmienky. Tu viem, že je to čerstvé a ceny sú porovnateľné," podelila sa s nami o svoju skúsenosť Margita Kušnírová.
V kurze sú najmä zemiaky
Pestovatelia si zhodne posťažovali na nepriazeň počasia. Veľa zemiakových polí, kukuricu aj jačmeň vzala voda. Na predaj je teraz menej tovaru a počasie ovplyvnilo aj ich kvalitu. Zemiaky síce ponúkali viacerí, ale ako sme si všimli, ľudia sa sústredili len okolo jedného stánku. Tam sa podľa pestovateľa vypredalo za dve hodiny 1,5 tony zemiakov. Ako sa viacerí zákazníci vyjadrili, s tohtoročnými zemiakmi už majú svoje zlé skúsenosti. Sú premočené a po niekoľkých dňoch začínajú hniť. Nájsť zdravé zemiaky už nie je takou samozrejmosťou ako po iné roky. "Možno je chyba v tom, že v obchodoch ich veľmi umývajú. Ak sú premočené z polí a ešte ich držia v sklade mokré, tak je jasné, že zhnijú. Ja ich neumývam, ak nie sú vyslovene zablatené, a vydržia zdravé," povedal nám pestovateľ od Trebišova Lukáš Kucharčík. Cena zemiakov sa pohybuje od 40 do 80 centov za kilogram. Sú teda drahšie ako vlani, ale je to daň za počasie. Zemiakov bude tohto roku málo. Pestovatelia tvrdia, že zákazníci reagujú rôzne, ale viac špekulujú o tom, čo nakúpia. Po iné roky mali tovar aj v troch stánkoch a o tri hodiny už nemali čo predávať. Teraz sú na trhu celý deň a časť zo svojej ponuky ešte vezú domov. "Nie je to o cene, ani o kvalite tovaru, ale mám taký dojem, že ľudia spohodlneli a radšej idú do obchodných domov. Neviem, či šetria čas, alebo prečo je to tak, ale takú situáciu, že na trh chodieva málo ľudí, si z minulosti nepamätám. Živo je tu len v sobotu," zhodnotil pružnosť predaja Lukáš Kucharčík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári