Záplavové územie sa rozšíri o niekoľko hektárov, v meste pribudnú dve zosuvové územia.
PREŠOV. Vytýčenie hraníc prekreslia v mapách presne podľa toku rieky Torysa. V praxi to bude znamenať, že na niektorých územiach, kde nie je žiadna individuálna bytová výstavba, nebude možná ani žiadna investičná činnosť.
Pribudli záplavové územia
Ak by sa našiel záujemca o stavbu v tomto území, bude musieť zámer prerokovať so správcom toku. Dôvodom je fakt, že na udelenie stavebného povolenia už bude nutné rokovať aj o protipovodňových opatreniach.
Konkrétne ide o ulice Budovateľská a 17. novembra. Mesto apelovalo na správcu toku, aby urobil účinné ochranné a preventívne opatrenia proti povodniam tam, kde už je bytová výstavba. Po vykonaní dohodnutých opatrení zmenia tieto územia opäť na nezáplavové. Všetko súvisí s rozširovaním a prehlbovaním koryta vodného toku tak, aby sa zväčšil priestor na pretekanie vody. Rieka Torysa sa totiž vybrežila aj na takých územiach, kde sa to nikdy predtým nestalo.
Stavebné povolenia sa budú prísne regulovať
Radnica určila dve zosuvové územia. Ide mestskú časť Pod Wilec hôrkou a o Horársku ulicu, kde je po dvoch záplavových vlnách staticky narušených viac ako 17 nehnuteľností. V týchto lokalitách nie je vyhlásená stavebná uzávera, stavebné povolenie sa však bude po novom vydávať po prísnej regulácii. Kontrola sa bude týkať predovšetkým sklonu samotného kopca, ale aj nadimenzovania základov.
"Ide nám o to, aby sme vyznačili rizikové územie na základe podkladov zo Slovenského geologického ústavu. V minulosti si obyvatelia mesta cez úradníkov či poslancov nachádzali cestičky, ako povoliť investičnú výstavbu aj tam, kde je to rizikové. Teraz tvrdia, že je to chyba mesta, ale podľa mňa je určenie kritických lokalít povinnosťou štátu. Navrhované opatrenia budú predovšetkým prevenciou, ktorá bude dobrá pre mesto aj obyvateľov," uviedol primátor Pavel Hagyari (nez.).
Dodal, že júnové udalosti potvrdili aj nezodpovednosť niektorých stavebníkov, keď si postavili ťažké domy v svahu alebo svojvoľne prehradili potok a následne záplavová voda zatopila susedov. Po uplatnení zmien a doplnkov v územnom pláne bude ochrana obyvateľov mesta väčšia. Pripravovať ich bude postupne útvar hlavného architekta mesta bez nárokov na zdroje z rozpočtu. Finálny dokument by sa mal schváliť na októbrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Anna Košuthová
Zmeny prešli hladko
Za zmeny a doplnky územného plánu hlasovalo všetkých 16 prítomných poslancov. V územnom pláne tak pribudnú nové záplavové a zosuvové lokality.
PREŠOV. K tomuto bodu nebola počas zasadnutia mestského zastupiteľstva široká diskusia. Slovo dostali aj občania. Jaroslav Straka z lokality Pod Wilec hôrkou sa pýtal, prečo sa nerozhodlo priamo o prieskumných geologických vrtoch. "Kritický stav naďalej pretrváva," poznamenal s tým, že čas hrá proti ľuďom. Poukázal aj na údajné nespravodlivé odškodňovanie postihnutých obyvateľov. Podľa jeho slov jeden majiteľ staršieho neobývaného domu bol odškodnený sumou tisíc eur, kým minimálne tri rodiny s deťmi "nedostali nič". Primátor Pavel Hagyari (nez.) zareagoval, že geologický prieskum bol objednaný. Na margo odškodnenia dodal, že peniaze nerozdeľuje mesto, ale štát. Priamo k návrhu na obstaranie zmien a doplnkov Územného plánu mesta Prešov výhrady ani diskusia neboli.
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári