BARDEJOV. Vo foyeri Mestského úradu v Bardejove bola slávnostne odhalená pamätná tabuľa komunistickému funkcionárovi. Samuel Horký bol 20 rokov vo funkcii predsedu mestského národného výboru (1970 - 1990). Pamätnú tabuľu odhalili pri príležitosti 10. výročia jeho úmrtia.
Ocenenie Samuela Horkého za rozvoj Bardejova pamätnou tabuľou schválili poslanci na júnovom rokovaní mestského zastupiteľstva.
Návrh predložil osobný priateľ Samuela Horkého, prezident Klubu priateľov bardejovského futbalu Jozef Tarcala.
Primátor Bardejova Boris Hanuščak (Smer) v slávnostnom príhovore pripomenul pracovné úspechy Samuela Horkého. Skonštatoval, že do histórie mesta sa zapísal zlatými písmenami. Jozef Tarcala načrel do svojich spomienok. Vyzdvihol aktivity Horkého pre rozvoj športu, hlavne futbalu.
Autorom pamätnej tabule Samuela Horkého je akademický sochár Martin Kutný spolu s pracovníkom odboru kultúry mestského úradu Ľubomírom Balážom. Pamätná tabuľa je vyhotovená z epoxidu a patinovaná. Bude sa však odlievať do bronzu. Suma, ktorú mesto Bardejov vynaloží na jej zhotovenie, je 3000 eur.
Poznámka
Bardejovčania predsa nežerú seno
Komunista Samuel Horký bol v zmysle všeobecne záväzného nariadenia mesta Bardejov ocenený pamätnou tabuľou. Rozhodli tak mestskí poslanci. V histórii mesta je veľa osobností, ktoré majú európsky možno aj svetový význam a pamätnú tabuľu nemajú. Avšak komunista Samuel Horký sa podľa primátora Borisa Hanuščaka (Smer) "zlatými písmenami zapísal do histórie mesta". Takže si pamätnú tabuľu zaslúži. Nuž, i tak sa dá...
Tritisíc eur z mestského rozpočtu vynaložených na tento účel nie je malý peniaz. Použiť sa mohli na úpravu chodníkov, alebo pre školy. Bol takýto výdavok nutný, teraz v čase krízy, keď mesto žije na úkor kapitálových peňazí a nemá na zaplatenie faktúr? Ale Klub priateľov bardejovského futbalu - teda Jozef Tarcala - prišiel s nápadom, primátorovi sa páči a poslanci ho schválili.
Podľa primátorovho pätolizača Jozefa Tarcalu je Samuel Horký vzácny človek mesta Bardejov. Povedal o ňom, že svoj neobyčajný talent prejavil už v roku 1956, keď ho vedenie kežmarského Tatraľanu poverilo vedením filiálky v Bardejove. Ak niekto tvrdí, že v roku 1956 sa poverovalo vedením fabriky za "neobyčajný talent", tak si o súčasných Bardejovčanov myslí, že žerú seno. Že sa dajú opiť rožkom. Samuel Horký predsa ako komunista na najvyššom poste v Bardejove 20 rokov rozhodoval o osudoch ľudí. Nepohodlných zatracoval a tým "komunizmu" oddaným dával zelenú.
Marianna Petejová Meššová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári