Podľa nich si takto samospráva len umýva ruky.
PREŠOV. Dáte si jedno pivo a označia vás za alkoholika. Alebo si zlomíte nohu, no nedostanete sadru, ale preukaz ZŤP. Týmito prirovnaniami komentujú obyvatelia dotknutých ulíc rozhodnutie mestského parlamentu o rozšírení záplavovej zóny. Tvrdia, že problém sa dá jednoducho riešiť a predchádzať veľkej vode, aká prišla 5. júna. Zmenou územného plánu sa podľa nich nič nevyrieši, len sa kompetentní zbavia zodpovednosti, kým ľuďom to spôsobí nové ťažkosti.
Záplavy tam nikdy neboli
"Nesúhlasím s tým, aby to bola záplavová oblasť. Tu nič také nebolo," hovorí Jozef Halagarda, podľa ktorého bolo problémom nevyčistené koryto a nespevnený breh po výruboch topoľov.
Pavol Svocák býva v dome hneď pri Toryse. Potvrdil, že problém poslednej povodne vznikol tým, že vyrúbali topole, a keďže tadiaľ chodila ťažká technika, breh sa mierne usadil. Kamene z vrchu brehu sa dostali až do vody, bolo v nej viac nánosov: "Keby bol breh o meter vyšší, ako je inde pri Toryse, bez problémov vy voda odtiekla a nevyliala sa. Tak to prišlo cez ulicu a vrátilo sa cez záhrady." Podľa neho označiť celé územie ako záplavové nemá logiku. Problém tiež vidí aj v nevyčistenom koryte. Býva tam odmalička a bagre videl v rieke len raz, ešte v šesťdesiatych rokoch.
Pomohol by ochranný val
Podľa miestnych by stačilo navoziť na breh hlinu, ktorá by vyrovnala výšku oboch brehov rieky, zarástla by a vytvorila ochranný val podobne, ako to spravili pri Topli vo Vranove. Takýto val vraj mohol stáť už po prvej vlne zvýšených zrážok, a zaliatiu obydlí sa tak dalo zabrániť. Už teraz ľudia svojpomocne navyšujú breh zeminou a vysádzajú stromčeky.
"Bolo by to nielen ekonomické, ale aj ekologické protipovodňové riešenie. Teraz namiesto riešenia problému, ktorý nastal a dá sa odstrániť, si umyjú ruky tým, že je to povodňové územie. Namiesto pomoci je tu teda trest," sťažujú sa miestni.
Zaradenie celej zóny pod záplavové pásmo kategoricky odmietajú. Až sa tak stane, ľuďom to skomplikuje situáciu a zhorší kvalitu života. Znehodnotia sa majetky, znížia ceny pozemkov a stavieb, vzniknú problémy pri povoľovaní prístavby alebo rekonštrukcie, ako aj pri poistení nehnuteľností. Týka sa to pritom viac ako stovky domov, ale aj škôl, súkromných firiem či skladov. Miestni tvrdia, že poslanci si pred rozhodovaním neoverili skutočnú situáciu.
"Nikdy tu nebola záplavová zóna. Dá sa to odstrániť valom alebo nasypaním štrku a vyrovnaním brehov. Nehrozí nám to, čo v Nižnej Myšli, že by sme prišli o domy," tvrdí Zlata Hudáková z Maybaumovej ulice, ktorá tam býva 25 rokov. Aj jej dom počas povodne zalialo, statika však ostala nenarušená.
"Keby tu boli záplavy, tak nebohý dedo tu dom nepostaví. Stojí tu už od roku 1922. Ani teraz nás prakticky nezatopila rieka, ale voda sa sem vyliala zozadu. Išlo len o zanedbanie koryta Torysy, ktoré treba prečistiť od nánosov a nasadiť val," vraví Ľuboslav Choluj st. zo Štúrovej a dodáva: "Toto absolútne nie je záplavové pásmo. Spraviť ho tu, jeto najjednoduchšie riešenie, ale čo tým vyriešia?"
Čo schválili poslanci
Mestský parlament prijal návrh na obstaranie zmien a doplnkov v Územnom pláne mesta Prešov. V praxi to znamená, že útvar hlavného architekta dostal zelenú, aby v územnom pláne o niekoľko hektárov rozšíril záplavové územie a pribudli aj dve zosuvové pásma. Dôvodom je situácia, ktorá nastala po júnových výčinoch počasia. Nové, takto vymedzené zóny, budú súčasťou zmien a doplnkov územného plánu, ktoré bude ešte raz bude schvaľovať mestské zastupiteľstvo (v októbri), a to trojpätinovou väčšinou.
Prednosta mestského úradu Jozef Višňovský povedal, že záplavové a zosuvové územia sa vytyčujú buď podľa geologických prieskumov, alebo podľa najväčšej záplavy na danom území. Z toho vychádzal aj predložený návrh. Využívanie takéhoto územia bude obmedzené osobitnými regulatívmi. Napríklad ak bude niekto chcieť stavať, musí svoj zámer prerokovať aj so správcom toku a pripraviť protipovodňové opatrenia. Stavebné povolenia budú podliehať prísnej regulácii.
frk
Stanovisko
Čo zohľadňujú poisťovne
Zaradenie lokality do záplavového pásma môže spôsobiť ťažkosti aj pri poisťovaní nehnuteľností. Túto skutočnosť totiž poisťovne zohľadňujú a cena poistky stúpa. "Pri poisťovaní rodinných domov v záplavovom pásme postupujeme v našej poisťovni individuálne, avšak neznamená to, že ak sa v mieste poistenia vyskytla tohto roku povodeň alebo záplava, rodinný dom nepoistíme. Ak sa rodinný dom nachádza v záplavovom pásme, je to zohľadnené v sadzbe poistného, to znamená sadzba poistného je závislá od blízkosti vodného toku," konštatovala hovorkyňa Union poisťovne Judita Smatanová.
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári